Od kada traju mjere vezane za koronavirus i mjere koje nam brane veća okupljanja, vjerujemo da kuhate više nego ikad prije. To sigurno znači i da imate više smeća – kora mrkve, krumpira, jabuke i banane. A što ako bismo vam rekli da to sve ne treba završiti u otpadu? Kompostiranje je odlična ideja, bez obzira imate li vlastiti vrt ili ne, zbog toga što će sav otpad biti iskorišten ponovo.
Jeste li spremne spasiti svijet? Šalimo se, vjerojatno nećete spasiti svijet, ali ćete učiniti jako dobru stvar za naš planet. Evo kako kompostirati u svom domu.
Što je sve kompost?
Kompost je organski materijal koji vam pomaže kod uzgajanja biljaka kada se stavi na tlo. Skupina mikroorganizama iz otpada razlaže materijale u tlo koje radi čuda u vrtu. Kompost pomaže zemljištu da ostane vlažno, zaustavlja bolest biljaka i zarazu i razmnožavanje štetočina, te najbitnije, smanjuje potrebu za korištenje kemijskih gnojiva. Kompostiranje će smanjiti otpad hrane koji se nalazi na vrhu liste stvari koje stvaraju otpad.
Što sve možete kompostirati?
Sve što je organsko i što neće privući pesticide. Neke od osnovnih smjernica:
Hrana koja se može kompostirati:
Voće i povrće, ljuske od jaja, vrećice čaja i kave, ljuske orašastih plodova, cvijeće, kuhanu hranu (osim ako sadrži ulje ili mliječne proizvode), novine, karton i piljevinu
Nemojte kompostirati:
Kosti, meso i ribu, mliječne proizvode, otpad ljubimaca, ugljen, ulje i maslac
Kako započeti s kompostiranjem
Kompostiranje zahtjeva mješavinu mokrog organskog materijala (ostaci voća i povrća, npr.), mješavinu suhog materijala (lišće i grane) i vode. Nitrogen iz zelenih tvari kada se pomiješa sa vodom i ugljikom iz smeđih tvari rezultirat će suhom razgradnjom. Taj proces naziva se vruće kompostiranje i koristi se kako bi stvorio kemijsku interakciju koja će ubrzati razgradnju. Važno je napomenuti da će vam biti potrebno više smeđih nego zelenih tvari.
Moglo bi vas zanimati: Wow! Uz ove jednostavne trikove vaša manikura će trajati!
Tekst: V.P.
Foto: Canva, Pinterest