Je li minimalizam recept za sretan život?

by Dalida Tomek

Minimalizam je postao trend. Međutim, postavlja se pitanje je li on uistinu ključ sretnog života. U što većoj želji za prihvaćanjem ovoga trenda pojedinci su ga pogrešno protumačili i uveli u svoje živote. Naime, minimalizam se ne odnosi isključivo na što manje materijalnih stvari, trošenje manje novca te prihvaćanje nove minimalističke estetike. Temeljni cilj minimalizma jest jednostavan život koji se primjenjuje na svim životnim poljima. Od estetike preko poslovnih obveza i postavljanja ciljeva pa sve do društva. Koraci su to koji vode do ugodnijeg, produktivnijeg i sretnijeg života. Ukratko, minimalizam je način života pomoću kojega ćete napraviti mjesta za najvažnije stvari u svom životu, a držeći se načela minimalizma moguće je usredotočiti se na ono najvažnije.

Sve promjene se događaju postupno, a dobro je poznata činjenica kada se odlučimo ciljano suzdržavati od konzumiranja određenih dobara, za njima se javlja nešto veća želja i potreba. Trenutke koje biste proveli surfajući online trgovinama ili posjećujući trgovine provedite na drugačiji način. Vrijeme iskoristite za stvari i ljude koji vam znače – prošetajte u prirodi, boravite s obitelji ili uživajte u razgovoru i druženju s prijateljima. Manje kupovine označava i više vremena za stvari koje su istinski važne. Niz je dokaza koji govore o tomu da su ljudi sretniji kada provode vrijeme jačajući svoje društvene odnose nego kada vrijeme troše na stjecanje stvari jer sve ono materijalno stvara kratkoročnu sreću i kratkoročno ispunjenje.

Između ostalog, manje kupovine znači i više ušteđenog novca. Umjesto novca koji biste potrošili na neke opipljive stvari, koje vam vjerojatno nisu potrebne, novac uložite u dragocjena iskustva. Počastite se putovanjem, istražujte druge kulture i običaje. Osim toga, dopustite svome nepcu uživanje u slasnom obroku spremljenom u restoranu kojega još uvijek niste posjetili. Istraživači potvrđuju da su dobra iskustva pohranjena u našem mozgu i prisjećamo ih se kada kod smo neraspoloženi. Također, neka od istraživanja pokazuju da i samo iščekivanje iskustva donosi veće zadovoljstvo od očekivanja kupnje proizvoda. Dakle, trošeći više novca na životna iskustva koja nam donose radost stvaramo cjeloživotna sjećanja i postajemo sve zadovoljniji i zahvalniji.

Okrenete li se minimalizmu mogli biste vrijeme čišćenja prepoloviti. Niz stvari i detalja koje su se nalazile u vašemu domu i kojima se nikada niste koristili odlaze u zaborav, a čišćenje postaje uvelike jednostavnije. Osim toga, prostor koji je ispunjen s malo stvari stvara i veću volju za čišćenjem i organizacijom. Minimalizam označava put prema mirnijem načinu života jer ćete kupovati isključivo kada je to potrebno i postići unutarnji mir te zadovoljstvo onime što već imate.

Naposljetku, uključivanjem načela minimalizma u život, biramo živjeti svjesnije. Odnosno, preispitujemo se o kupovini i njezinoj potrebi te promišljeno gradimo vlastite živote. Učimo postavljati prava pitanja koja pružaju istinski mir i ispunjenje. Što mi je uistinu važno u životu? Što mi u život u nosi istinsku radost?

Moglo bi vas zanimati: Jesmo li prekomjerni rad shvatili olako?

Tekst: Ana Carević

Foto: Pexels, Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!