Iako su možda neobičnog naziva, nije neobično da gyoze postaju sve popularnije u zapadnoj kulturi. Ovo jelo je dio japanske kuhinje, a omiljeno i popularno zbog svoje hrskavosti i istovremeno mekoće te sočnog punjenja, i savršene kombinacije okusa. Gyoze su dakle japanske okruglice, napravljene od tankog tijesta od brašna, vode i soli u obliku polumjeseca, bogato nadjevene mljevenim mesom (može i tofuom u veganskoj verziji), kupusom, češnjakom, đumbirom i soja sosom, te potom kratko pržene u tavi i zatim prokuhane na malo vode (pare).
Što su gyoze
Gyoza je japanska tjestenina nadjevena i poslužena uz jednostavan umak od soja sosa, rižinog octa i čili ulja. Barbara Medić donosi recept za ovo jelo za koje kaže da ga ne radi prečesto jer oduzima dosta vremena, naročito izrada tijesta, ali isplati se jer je fenomenalno. Mislimo da je subota stoga idealan dan da se okušate u pripremite ovog jela za današnji ručak
„Gyoze su omiljeno jelo naše mlađe kćeri, iako ih svi doma obožavamo.“ – navodi Barbara.
Barbara objašnjava kako punjenje može biti od čega god želite (meso, kozice, riba, tofu..) jer bitni su začini i dodaci. Ona je radila dvije smjese, jednu s mesom a drugu s kozicama, dok su svi dodaci i začini isti u obje smjese.
Priprema za tijesto:
- 1/2 kg brašna
- 265 ml vode (vruće)
- Prstohvat soli
Priprema smjese za punjenje:
- Kozice i/ili mljeveno meso po želji (Barbara je stavila mljevenu junetinu, a najčešće se stavlja svinjetina) – ako ne jedete meso možete staviti ribu ili za vegansku verziju seitan ili tofu
- Svježi kupus sitno nasjeckan
- Mladi luk sitno nasjeckan
- Naribani đumbir
- Zgnječeni češnjak
- Shiitake gljive sitno nasjeckane (može i smeđi šampinjoni)
- Sriracha (po želji)
- Sol i papar
- Žličica smeđeg šećera
- Soja sos
- Sezamovo ulje
- Pola dcl bijelog vina
- Smjesu dobro izmiješajte (za punjenje jedne gyoze dovoljna je jedna žličica smjese).
Postupak izrade gyoza
Stavite brašno u posudu i lagano dolijevajte vodu i miješajte sa štapićima. Kad dodate svu vodu, rukama lagano krenite miješati vodu i brašno sve dok ne dobijete glatko tijesto – trebat će vam par minuta.
Tijesto zamotajte u prozirnu foliju i ostavite da miruje barem pola sata, lagano premjesite i ostavite još pola sata. Prerežite na pola, napravite dvije dugačke uske štruce i režite male komade. Svaki komad posebno razvaljajte tanko; tijesto bi trebalo biti debelo 1 mm, a promjera 10 cm; radite krugove sa kalupom, šalicom ili što god imate da je promjera 10 cm.
Pripremite zdjelicu sa vodom prije nego krenete raditi gyoze.
Napunite tijesto smjesom, uz rub namažite malo vode i oblikujte po želji (motaju se od sredine prema jednoj pa prema drugoj strani – pogledajte neki video ako želite detaljno naučiti)
Posložite ih u duboku tavu namašćenu sezamovim uljem. Koristite tavu koja ima neprijanjajuće dno jer u tavi od inoxa će se zalijepiti.
Pržite dok ne poprime zlatnu boju ispod, zatim ulijte malo vode (1/4 šalice) i poklopite tavu da se “skuhaju” (napare) do kraja (oko 3 minute).
Posluživanje gyoza
Najčešće se poslužuju s umakom za umakanje, koji može uključivati mješavinu soja sosa, rižinog octa, sezamovog ulja i čilija. Obično se jedu kao predjelo, prilog ili lagani obrok. Barbara ih posula sezamovim sjemenkama i poslužila uz umak koji je napravila od soja sosa, malo rižinog octa i žlicom chili ulja.
Druge varijante popularnih gyoza
- Yaki-gyoza: Pržene i kuhane gyoze (najčešća verzija).
- Sui-gyoza: Kuhane u vodi ili juhi.
- Age-gyoza: Duboko pržene.
Barbara Medić je veliki gurman i zaljubljenica u sve prirodno i organsko, voli brze ali zdrave recepte, kavu i čajeve, svoj vrt, more i ljeto, obožava preparativnu kozmetiku, a posebice organsku, te sve ostalo što ulazi u zdravi stil življenja (niche parfeme, putovanja, dobre knjige i modu). Sve to se i krije iza njenog Instagram profila Healthy lifestyle by Barbara Medić.
Tekst: Barbara Medić, Slowliving
Foto: Barbara Medić