Jeste li znali da baš kiša može pozitivno djelovati protiv sezonske depresije

by Petra Šafranko

Zvuči možda paradoksalno, ali kiša, i to baš obilata kiša, može pomoći u smanjenju depresije. To nije pseudoznanost već dokazana činjenica jer kiša proizvodi negativne ione koji pozitivno utječu na naš organizam. S druge strane, izloženost pozitivnim ionima koji nas svakodnevno okružuju, a dolaze iz elektromagnetskih polja koja stvaraju računala, mobiteli i drugi elektronički uređaji mogu oslabiti rad mozga i potisnuti imunološki sustav. Pozitivni ioni mogu uzrokovati simptome kao što su tjeskoba, umor, glavobolja, razdražljivost, nedostatak energije…

Stoga drugi puta kada se požalite na kišu, sjetite se da baš ona može biti zaslužna za vaš osjećaj blagostanja. Sve što je potrebno je otvoriti prozore ili izaći van, duboko udahnuti i upiti sve te negativne ione.

Što su pozitivni ioni

Pozitivni ioni ili kationi su molekule koje su pozitivno nabijene, a najviše su prisutne u visoko industrijaliziranim i urbanim sredinama. Na žalost, pozitivni ioni nemaju pozitivno djelovanje na naše tjelesno i psihičko zdravlje, oni zapravo slabe prirodno magnetsko polje tijela.

Uvriježeni pojam „sindroma bolesnih zgrada“ odnosi se na loš sustav ventilacije, građevnih materijala od armiranog betona, klima uređaja, radijatora i zračenja elektronike kojom smo okruženi. Zrak je na ovim mjestima zagađen, suh i ispunjen pozitivnim ionima. Sve su ovo uvjeti koji pogoduju konstantnom padu imuniteta i raspoloženja. Pridodajte tome još prisutnost raznih alergena u zraku i često loše plitko disanje, pa ne čudi stoga sve učestalija pojava anksioznosti, neuroza, loše koncentracije, glavobolja, nesanice i problema s dišnim putevima u današnje vrijeme.

Što su negativni ioni

Negativni ioni ili anioni su molekule koje su negativno nabijene, a djeluju ustvari pozitivno na naš organizam. Meta-analiza i studija iz 2018. pokazala je da terapija negativnim ionima dovodi do ublažavanja alergija (od prašine, plijesni i drugih alergena), pomaže u regulaciji obrazaca spavanja i raspoloženja, smanjuje stres, jača funkciju imunološkog sustava, povećava metabolizam ugljikohidrata i masti te ubija ili inhibira rast štetnih bakterija, viruse, pelud i vrste plijesni.

„Ono što negativni ioni rade u našem organizmu je povećanje dotoka kisika u mozak, što rezultira većom budnošću, smanjenom pospanošću i više mentalne energije,” objašnjava dr. Pierce J. Howard, autor knjige „The Owner’s Manual for the Brain: Everyday Applications from Mind-Brain Research“ i direktor istraživanja u Centru za primijenjene kognitivne znanosti u Charlotteu u Americi.

Negativnim ionima se još tepa da su poznati i kao vitamini zraka. Nakon što dospiju u naš krvotok, vjeruje se da proizvode biokemijske reakcije koje povećavaju razinu kemijskog spoja serotonina koji pomaže u ublažavanju depresije, ublažavanju stresa i jačanju naše dnevne energije.

Kvaliteta zraka kada je obilata kiša

Jeste li ikada primijetili koliko se bolje osjećate nakon kiše? Kiša ispunjava zrak negativnim ionima, a što je pljusak jači, koncentracija negativnih iona je veća. Ono što se događa je sudaranje vode što stvara Lenardov efekt, koncept koji je 1892. skovao dobitnik Nobelove nagrade za fiziku, dr. Philipp Lenard. Lenardov učinak definira se kao „kada voda padne s velike visine, uzrokujući sudaranje kapljica jedna s drugom i razbijanje, što rezultira odvajanjem naboja i ionizacijom“. Obilne padaline zato znače više negativnih iona u zraku u kojima možete uživati.

Boravak na kiši i u prirodi je dodatno povoljno

Zrak je posebno nabijen negativnim ionima pokraj vodopada, rijeka i jezera. Koncentracija negativnih iona koja cirkulira na takvim prirodnim područjima navodno sadrži desetke tisuća negativnih iona, što je puno više od prosječnog doma ili poslovne zgrade koji sadrže desetke ili stotine. Kako se smatra da je ljudskom organizmu za normalno funkcioniranje potrebno 1.000 negativnih iona po cm3 nije stoga teško zaključiti kako brojke govore sve.

Tajna ljekovitosti ovog zraka je što negativni ioni svojim nabojem vežu 10 do 80 molekula iona kisika na sebe koje se potom mogu djelotvorno apsorbirati u krv kroz alveole pluća. Izloženost negativnim ionima može pomoći u smanjenju simptoma sezonskog afektivnog poremećaja i ublažiti depresiju. Također se smatra da ublažavaju stres i tjeskobu, povećavaju vašu dnevnu energiju i pomažu da bolje spavate noću.

Znajući sve ovo, vjerojatno ćemo drugi puta zaplesati na kiši. Hoćete li i vi?

Moglo bi vas zanimati i: Kakve veze kiša ima sa slow načinom života?

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!