Kanalizirajte sporiju energiju jeseni jer to je prilika za odmor i transformaciju

by Petra Šafranko

Prema Ajurvedi, sustavu tradicionalne medicine koja potječe iz Indije, jesen je idealno vrijeme za transformaciju. Živimo u raznim životnim ulogama, bilo kao prijateljica, sestra, roditelj, poduzetnica, supružnik, kolega s posla… Popis je zasigurno podugačak. Sve ove uloge spojene su u našu jedinstvenu cjelinu koja može biti narušena kada nam se dogode životne promjene. Ali, vanjske promjene poput sezonskih, pogotovo kada se kreću od bržeg prema sporijem životnom ritmu, mogu donijeti upravo suprotno – mogu donijeti uravnoteženost. 

Sporija energija jeseni donosi priliku za unutarnju introspekciju koja može potaknuti na transformaciju. Možda će željeni pomak u karijeri ili unaprjeđenje sada izgledati puno lakše jer jesen omogućuje, uz sporiji ritam, i veću jasnoću te trenutke za razmišljanje. Preusmjeravanjem pažnje i osjetila na unutra, mi ustvari dobivamo priliku za manifestiranje naših unutarnjih želja. 

Sezonske promjene prema Ajurvedi

Prema Ajurvedi, sustava tradicionalne medicine koja potječe iz Indije, jesen je vrijeme za transformaciju. Sam ritam prirode nam pokazuje promjene – lišće mijenja boje i pada, temperature su niže, ljetnu toplinu otpuhuje jesenski povjetarac, a tlo pod nogama postaje vlažnije.

Prema Ajurvedi rađamo se s pet bitnih elemenata: vatrom, vodom, zemljom, zrakom i prostorom. Oni čine našu unutarnju konstituciju ili došu. Iako su svi prisutni u našem sastavu, jedne ili dvije komponente uvijek više dominiraju. Pitta označava element vatre, kapha elemente vodu i zemlju, a vata zrak i prostor. Jesen pripada pretežito vata doši. Vata sezonu karakteriziraju suho, hladno, pokretljivo. Jesen sa sobom tako donosi prevlast elementa zraka, a prane ima u izobilju u atmosferi.

Odabirom prehrane i stila života koji se suprotni elementu koji prevlada u sezoni, pomaže nam bolje održavati svoj unutarnji osjećaj ravnoteže. Ako uzmemo u obzir načelo Ajurvede da se suprotnosti balansiraju, sezona vate bit će manje otežavajuća ako je ispunite toplinom, dubokom njegom, odnosima punim ljubavi i osjećajem stabilnosti, rutine i utemeljenosti.

Idealna rutina za jesen

Uspostavljanje i redovito prakticiranje dnevne rutine je jedan od najučinkovitijih načina da podržite vata došu. Postavite ton svom danu ranim ustajanjem, u potpunosti iskoristivši tišinu i mir koji su svojstveni ranim jutarnjim satima. Briga o sebi, o svojoj zajednici ljudi, kretanje i uravnoteženje promjena prehrane svakako mogu pomoći. U prehranu dodajte više kuhane tople hrane i začina koji zagrijavaju organizam te biljne čajeve – posebno one napravljene od đumbira, sladića ili kombinacije kumina, korijandera i komorača jer mogu pospješiti pravilnu probavu. S druge strane, smanjite konzumaciju sirovog povrća, hladne i smrznute hrane, kao i gorkih oporih okusa. Ashwagandha je biljka koja stabilizira um i živčani sustav te može potaknuti čvrst san, snažnu probavu, pravilnu eliminaciju i odgovarajuću snagu.

Masaže, parne kupelji i ovlaživači zraka

U jesen su dobrodošle i masaže. S pomoću njih možete smiriti živčani sustav, potaknuti cirkulaciju u tkivima i uzemljiti energiju masirajući kožu toplim, organskim sezamovim uljem. Parne kupelji i ovlaživači zraka također mogu pomoći u očuvanju unutarnje vlage. Koristite zagrijavajuće arome, a eterična ulja vetivera, geranija i citrusa vrlo su prikladna za ovo doba godine.

Joga i 10-15 minuta meditacije poboljšat će vaš osjećaj stabilnosti i dobrobiti. Također, vođenje dnevnika može pročistiti um od svake mentalne ame (toksina). Drugim riječima, što god vam je na umu, izbacite. Prije stresnog sastanka na poslu, napravite tehniku ​​disanja kao što je nadi shodhana (izmjenično disanje na nosnice). Ova vježba disanja pročišćava energetske kanale tijela, uravnotežujući protok vitalne energije ili prane.

Jesen je idealno doba godine za ulaganje u vaše zdravlje i vitalnost

Ovo je vrijeme i da se ukorijenimo dublje u zemlju. Baš kao što drveće počinje usmjeravati svoju energiju prema zemlji, a razina sokova počinje opadati usmjeravajući se s grana na tlo i korijenje, tako i mi možemo usmjeriti fokus prema dolje i prema unutra. Jesen nije doba propadanja ili smrti, već doba bogatstva i obnove. Zapamtite, sezonska rutina (jeseni) ulaganje je u vaše zdravlje i vitalnost. I dok se rituali i prilagođavanje mogu razlikovati od osobe do osobe, svi ćemo imati koristi od usklađivanja s ritmovima prirode. Prigrlite jedinstvene darove jeseni i – uz pomoć odgovarajuće sezonske rutine – uživajte u njoj s razine zahvalnosti i uravnoteženosti.

Moglo bi vas zanimati i: Točno ovako bismo proveli jesenski vikend u Istri

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!