Doživite srce Poljske: 3 glavna razloga zašto posjetiti Krakov

by Petra Šafranko

Ako ste gledali 4. sezonu serije „Emily u Parizu“, možda ste kao i mi zapazili Lucovo odlično poznavanje europske kulture (i nekoliko jezika koje govori), kao i njegov omiljeni grad u cijeloj Europi. Radi se o Krakovu u Poljskoj. Udaljen malo više od 800 kilometara od našeg glavnog grada, vjerujemo kako Krakov doista zaslužuje svu pažnju koja se tek dala naslutiti u spomenutoj seriji. U medijima se Krakov opisuje kao kombinacija romantičnog Pariza, zabavne Barcelona, kulturnog Praga i odlične gastro scene kao u Sarajevu. Nama dovoljno razlogad da ga malo bolje istražimo.

Rudnik soli Wieliczka

Rudnik soli Wieliczka je bio prvi na Lucovom popisu prijedloga za posjetiti u Krakowu. Udaljen 15 kilometara od grada, jedan je od najpopularnijih jednodnevnih izleta iz Krakowa i vrlo je zabavan. Ogromni podzemni svijet ovih rudnika soli, koji su se koristili oko 700 godina, danas sadrži galerije, kapelu, mjesta za jelo i labirintske komore. Svakako će biti potrebno odvojiti nekoliko sati da ga pravilno istražite.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Kopalnia Soli “Wieliczka” (@wieliczkasaltmine)

Sarme u restoranu Trzy Rybki

“Ide mi slina na usta kad samo pomislim na pecivo u Trzy Rybki”, izjavljuje Luc u 9. epizodi. Ispostavilo se da je Trzy Rybki pravi restoran, smješten u otmjenom hotelu Stary. Te peciva s kupusom na koje Luc misli vjerojatno su golumpki koja se tradicionalno sastoje od mljevene teletine i govedine, riže i luka, umotani u listove kuhanog kupusa, a zatim preliveni laganim umakom od rajčice. One u Trzy Rybki poslužuju se s limunskom verbenom i lećom.

Popis restorana u Krakowu

Popis restorana koje je Luk tako strastveno preporučio Emily ne možemo na žalost znati, ali nas to nije spriječilo da sami malo istražimo gastronomsku ponudu ovog kulturnog europskog grada.

Bottiglieria 1881

Budući da je Luc imao strastvenu ljubavnu aferu s Michelinovom inspektoricom vrlo je vjerojatno da bi posjetio Bottiglieriu 1881, prvi restoran u Poljskoj koji je nagrađen s dvije Michelinove zvjezdice. U degustacijskoj ponudi restorana su klasične poljske namirnice poput cikle, korabice i pastrve.

Wierzynek

Wierzynek je jedan od najstarijih restorana u Europi, osnovan 1364., a nalazi se na glavnom trgu u starom gradu Krakova. Restoran je dobio ime po bogatom trgovcu po imenu Mikołaj Wierzynek, koji je 1364. godine bio domaćin svojevrsne bakanalije za monarhe Europe u ime poljskog kralja Kazimira Velikog. Ako jedete ovdje, osjećat ćete se kao da ste član poljskog kraljevskog dvora.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli CITY GUIDE TO KRAKOW, POLAND (@krakowcityguide)

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli CITY GUIDE TO KRAKOW, POLAND (@krakowcityguide)

Neka od poznatih jela koje možete jesti u Krakowu

Kultura hrane u Krakowu spoj je tradicionalne poljske kuhinje i uzbudljivog niza međunarodnih okusa, što ga čini obaveznim posjetom za ljubitelje hrane. U gradskoj gastronomskoj sceni pronaći ćete uličnu hranu kao što su kultne okruglice pierogi s velikim izborom nadjeva od slanog mljevenog mesa, krumpira i sira, špinata, pa sve do slatkog voća, te kuhani ili prženi – zadovoljit će svačiji ukus i želju za slatko slanim kombinacijama.

Bigos je još jedno tradicionalno jelo poljske kuhinje, a poznat je i kao poljski “lovački gulaš”. Bigos je izdašno jelo od kiselog kupusa, svježeg kupusa, različitog mesa i bogate mješavine začina.

Kapiekanka je tostirani baguette posut zapečenim sirom, gljivama i raznim dodacima, obwarzanek krakowski je vrsta kruha nalik na pecivo, dok Placki Ziemniaczane odnosno poljske palačinke od krumpira s kiselim vrhnjem ili umakom od gljiva, samo su još neka jela koja vrijedi probati.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli CITY GUIDE TO KRAKOW, POLAND (@krakowcityguide)

Krakow je bivša kraljevska prijestolnica Poljske i jedan od kulturnih europskih gradova koji je izbjegao, u odnosu na druge poljske gradove, užasna razaranja tijekom Drugog svjetskog rata. Arhitektura, dvorci i muzeji isprepliću se s privlačnom vibrantnošću grada u njegovoj užurbanoj sceni restorana i barova – ljeti na terasama kafića, zimi u podzemnim podrumskim barovima. Grad koji zaista vrijedi posjetiti!

S obzirom na to da su William Abadie (Antoine), Samuel Arnold (Julien) i Bruno Gouery (Luc) iz “Emily u Parisu” zapravo otišli u ovaj poljski grad i zaljubili se u njega, pogledajte u videu njihove dojmove.

Moglo bi vas zanimati i: Najavljena je nova 5. sezona „Emily u Parizu“, a ovo je naših 5 razloga zašto volimo ovu seriju.

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Unsplash, Instagram, YouTube

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!