Puno se rasprave vodi oko pitanja je li proljetni umor mit ili stvarnost. Liječnici vam ne mogu pod dijagnozu napisati – proljetni umor, ali to ne znači da on uistinu i ne postoji. Na kraju krajeva, umorni smo, zar ne? Pa ne može taj opći umor, koji zahvati najednom tolike ljude, biti mit.
No, dobro, istina je negdje između. Naime, da, ne postoji dijagnoza i ne može se uprijeti prstom u neki određeni razlog, ali činjenica je da postoje određeni čimbenici koji su zajednički velikom broju ljudi i da se zbog njih javlja proljetni umor.
Inače, neki ga zovu i proljetna letargija, što vam može puno reći o stanju u kojem se možda i vi nalazite „nekako s proljeća“.
Nego, proljeće je. Vani sve cvate, buja, dani su duži, a vrijeme je divno (dobro, osim kad pregrije…). Želite iskoristiti svaku priliku za neku aktivnost i nemate vremena za gubljenje! Pa dobro, zašto onda imate potrebu samo ležati i spavati?! Čini vam se da nešto nije u redu s vama, ali onda čujete da i drugi jedva drže oči otvorene… Da, to je ono što popularno zovemo proljetni umor, a službenog naziva ni nema. Pa kako se boriti protiv tog?
Tko rano rani…
Jutarnje sunce pojavljuje se na našim prozorima – uistinu rano. Zbog toga se vaše tijelo i ranije budi – naš mozak sunčevu svjetlost tumači kao poziv na buđenje, nekad čak i prije alarma. I to je divno, možete iskoristiti veći dio dana kako želite. No, rezultat toga je ujedno i umor kasnije u danu. Ono što možete pokušati kad vam se nakupi umora, jest zamračiti sobu i dati si priliku za duži san. Isto tako možete pokušati i s maskom za spavanje.
Ipak, čim se probudite, pustite sunce u sobu, da vas kvalitetno razbudi. Ako imate hrabrosti, započnite dan s hladno-vrućim, izmjeničnim tušem. Zvuči kao nešto na što ne biste pristali na prvu, ali može vas razbuditi i držati budnima tijekom većine dana.
Proljetni popravci
Tijekom zime neke je hormone naše tijelo proizvodilo previše, a druge premalo. Obično nam nedostaje serotonina i dopamina, hormona sreće i motivacije, i to upravo zbog nedostatka dnevnog svjetla. S druge strane, naše tijelo proizvodi zimi više kortizola, hormona stresa, da bi nas zaštitio od vanjskih čimbenika tijekom zime. Sve u svemu – do kraja zime osjećamo se izmoreno, a nastupa proljeće i proljetni umor. Da bismo se vratili u igru moramo odraditi neke proljetne „popravke“ i ojačati te neke oslabljene obrambene mehanizme.
Ono što možete napraviti je – a nije to lako čuti, znamo – pokušati smanjiti dozu stresa kojoj ste izloženi. Pokušajte uživati u nečem što vas opušta i potaknuti tako proizvodnju serotonina.
Pazite što je u šalici
Kad smo kod hormona, dakle, bilo bi dobro da se u vašoj šalici ne nađe svaki put kava. Kakve to veze s hormonima ima, pitate se? Kava je stimulans koji radi na principu da potakne proizvodnju adrenalina. No, jednako brzo kako nas „podigne“, tako nas i spusti kad adrenalin prestane djelovati – osjećamo umor. Tada posežemo za još jednom šalicom kave. Začarani krug iz kojeg želite izići.
Zamijenite kavu hladnom vodom, maccha latteom, umijte se, nakapajte na zapešća eterično ulje metvice, napravite nekoliko jumping jackova, prošećite brzim hodom 10 minuta… Ali nemojte posegnuti za trećom kavom u danu!
Napucajte se vitaminima
Zimi našem tijelu nedostaje vitamina, a to se najčešće jače osjeti na prelasku godišnjih doba. Logično je da nam zimi nedostaje jer ne jedemo dovoljno svježeg voća i povrća. Upravo zbog toga možemo osjećati umor. Ono što odmah možete napraviti je opskrbiti se svježim voćem i povrćem i uvrštavati ga svakodnevno u prehranu.
Ako smatrate da ne unosite dovoljno vitamina prehranom, možete pokušati i s dodatcima prehrani, ali zdravija je varijanta svakako svježe voće i povrće. Trebat će vam najvjerojatnije vitamini B, C i E, a osim vitamina i željezo, magnezij, selen, cink, kalcij, kalij.
Rasteretite raspored
Da, dani su duži, vrijeme ljepše, želimo ih maksimalno iskoristiti. Naša nam podsvijest govori „Hej, proljeće je, daj izađi van, rolaj se, vozi bicikl, planinari, iskoristi dan!“ Ipak, pokušajte stati na loptu. Proljeće je još neko vrijeme tu, nakon tog slijedi ljeto – dani u kojima ćemo puno uživati vani. Ne morate sve odjednom. Rasporedite aktivnosti i planirajte ih tjedan-dva unaprijed.
Nemojte zanemariti ako osjetite umor. Odmorite se, pa makar to bilo i na 15-ak minuta. Nemojte donositi odluke nauštrb sna. To je ono što nas zezne često u proljeće. Razmišljamo „Proljeće je, moram iskoristiti svaki vikend maksimalno“, pa onda tjedan započnete maksimalno iscrpljeni. Budite mudri!
Lijepi dani su tek pred nama, ne morate sve ideje potrošiti – sutra. Jedan od razloga što se u proljeće osjećamo tako naglo umorni je baš taj što ubrzamo svoj život maksimalno. Nemamo onaj poriv zavući se pod dekicu i gledati film. Ali zašto jedan dio vikenda ne biste odvojili baš za to? Dobro, bez dekice. I možda uz sladoled umjesto kokica.
Moglo bi vas zanimati i: 30-dnevni trening – vježbe uz koje ćete biti spremni za plažu
Tekst: Nataša Krstičević
Foto: Canva, Pexels