Je li nestrpljivost naša svađa sa stvarnošću?

by Dalia Žmegač-Kunić

Koliko smo samo puta unutar sebe osjećali nemir i pritisak jer smo silom htjeli da trenutna situacija bude drugačija od one koju smo proživljavali. Koliko puta smo osjećali potrebu za kontrolom i usmjeravali vlastita očekivanja prema poligonima za koje smo bili uvjereni da su ispravniji od onoga kojim trenutno hodamo.

Nestrpljivost je nešto s čime se svatko bori, ali dobra vijest je da se i ona može uz malo dobre volje ponovno pretvoriti u strpljivost.

Sjajno je to sročio i Rick Rubin, kultni glazbeni producent, koji je u svojoj knjizi „Kreativni čin: način postojanja“* nestrpljivost nazvao svađom sa stvarnošću te vrlo jednostavno dao naslutiti kako se može vježbati, ali i postići strpljenje:

Strpljenje se postiže kao i svjesnost. Prihvaćanjem stvari kakve jesu. Vrijeme je nešto s čime ne možemo upravljati. Stoga strpljivost počinje s prihvaćanjem prirodnih ritmova.“

Uzroke nestrpljivosti ponajprije možemo vidjeti u previsokim vlastitim očekivanjima zbog kojih se gotovo svaki put razočaramo – jer se situacije ne odviju na način kako smo zamislili, jer nečiji osjećaji ne plove istom strujom kao i naši, jer nečiji prioriteti nisu slični našima… Zbog svega toga osjećat ćemo se nemoćno, frustrirano i željno hitnog mijenjanja scenarija. Željet ćemo nestvarno pokraj realnosti koja nam je dana, a sve uz potporu kulta brzine u kojem vladaju instant zadovoljstvo i brzi rezultati.

Načini na koje možemo vježbati strpljivost

Kako nestrpljivost ne bi postala norma koja će vam onemogućiti uživanje u životu, pokušajte slijediti savjete koje vam donosimo u nastavku.

Više cijenite sadašnji trenutak

Rubin u spomenutoj knjizi kaže: „Nestrpljivost je želja da nešto bude drukčije od onoga što doživljavamo ovdje i sada. Želja da vrijeme teče brže, da sutra dođe prije, da se opet vrati jučer, da zatvorimo oči pa ih opet otvorimo i nađemo se na nekom drugome mjestu.“

To govori da ne znamo cijeniti moć sadašnjeg trenutka iz kojeg toliko možemo naučiti, dobiti, veseliti mu se. Pokušajte više cijeniti sadašnjost uz prakticiranje tehnike mindfulnessa, odnosno svjesne prisutnosti.

Prigrlite proces

Iako znamo da svi mi imamo ciljeve i da smo snažno usmjereni na želju da se oni ostvare, imajte na umu da je fokus na proces uvijek bitnije od dolaska na sami cilj. Jer putovanje je ono koje nas oblikuje dok putujemo prema željenoj destinaciji. Uživajte u svakom koraku kojim kročite dok putujete.

Imajte realna očekivanja

Zaboravite nakratko na planiranje i stvari koje zamišljate da bi se trebale odviti na način koji je za vas ispravan. Ono što je vama ispravno, nekome drugome nije. Smanjite svoja očekivanja prema drugim osobama i prema svojim zahtjevima. Stvari često ne idu onako kako smo planirali, ali sve to dodatno nas uči strpljenju i oblikuje našu čvrstinu.

*Knjigu možete pronaći u nakladi Planetopije

Istražite dalje: Ispunite kviz i otkrijte jeste li usamljeni te što možete napraviti ako jeste

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pexels, Planetopija

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!