U suštini srce je mišićna pumpa koja tjera krv sa kisikom i hranjive tvari po tijelu, sve do tkiva. Redovitom tjelovježbom ga jačamo, a trenira čak i kad se mi odmaramo. Kardio vaskularne bolesti jedan su od najčešćih uzroka smrtnosti ljudi 21. stoljeća, a najčešće su odraz nas samih i našeg stila života.
Svoje obrasce ponašanja mijenjamo tek u fazi pohoda na zdravlje, kad smo se već našli pod težinom neke bolesti, koje su u slučaju kardiovaskularnog sustava, nažalost veoma opasne. Jednostavne sitnice, lako primjenjive u svakodnevnom životu, mogu nam smanjiti rizike i povećati kvalitetu života.
Nedovoljno kretanje i loša prehrana koja dovodi do nakupljanja ateroskleroznih plakova, glavni su faktori bolesti krvožilnog sustava. Opterećenje srcu, također, predstavlja i netreniranje. Povremeno je preporučljivo pojačati puls i natjerati srce da brže upumpava krv u cirkulaciju jer je to način na koje se i samo srce jača, povećanjem minutnog volumena, a da na to ni ne obraćamo pažnju.
Sjedenje i nekretanje će, osim krvožilnom i srčanom te lokomotornom sustavu, donijeti problem u homeostazi čitavog organizma. Promjene će se manifestirati u vidu bolesti različitih organa i organskih sustava, a upravo gastritis, želučani problemi, povišena količina kolesterola u krvi, srčani i moždani udari te ostale bolesti modernog doba povezane su s načinom života kojeg vodimo. Takav životni stil svojim primjerom prenosimo na mlađe naraštaje, a posjeti lječniku postali su rutina.
Stoga, pokrenimo se, ne samo zbog sebe, već i zbog drugih oko nas. Učinimo svaki dan mali korak, korak za sebe i svoje zdravlje, a kroz kratko vrijeme vidjet ćemo veliki napredak i smanjiti pojavu raznih bolesti. Mlađim generacijama poslužimo kao kvalitetan uzor, a vježbanje neka postane dio naše svakodnevice.
Potrebna vam je velika promjena u životu, a svjesni ste da to možete ostvariti samo sa dovoljno stručnom i strpljivom osobom.
Tekst: Mario Vekić, osobni trener, Aviron Fit
Foto: Unsplash