Jeste li znali da Zagreb ima najviše muzeja po glavi stanovnika u svijetu? Ovo su nam omiljeni muzeji u Zagrebu!

by Anđela Sabranović

Znate li koji europski grad ima najviše muzeja? Istraživanje nas je prvo odvelo u Pariz za koji su navedeni podaci iz 2019. godine da ima najviše muzeja, čak više od 140, a kada mu se pribroje i razne galerije ta brojka raste na nekih 300-tinjak izložbenih prostora. Međutim, prema novijim podacima izgleda da je London ipak zauzeo prijestolje s više od 192 muzeja, odnosno 235 muzeja i galerija ukupno.
U Hrvatskoj je naravno ta brojka puno manja, ali ipak jedan grad krasi titula „grad muzeja“. Pogađate sigurno, radi se o Zagrebu. Glavni grad Hrvatske može se pohvaliti s najviše muzeja po glavi stanovnika na svijetu. Radi se o ukupno 38 kulturnih institucija u koje se ubraja i 10 gradskih muzeja, a među njima najposjećeniji muzej je Arheološki u Puli te slijede i Muzeji Hrvatskog zagorja te zagrebački Tehnički muzej Nikola Tesla. Muzeji u Zagrebu su omiljeni i među sve brojnijim turistima.

Povodom obilježavanja svjetskog dana muzeja 18.5. izdvojili smo nekoliko muzeja u Zagrebu sa svojim neobičnim postavama. Muzeji nisu samo zgrade već simbolični mostovi koji nas povezuju sa životom povijesti. Mogu nas instant vratiti u te neke povijesne dane i pružit bogati uvid u različite kulture. Jeste li spremni teleportirati se na neobična putovanja?

Muzej Iluzija, Ilica 72

Pripazite se iluzija jer što ako stvarnost nije stvarna? Da nije sve kako izgleda na prvu, potvrđuje to i Muzej Iluzija. A ponekad je mašta važnija od znanja, rekao je to i sam slavni Einstein. Prepustite se optičkim iluzijama, hologramima, obrnutim sobama ili beskonačnim sobama s ogledalima i još svačemu zanimljivom kroz zanimljive varke. Osim što garantirano pruža mnogo zabave, ovaj muzej ima i edukativni aspekt pa ćete naučiti puno o vidu i percepciji te ljudskom mozgu.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Muzej Iluzija (@muzej_iluzija)

Muzej prekinutih veza, Ćirilometodska ulica 2

Kada neuspješne ljubavne veze pretvorite u pozitivnu stvar, kao što je to napravio Muzej prekinutih veza, onda ste vjerojatno uspješno krenuli dalje. Uživajte u zanimljivim predmetima koji imaju u  fokusu raskid nečije veze ili sami donirajte muzeju predmete nakon završenih ljubavnih veza. Najzanimljivije je to što se zbirka muzeja stalno ažurira i uvijek možete pronaći nove predmete u eksponatu.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Museum of Broken Relationships (@brokenships)

Muzej gljiva, Splavnica 2

Nisu to neke lude halucinogene gljive, već su to jestive, nejestive i smrtonosne liofilizirane gljive. Muzej je osnovao Grad Zagreb, Turistička zajednica Grada Zagreba te Gljivarsko društvo Kamilo Blagaić. Liofilizirane gljive su one gljive iz kojih je uklonjena vlaga. 1.600 različitih vrsta gljiva čine impresivnu kolekciju različitih primjeraka iz Hrvatske, sjeverne Europe, Kine i Rusije,

Muzej mamurluka, Vlaška 55

Pomalo bizaran muzej mamurluka podsjetit će možda neke na mladenačke dane, ali će sigurno većinu zabaviti svojim interaktivnim eksponatima. Možete se tako okušati u raznim igrama kao što je „pijani“ pikado, „pijano“ hodanje i slično. Cilj ovog muzeja nije svakako promocija alkoholizma, već zabava i interaktivne smiješne igre.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Museum of Hangovers/ Muzej Mamurluka (@hangoversmuseum)

Muzej čokolade, Varšavska ulica

Možda najslađi muzej u cijeloj Hrvatskoj u kojem ćete saznati sve relevantne činjenice o svijetu čokolade – od povijesti, vrsta pa čak i moći kupiti artisan ili craft čokoladu i praline hrvatskih čokolatijera. Dobro je znati što se uz ulaznicu dobiva degustacijska kutija koja sadrži devet vrsta čokolade koje se isprobavaju paralelno uz obilazak muzeja.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Muzej čokolade Zagreb (@chocolatemuseumzagreb)

Muzej putovanja koji se uskoro otvara

Muzej koji će uskoro otvoriti svoja vrata donijet će jedno interaktivno virtualno iskustvo egzotičnih krajolika, pustinje, prašume, kulturnih znamenitosti pod zaštitom UNESCO-a, ljepota hrvatskog krajolika. Muzej će imati dodatno interaktivna i multimedijska rješenja sa VR i AR, Led sobom, nezaboravnim SF putovanjem, projekcijama i mogućim interaktivnim pretraživanjima u dijelovima postava..

Moglo bi vas zanimati i: Što je slow putovanje i zašto je to novi trend?

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Instagram

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!