Marina i Ivan Žganjer ove godine slave pedeset godina rada, a radi njihove priče i dobrih jela htjet ćete se rado uputiti u mjesto Jaškovo, smješteno između Karlovca i Ozlja gdje ova obitelj ima svoj restoran. Od mnogih jela koje rade po domaćoj recepturi, izdvojili su svoju poznatu juhu od vrganja za koju donosimo recept.
Restoran Žganjer
Sve je počelo sedamdesetih godina prošlog stoljeća kada je Ivan otišao raditi u Njemačku, no roditelji su željeli da se vrati. U obiteljskoj kući je otvorio ugostiteljski objekt u kojem se u početku točilo samo piće. Devedesetih godina je došlo je do velike odluke – proširenja kapaciteta restorana radi odlične potražnje. Danas je Restoran Žganjer poznat po kvalitetnim mesnim jelima i slasnim juhama. Od prvoga dana Ivan i Marina imali su samo jednu viziju – pružiti gostu domaću hranu i ukusan obrok. Meso nabavljaju direktno s pašnjaka na otoku Krku, Pagu i Cresu. Osim toga, obitelj Žganjer ima i svoj vlastiti vrt, svinje, a pripremaju i vlastite rezance, kruh, njoke, slastice, kisele krastavce, kiselu papriku…
“Posljednjih godina dodali smo i jela koja su povezana s bogatom povijesti ozaljskog kraja, a inspiraciju smo pronašli u kuharicama Zrinskih iz 17. stoljeća. Nikako ne smijemo zaboraviti, a posebno od 2015. kada je u Jaškovu napravljena najduža štrudla na svijetu i postavljen Guinnessov rekord od 1479,38 metara.” – objašnjavaju vlasnici. U Restoranu Žganjer ćete tako moći probati i štrudle koje se spremaju onako kako su ih pripremale mame i bake.
„Kada čovjek radi jedan posao toliko godina suočava se s mnogim promjenama i izazovima – uspješno smo im odolijevali kroz ta desetljeća jer u protivnom ne bismo opstali, a pogotovo rasli.“ – ističu vlasnici.
Juha od vrganja po receptu obitelji Žganjer
Obitelj Žganjer je za kraj podijelila s nama svoj recept za pravu jesensku poslasticu. Evo kako da napravite savršenu juhu od vrganja.
Bogata juha od jaškovskih vrganja, za 6 osoba
- 1 kg svježih vrganja
- Glavica starog, žutog luka
- Pola dcl ulja ili ako želite domaću mast (ne treba više ulja jer su vrganji masni)
- Sol
- Papar
- Crno vino Frankovka – po želji
Operemo vrganje i odvojimo kapice od donjeg dijela vrganja – korijena vrganja. Stabljiku narežemo na kockice ili na tanke kolutiće. Na ulje stavimo nasjeckani luk, posolimo ga da luk omekša. Dinstati luk dok ne dobije zlatno žutu boju. U tavu dodamo sjeckani dio korijena vrganja i sve dinstamo i povremeno podlijevamo s vodom. Kada se sve prodinsta, smjesu zblendamo, a po potrebi dodamo vodu kako bismo dobili optimalnu gustoću juhe. Smjesu popapriti i posoliti, a za bolji jesenski okus dodamo lokalno crno vino Frankovku.
Kapice vrganja koje smo također prethodno narezali na tanke šnite dodamo na kraju da prokuhaju i takvi u komadu daju dodatni okus juhi. Ako nemate svježih vrganja, juhu možete napraviti i od zamrznutih vrganja koji mogu i ne moraju biti prethodno blanširani. Po želji možete dodati vrhnje, međutim po našem iskustvu, juha je prebogata okusom pravih vrganja.
Dobar tek!
Moglo bi vas zanimati i: Juha od pečenih rajčica savršeno je jelo za današnji kišni dan
Tekst: PR
Foto: Dejan Tatomir