Istražili smo u čemu se vision i mood board razlikuju, i koju odabrati za postavljanje namjera na početku godine

by Petra Šafranko

Vision board i mood board su vizualni alati koji imaju sličnosti u tome što uključuju slike, riječi (pozitivne misli) i simbole, ali služe različitim svrhama i koriste se u različitim kontekstima. Ključna razlika leži u njihovoj namjeni, fokusu, sadržaju i primjeni. Koju od njih odabrati za postavljanje namjera na početku godinu i vizualizaciju svega onog što želimo prizvati u svoj život – otkrivamo vam u nastavku teksta.

Osim što su zabavan i kreativan projekt koji može pomoći osvještavanju vaših misli i želja, vision i mood board (ploče) spadaju u mentalnu praksu. Prema Psychology Today to može povećati samopouzdanje, motivaciju i istovremeno smanjiti stres. Istraživanja sugeriraju da, u usporedbi s drugim vrstama podražaja, mozak daje veću vrijednost vizualnim slikama. Zbog toga bi vam ovi alati mogli biti puno korisniji od pukog popisa želja.

Mood board

Mood board se koristi za prenošenje određenog raspoloženja, osjećaja ili estetike koji se želi postići. Ona je za razliku od vision boarda malo specifičnija u smislu estetskog nacrta za ono što želite stvoriti. Stoga se često koristi u kreativnim ili dizajnerskim procesima. Fokus ove ploče je na prizivanju ili osvještavanju tonaliteta, estetskog smjera, nadahnuću. Upravo radi toga, mood board je odličan alat za planiranje zabave, uređenja sobe, izgleda web stranice i slično.

Sadržajno, mood board obično uključuje mješavinu slika, tekstura, boja, uzoraka i tipografija koje zajedno prenose raspoloženje ili temu. Oni ne moraju nužno uključivati ​​specifične ciljeve, težnje ili ishode.

Vision board

Vision board se više povezuje sa željom ili namjerom u kojem životnom smjeru želimo ići ili što želimo manifestirati u svom životu. Ova ploča je odlična za vizualizaciju i očitovanje specifičnih ciljeva, snova i težnji. To je alat za postavljanje namjera, razjašnjavanje želja i fokusiranje na ono što želite privući u svoj život. I radi toga je vrlo koristan alat za planove na početku godine. Vision board je ujedno odličan alat za kontemplaciju. Prilika da saberemo misli i pokušamo osluhnuti naše misli, želje, gdje se vidimo u određenom periodu i slično. Ono može pomoći i osobnom razvoju te usklađivanju naših misli, emocija i radnji.

Kako postaviti vision board za početak godine

  1. Odredite svoje ciljeve
    Razmislite o područjima života na kojima želite raditi (zdravlje, karijera, odnosi, hobiji, osobni razvoj) i napišite ciljeve koji vas najviše motiviraju.
  2. Pronađite inspiraciju
    Skupite slike, citate i riječi koje rezoniraju s vašim ciljevima. Možete koristiti časopise, isprintane slike s interneta ili vlastite crteže.
  3. Odaberite osnovu
    Koristite ploču od pluta, poster, okvir ili digitalni alat (npr. Canva) za izradu svoje vizijske ploče.
  4. Organizirajte elemente
    Postavite slike i riječi na način koji vas inspirira. Možete grupirati slične teme (npr. zdravlje na jednom dijelu, karijera na drugom) ili stvoriti kolaž.
  5. Dodajte osobni pečat
    Ubacite vlastite fotografije, motivirajuće citate ili rukom napisane poruke kako bi vision board bio personaliziran.

Bitno je mjesto postavljanja vision/mood boarda

Da bi ove ploče za manifestiranje postigle svoju svrhu, bitno je da vas stalno podsjećaju u kojem pravcu želite ići. Provedite nekoliko minuta dnevno fokusirajući se na svoju ploču – zatvorite oči i zamislite da živite život prikazan na ploči. To je nešto poput makro fokusiranja dok se istovremeno mikro fokusirate. Zato je dobro ploču postaviti u vidnom polju, bilo u središtu radnog stola, u uredu, spavaćoj sobi… dok god vam je u vidnom polju.

Ništa nije fiksno

Ljudi povezuju vision boarde s novom godinom ili mood boardove kao statični element za neki projekt. Međutim, obje ploče nisu fiksne za određeno vrijeme i mogu se stalno mijenjati. Ako ustanovite da vam se cilj ili želja promijenila, slobodno prilagođavajte sadržaj ploča.

Moglo bi vas zanimati i: 9 najboljih planera za povećanje produktivnosti.

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!