Izgorjeli ste na suncu? Ovo su savjeti dermatologinje

by Dalia Žmegač-Kunić

Ponekad se dogodi da unatoč svim poduzetim mjerama ipak dobijemo opekline od sunca. Od opasnih UV zraka ne štite nas u potpunosti čak niti oblačno vrijeme ni skrivanje u hladu. Sunce je varljivo i opasno i u takvim situacijama važno je reagirati na pravi način. Razgovarali smo s dermatologinjom prim. dr. sc. Ružicom Jurakić Tončić koja nam je otkrila kako postupiti ukoliko se dogodi ovakva situacija. Pročitajte njene savjete u nastavku.

Ukoliko nastane crvenilo nakon izlaganja suncu, potrebno je primiriti upalu. Preporučuje se oblog hladne vode par puta dnevno uz obaveznu primjenu hidratantnih neutralnih losiona namijenjenih smirenju kože. Nakon što nastupi upala kože, potrebna je stroga zaštita od sunca i bez izlaganja i minimalnim količinama UV zraka sljedećih par dana. Ukoliko upala bude snažna, može postojati potreba za razblaženim kortikosteroidnim pripravcima i protuupalnim lijekovima. Ukoliko se jave mjehuri, svakako savjetujem potražiti pomoć liječnika.“

Mjere zaštite u svakom slučaju bi preko ljeta trebale biti u fokusu jer je briga o koži i zdravlju kontinuirani proces koji nikada ne staje te koji zahtijeva konstantnu pažnju. Uz pravilnu zaštitu, uživanje u ljetnim danima, osobito ako ih provodite na plaži, može biti puno ugodnije i sigurnije.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Dr Ružica Jurakić Tončić (@dermatologija_toncic)

Zanimalo nas je i kako dodatno brinuti o madežima ako se izlažemo suncu, stoga nas je dermatologinja Jurakić Tončić savjetovala i po tom pitanju.

Mislim da je stav o “zaštiti madeže na suncu” prilično uvriježen, ali zapravo kriv. Ne štitimo mi madeže na suncu, već našu kožu jer kožu čine stanice kože, keratinociti. Pigmentne stanice, melanociti stvaraju pigment melanin koji služi zaštiti genetskog materijala keratinocita, stoga melanocitne stanice su same sebe sposobne zaštititi dok keratinociti trebaju melanin. Stoga, ukoliko madež shvatimo kao nakupinu melanocita, postaje nam jasno zašto madež sam po sebi nije onaj koji je najugroženiji na suncu, već cijela naša koža sa svim stanicama.

Tijekom izlaganja suncu, naša koža sa svim svojim stanicama (kako stanicama kože, pigmentnim stanicama i svim imunološkim stanicama) biva oštećena, stoga nema sigurnog izlaganja suncu, neovisno o tome jesmo li svijetle ili tamne puti. Osobe svijetle puti lakše pocrvene, ali to ne znači da osobama tamne puti sunce i UV zrake ne rade oštećenja. Dapače, često se osobe tamnije puti silno izlažu suncu jer misle da njima sunce ne smeta, čime kroz život silno oštete kožu.

Ne postoji sigurna doza UV zraka, ne postoji sigurno sunčanje te preporuka dermatologa jest da ukoliko se izlažete suncu jer boravite na otvorenom, koristite sve mjere fotozaštite:

  • birajte doba dana kada se izlažete suncu (ne preporučuje se od 10.30 -17.30)
  • pratite UV index ( ukoliko je UV index viši od 3, ne izlažite se nipošto bez fotoprotekcije)
  • koristite zaštitnu odjeće, šešire, naočale i zaštitne kreme.

Smisao fotozaštite je da kroz život dobijete što manje štetnog UV zračenja, a na Vama je da birate svoje načine. Ja bih rekla da je fotoprotekcija pametno ponašanje na suncu s ciljem smanjenja oštećenja kože UV zrakama kroz život. Najsnažnije je potrebno čuvati kožu naših najmlađih. Kad se radi o djeci, nemajte kompromisa. Koristite zaštitnu odjeću i najdjelotvornije zaštitne kreme. Kožu djeteta do druge godine života ne izlažite direktnom suncu.“

Istražite dalje: Napravite sami losion s aloe verom za njegu poslije sunčanja

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Ana Mrđen

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!