Jeste li čuli za pojam biohakiranje zdravlja? 

by Anđela Sabranović

Iako možda ne zvuči kao nešto pozitivno, o ovoj temi detalje nam je otkrila Paula Franceković, magistra nutricionizma koja je svoj studij nutricionizma započela u Zagrebu, a potom diplomirala Human Nutrition u u inozemstvu, točnije u Kopenhagenu. 

Paula je radila kao znanstveni edukator u institucijama usmjerenim na popularizaciju znanosti kod djece te je bila savjetnica za prehranu žena srednje dobi i starijih osoba u sklopu EU projekata. Trenutačno je vlasnica prehrambenog savjetovališta u kojem pomaže osobama s metaboličkim problemima i nezdravim obrascima hranjenja, pružajući im siguran prostor za pomirbu s hranom i pronalazak personaliziranog puta do optimalnog zdravlja. Uz to je specijalist za GlycanAge u sklopu čega pomaže “biohakerima” interpretirati rezultate biološke dobi i stvoriti akcijski plan za zdravovječnost. 

Koje je značenje pojam biohakiranje? 

Biohakiranje je pojam koji je posljednjih godina stekao popularnost, a odnosi se na praksu korištenja znanosti i tehnologije za optimizaciju i poboljšanje ljudskog tijela i uma. Postoje različiti oblici i naravno, koristi i rizici.

Koji su to oblici biohakiranja? 

Postoji mnogo različitih oblika biohakiranja, od jednostavnih promjena načina života do naprednijih tehnologija. Evo nekoliko primjera:

Prehrana: Biohakeri mogu eksperimentirati s različitim dijetama, dodacima prehrani i protokolima posta kako bi optimizirali svoju prehranu i poboljšali svoje cjelokupno zdravlje.

Vježbanje: Biohakeri mogu koristiti podatke i tehnologiju kako bi optimizirali svoje vježbanje i pratili njihov napredak.

Spavanje: Biohakeri mogu eksperimentirati s različitim obrascima i tehnikama spavanja kako bi optimizirali svoje spavanje i poboljšali opću dobrobit.

Tehnologija: Biohakeri mogu koristiti nosive uređaje i druge napredne tehnologije za praćenje i optimizaciju svog zdravlja.

Koje bi bile prednosti, a koji rizici biohakinga? 

Krenimo od prednosti 😊 Neke od njih su:

Poboljšanje zdravlja 

Optimiziranjem prehrane, tjelovježbe i sna, biohakeri bi mogli poboljšati svoje cjelokupno zdravlje i smanjiti rizik od kroničnih bolesti.

Povećana izvedba

Biohakeri bi mogli optimizirati svoja tijela i umove kako bi bili bolji u širokom rasponu aktivnosti, od sporta do intelektualnih aktivnosti.

Dugovječnost

Cilj nekih biohakera je produžiti životni vijek optimiziranjem zdravlja i smanjenjem utjecaja starenja.

Iako su potencijalne koristi od biohakiranja značajne, postoje i potencijalni rizici. Evo nekoliko primjera koje je dobro imati na umu.

Dezinformacije

Mnogo je dezinformacija i pseudoznanosti u svijetu biohakiranja i može biti teško odvojiti činjenice od fikcije.

Pretjerano korištenje tehnologije

 Iako tehnologija može biti vrijedan alat za biohakere, također se može pretjerano koristiti i dovesti do opsesivnog ponašanja.

Negativne nuspojave

Neke prakse biohakiranja, poput uzimanja visokih doza dodataka prehrani ili korištenja eksperimentalnih tretmana, mogu imati negativne nuspojave i naštetiti zdravlju.

Etički problemi

Postoje i etički problemi koji okružuju biohakiranje, osobito kada je u pitanju genetski inženjering i drugi oblici napredne tehnologije.

Biohakiranje je složen i slojevit koncept koji obuhvaća širok raspon praksi i tehnologija. Iako postoje potencijalne koristi od biohakiranja, važno je pristupiti s oprezom i skepticizmom te se posavjetovati sa zdravstvenim stručnjakom prije bilo kakvih većih promjena u prehrani, tjelovježbi ili načinu života. Međutim, uz odgovarajuće istraživanje i smjernice, biohakiranje može biti vrijedan alat za poboljšanje zdravlja, povećanje učinkovitosti i poboljšanje općeg blagostanja.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Kaliks (@kaliks.life)

Više o Pauli I njezinom radu možete vidjeti na web i Facebook stranici te na LinkedIn i Instagram profilu.

Moglo bi vas zanimati i: Razgovarali smo s kineziologom Domagojem Lisicom koji nam je otkrio ključne stvari za početak vježbanja

Razgovarala: dr.sc. Anđela Jelić, mag.psych.

Foto: Privatna arhiva, Pexels, Instagram

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!