Je li Podgora najljepši biser u niski Makarske rivijere?

by Dalida Tomek

Sklona posjetima turističkim mjestima izvan sezone, jedan od bisera niske Makarske rivijere Gušterica je posjetila prije par mjeseci i otkrila zašto je Podgora najdraže mjesto onih koji jednako guštaju u moru kao i u planini. Ako je Vinodol ‘korak od mora, dva od sniga’, onda je Podgora pola koraka od mora i jedan od sniga.

“Ne znam koliko daleko se vama dvojici vozi, ali meni je ovo zapelo za oko…” Takvu poruku s pripadajućim linkom poslala sam ‘hiking buddiesima’ uoči Praznika rada. Pripadajući link odnosio se na smještaj od dvije noći u 464 km ili nešto više od 4 sata vožnje udaljenoj Podgori, a trebali smo ići – sutra! No kad imaš hiking buddiese koji su ‘rođeni spakovani’, baš poput tebe, pitaš reda radi. I nimalo ne dvojiš da će pristati.

Podgora, 80-ak km udaljena od Splita, nekad je bila ribarski gradić, a danas je atraktivna ljetna turistička destinacija podno Biokova. Jedan u niski bisera malenih mjesta Makarske rivijere, Podgora je smještena na državnoj cesti D8 ili popularnoj Jadranskoj magistrali građenoj 50-tih i 60-tih godina 20. stoljeća. Utjecalo je to i na samo mjesto koje je podijeljeno na Gornju Podgoru ili Selo i Donju Podgoru ili Kraj. Naime, češće je pravilo nego iznimka da su se danas turistička mjesta na jadranskoj obali razvila upravo gradnjom Jadranske magistrale. Stanovništvo koje se dotad bavilo poljoprivredom počinje se, dolaskom prvih gostiju, okretati turizmu i spušta se ‘na kraj’.

Mjesto pod gorom

Legenda o Tekli

Brojne su priče vezane uz Podgoru, a jedna legenda je i o djevojci Tekli kojoj je navodno pripadao prvi grob na starom mjesnom groblju, na rtu Sv. Tekle. Naime, prema toj priči djevojka Tekla umrla je na jedrenjaku, no njezin shrvani otac nije želio jedinicu predati moru kakav je bio običaj. Ploveći blizu Podgore ugledao je puntu sv. Tekle koaj ga je vizurom podsjećala na brod, a njezini čempresi na jarbole, pa je upravo to mjesto odabrao za vječni počinak svoje jedinice.

Oduvijek okrenuta moru i vezana na more, Podgora je bila ponajprije ribarsko mjesto. U njoj je u vrijeme Drugog svjetskog rata, 1942. godine, osnovana ratna mornarica, a kao podsjetnik na taj događaj vizurom Podgore dominira monumentalni spomenik visok 20 metara – Galebova krila, čiji je autor Rajko Radović. Stilizirana galebova krila obilježavaju pobjedu nad fašizmom na Jadranskom moru. Jedno je krilo u letećem položaju, uspravno, a drugo savinuto prema dolje, slomljeno. Na taj se način odaje počast svim palima za oslobođenje zemlje.

Izlazak sunca iznad Biokova i Podgore

Svoje ime Podgora duguje smještaju ‘ispod planine’ (pod gorom), odnosno pod Biokovom. Putnike koji vole guštati u Podgoru privlače bijele šljunčane plaže i nestvarno modro more, ali i mogućnost da se upravo odovuda ispenju (ili bar odvezu) na Biokovo. Tražite li na svojima putovanjima mjesta u kojima možete uživati u svim blagodatima koje pružaju i more i planina, Podgora će vas raspametiti.

Skywalk Biokovo, šetnja iznad provalije

Baterije napunite ranojutarnjom šetnjom mjestom dok se sunce diže iznad Biokova. Sjednite na kavu na štekatu s domaćima. To je mjesto na kojem ćete saznati sve novosti, pa se nakon kave uputite cestom prema Vrgorcu. Na šestom kilometru ove ceste nalazi se glavni ulaz u park prirode Biokovo. Ovdje započinje 23 km duga dvosmjerna biokovska cesta koja vodi do najvišeg vrha Biokova, Sv. Jure, smještenog 1762 m iznad mora. Asfaltirana, ali uska i jednotračna, s mnoštvom serpentina i ugibalištima svakih 300 m ova je cesta pravi izazov. Avanturu još većom čini blago, konji i krave koje slobodno šeću biokovskim pašnjacima, ali i cestom.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Skywalk Biokovo Croatia (@skywalk_biokovo_croatia)

Biokovo prema Kimetu

Zbog prošle godine otvorene biokovske Nebeske šetnice (Skywalk Biokovo), promet je i gušći nego inače. Od receprcije do skywalka na predjelu Ravna vlaška je 13 km, a vožnja traje oko pola sata. Kako bi promet funkcionirao koliko toliko uspješno, na svaki puni sat u omogućen je ulaz u park za 25 vozila, zbog čega se stvaraju veće gužve. Skywalk Biokovo smješten na 1228 mnv zapravo je vidikovac u obliku potkove izvan litice sa staklenom plohom za hodanje. Uzbudljivo je šetati atraktivnim vidikovcem dok vam se pod nogama nalazi provalija, i svakako treba nekoliko sekundi za opustiti se. No, treba li uopće isticati koliko je pogled spektakularan…?

Osim planinarenja Biokovom, sama Podgora nudi i mnoštvo drugog sadržaja. Plivati, roniti, voziti bicikl ili jednostavno odabrati izlet brodom, samo su neke od mogućnosti koje pruža ovo podbiokovsko mjesto. Već i same šetnje njezinim kalama i rivom ispunit će vam dan.

Kapelica svjetionik Ijak

Kako je zbog potresa Prolaz sriće postao Cestom sriće…

Na rivi ne možete ne vidjeti kapelicu svjetionik Ijak posvećen Blaženoj Djevici Mariji i Sv. Nikoli, zaštitniku mornara i putnika. Na vrhu je svjetlo koje je upozoravalo i usmjeravalo ljude na moru, mornare i ribare, dok su na pročelju s morske strane dvije niše u kojima su nakon restauracije postavljeni brončani reljefi Majke Božje s djetetom i Sv. Nikole. Ijak već dugo ne služi kao svjetionik, ni najstariji Podgorani se ne sjećaju kad je izgrađen, no na nekim se mjestima navodi kako je to jedan od najstarijih očuvanih svjetionika na Jadranu.

U podgorskim kalama možda će vam tko ispričati i priču kako je do polovine 20. stoljeća postojao običaj da se prilikom gradnje kuće u zemlju ispod praga ukopa par bakrenih novčića kako bi kuća bila dugovječna, a ukućani koji žive u njoj sretni. Zahvaljujući tom običaju mnogi su venecijanski bakreni novčići iz 17. i 18. stoljeća (soldi i gazete) s natpisom DALMA ET ALBA pronađeni u Podgori. Na kraju svog izleta Podgorom prođite i Cestom sriće, koja je do 1962. godine i potresa koji je zadesio mjesto bila Prolaz sriće. Na Sutikli se naime nalazio prepoznatljiv simbol Podgore, stjenoviti luk prekriven zemljom i stablima. Iako je potres srušio luk, cesta je ostala i šetnja njom izvući će vam osmjeh na lice. Baš kao i svaki odlazak u Podgoru. Pišem vam to iz iskustva.

Punta Sv. Tekle
PTek jedna od plaža u Podgori

Tekst i fotografije: Lucija Biondić aka Gušterica

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!