Sezona jagoda je u tijeku, a ova namirnica sadrži puno korisnih sastojaka. Osim što su fine i osvježavajuće, jagode su pune vitamina i antioksidansa te sadrže niz supstanci koje štite naše zdravlje.
Jagoda (Fragaria ananassa) nastala je u Europi u 18. stoljeću, te je hibrid dviju vrsta divljih jagoda iz Sjeverne Amerike i Čilea. Jagode su jarko crvene, sočne i slatke.
Obično se konzumiraju sirove i svježe, a mogu se koristiti i u raznim džemovima, želeima i desertima.
NUTRITIVNA VRIJEDNOST:
Jagode se uglavnom sastoje od vode (91%) i ugljikohidrata (7,7%). Sadrže samo manje količine masti (0,3%) i bjelančevina (0,7%).
100 grama jagoda sadrži:
– Kalorije: 32 kcal
– Voda: 91%
– Proteini: 0,7 grama
– Ugljikohidrati: 7,7 grama
– Vlakna: 2 grama
– Masnoća: 0,3 grama
Kada govorimo o ugljikohidratima u jagodama njihov ukupni sadržaj je vrlo nizak (7,7 grama u 100 grama jagoda) i dolaze iz jednostavnih šećera – glukoze, fruktoze i saharoze. Jagode su bogate i prehrambenim vlaknima ( 26%).
Imaju nizak glikemijski indeks (GI 40) pa njihova konzumacija neće uzrokovati nagle promjene razine glukoze u krvi.
Izvrstan su izvor vitamina C, antioksidansa neophodnog za zdravlje, a 100 grama jagoda sadrži čak 60 mg vitamin C, jagode sadrže i mangan, kalij, te folata (vitamin B9) koji je važan za normalan rast stanica i njihovu funkciju, te je jako koristan za trudnice.
Bogate su antioksidansima i biljnim spojevima koji blagotvorno djeluju na zdravlje srca i kontrolu šećera u krvi, poput procijanidina, elaginske kiseline i elagitanina, te pelargonidina, glavnog spoja iz skupine antocijana koji je zaslužan za crvenu boju jagoda.
Utjecaj jagoda na zdravlje
Istraživanja pokazuju kako konzumacija bobičastog voća, pa tako i jagoda, može smanjiti rizik od pojave mnogih kroničnih bolesti.
• Zdravlje srca
Velika istraživanja u kojima je sudjelovalo tisuće ljudi pokazala je povezicu između konzumacije bobičastog voća (jagoda) i smanjenog rizika od smrti povezanih sa srcem
Rezultati istraživanja pokazuju kako konzumacija jagoda poboljša lipidni profil i smanji razinu LDL (lošeg) kolesterola u krvi, može poboljšati status antioksidansa u krvi smanjivanjem oksidativnog stresa I poboljšati funkciju krvnih žila.
• Prevencija malignih bolesti
Istraživanje provedeno na životinjama je pokazalo da jagode sprječavaju stvaranje karcinoma usne šupljine.
Ova zaštitna uloga jagoda se pripisuje sadržaju elaginske kiseline i elagitanina, za koje se pokazalo da mogu usporiti rast malignih stanica.
Ali je potrebno provesti više istraživanja na ljudima kako bi se razjasnio potencijalni pozitivni učinak jagoda kod malignih bolesti.
• Regulacija razine glukoze u krvi
Neravnoteža regulacije šećera u krvi i prehrana s visokim udjelom šećera povezane su s povećanim rizikom od pretilosti, razvojem dijabetesa tipa 2 i srčanih bolesti.
Konzumacija jagoda uz obrok koji obiluje ugljikohidratima, može usporiti razgradnju ugljikohidrata i smanjiti nagle promjene razine glukoze i inzulina u krvi.
Stoga jagode mogu biti posebno korisne u sprječavanju metaboličkog sindroma i dijabetesa tipa 2.
Prije svega budite oprezni, jer jagode spadaju u namirnice koje oslobađaju histamine: otpuštajući histamin u organizam, kod osoba s predispozicijom izaziva pojavu alergija, osobito urtikariju.
Preporuka za konzumaciju
- Narežite jagode i dodajte ih u jogurt i pospite nasjeckanim bademima.
- Jagode narežite na krem sir namazan na kruh i servirajte kao doručak.
- Zamrznute ili svježe jagode blendajte s bananama, mlijekom i ledom i dobit ćete ukusan smoothie.
Osim jagoda, i čokolada može biti odličan suradnik u zdravlju, uz određenu količinu.
Tekst: Branka Bunić, mag. nutr., voditeljica centra Nutrilife
Foto: Pixabay