Poznata obiteljska destilerija Aura, najprepoznatljivija je po Teraninu i ginu Karbun. Osim toga, u njihovoj destileriji u srcu Buzeta, proizvode se i biljne i voćne rakije i likeri, iznimne kvalitete i fantastičnog okusa.
U nastavku pogledajte više o spoju netaknute prirode i tradicije u Aura bočicama koje kriju slow living u svakom gutljaju.
Autentični okusi prirode
Najljepši dio Aurine proizvodnje započinje branjem bilja. Bilje se bere ručno na obroncima planine Ćićarije i to na njenim divljim predjelima, daleko od naseljenih mjesta i prometnica. Pojedine biljke beru se na Cresu i drugim otocima, ali i u vrtu mame i none Mišela Sirotića, vlasnika obiteljske destilerije Aura.
U hladu i sjeni stoljetnog podruma, u velikim se bačvama macerira mirisno samoniklo bilje i u sinergiji s vrhunskim destilatom na bazi komovice, stvara se cijeli spektar okusa koje itekako vrijedi kušati.
Strast prema povijesti i kulturnoj baštini
Sjever Istre najprepoznatljiviji je po tradicionalnoj rakiji biski. Porijeko joj seže iz Huma – najmanjeg grada na svijetu, gdje je Aura otvorila svoju prvu trgovinu, a danas uz prekrasno uređenu trgovinu ima i Muzej posvećen najmanjem gradu na svijetu. U Humu je stanovao župnik Vidal, koji je ujedno bio i vješt travar. Upravo je on ostavio recept humske biske u naslijeđe budućim generacijama. Biska se spravlja od domaće komovice i listova žute imele, a podrijetlo vuče još od druidske magije starih Kelta koji su nekada obitavali na ovim područjima.
Obiteljska destilerija Aura, uz tradicionalnu Bisku, jedina je koja proizvodi i Bisku extra koja se pripravlja od listova bijele imele, rukom ubranih sa stabla jabuke i maceriranih u rakiji komovici. Radi se o premium proizvodu koju uskoro dobiva i svoju barrique verziju, u kojoj Biska extra šest punih godina odležava u barrique bačvama.
Od biljnih rakija koje se proizvode u destileriji Aura, uz biske, tu su i Travarica spravljena od 17 različitih vrsta samoniklog bilja ubranog na Ćićariji, zatim Gorki pelinkovac, Maslina i badem, Ruža, Kadulja i Menta.
Noviteti s etiketom tradicionalne recepture
Pravo iznenađenje u svojoj kompleksnosti okusa pružaju Aurini Fernet Amaro 78 te Premium pelinkovac Victoris.
Fernet Amaro 78 proizvod je koji je predstavljen prije tek dvije godine, a već je osvojio 11 svjetskih zlatnih medalji. Radi se o biljnom likeru proizvedenom na bazi žitnog destilata, maceracijom i infuzijama samoniklog bilja, citrusnih kora, začina i korijenja. Proizvodi se po posebnoj obiteljskoj recepturi i to od 78 različitih sastojaka, zbog čega mu i ime nosi broj 78. Fernet označava način proizvodnje, odnosno kategoriju pića, a označava da je klasificiran kao alkoholno piće proizvedeno od kombinacije aromatičnog bilja i začina.
Najnoviji proizvod obiteljske destilerije Aura je Premium pelinkovac Victoris. Nosi naziv Victoris, što u prijevodu s latinskoga označava osvajača odnosno pobjednika. I uistinu ime karakterizira sve odlike Aurinog novog pelinkovca. Svojim bogatim okusom i zadivljujućim mirisom Pelinkovac Victoris stvoren je za slavlje svih vaših pobjeda. Priprema se po tradicionalnoj recepturi. Gorki pelin rukom se bere na obroncima Ćićarije, a zatim se nekoliko mjeseci macerira u žitnom pšeničnom destilatu i upotpunjuje s petnaest vrsta bilja te zaslađuje medom. Prožet je profinjenošću i elegancijom i odličan odabir za digestive kojeg se preporuča poslužiti ohlađenog od 0 do 5 °C uz krišku naranče.
Ljepota ovih biljnih rakija i likera proizašla je iz iznimnog poštovanja darova prirode te uvažavanja tradicije svojih predaka. Baš kao i drugi proizvodi obiteljske destilerije Aura i biljne rakije i likeri svrstani su u proizvode vrhunske kvalitete i besprijekornog dizajna. A potvrđuje to i struka koja je samo ovoj kategoriji proizvoda dodijelila čak 20 svjetskih zlatnih odličja.
Moglo bi vas zanimati i: Znate li koji je najzeleniji grad na svijetu s preko 300 parkova?
Tekst: PR
Foto: PR