Samo 5 ili 10 minuta meditiranja i prakticiranja joge svako jutro, smirit će vaš um, dati vam više energije, a pritom ćete se istegnuti i opustiti mišiće. Bit ćete i fokusiraniji te spremniji za sve dnevne izazove ako ovo postane vaša jutarnja joga rutina.
Svoj um možete naučiti smiriti jogom, budući da ona pomaže pri usporavanju mentalnih poteškoća u smislu frustracije, kajanja, ljutnje, straha i želja, a sve od toga često uzrokuje stres. Joga je vježba za um i tijelo koja kombinira poze, kontrolirano disanje, meditaciju i opuštanje. Pomaže pri smanjenju stresa jer promovira opuštanje, što je suprotno stresu.
Buddha je jednom rekao: „Postat ćete ono što mislite. Što osjećate to privlačite. Što zamišljate, to i stvarate.“
Naš um je ima jasnu moć da privuče i stvori ono o čemu razmišljamo dok meditiramo.
Počnite jutro s petominutnim joga vježbama, a to će vam donijeti ne samo više energije, već i pozitivan utjecaj na um, te će vas navesti da materijalizirate ono što ste stvorili u umu. To je snaga joge i prakticiranja joge. Ne zaboravimo i da se ona zasniva na disanju. Naučite disati kroz različite poze i budite svjesni činjenice da otvara pluća i cirkulira vašu energiju. Bez sumnje, joga je fizička vježba s tjelesnim povlasticama. Uz sve ostale pomenute povlastice, ova drevna vježba sa sobom donosi i brojne zdravstvene povlastice. Jutarnja joga rutina revitalizirat će vaš metabolizam, poboljšati fleksibilnost, disanje i vitalnost.
Ovo su preporučene vježbe:
Planina (Tadasana)
Stanite uspravno tako da vam se stopala nježno dodiruju, a da su pete što bliže jedna drugoj. Uporište neka bude na petama i prstima, a tabani podignuti. Lagano se njišite naprijed-natrag dok ne pronađete ravnomjernu raspodjelu težine na stopalima, odnosno dok se ne osjećate najugodnije. Stegnite mišiće bedra i blago ih uvrnite prema unutra, a zdjelicu izbacite malo prema naprijed. Ramena povucite nazad, lopatice spustite, a ruke ispravite i lagano ispružite iza trupa. Glava treba biti položena točno iznad zdjelice, a trbušni mišići izravnati, ali ne stegnuti. Možete gledati ispred sebe ili zatvoriti oči, ali glava neka bude usmjerena ravno prema daljini. Zadržite se u ovoj pozi 30 do 60 sekundi.
Pas koji gleda dolje (Adho Mukha Svanasana)
Spustite se na koljena tako da su ona locirana ispod kukova, a ruke pružite naprijed i oslonite tijelo na dlanove. U izdisaju podignite koljena s poda; počnite sa savijenim koljenima i petama odignutima od poda. Podignite zdjelicu prema podu i pokušajte stopala priljubiti uz tlo. Stražnjicu podignite što više prema gore tako da pete ostaju na tlu. Pokušajte ispraviti noge, pazeći pritom da ih ne grčite i da položaj bude ugodan. Učvrstite i izravnajte ruke, lopatice povucite prema natrag. Glavu držite između ruku, a pogled usmjerite prema bedrima. Zadržite se u ovom položaju 30 do 60 sekundi.
Položaj djeteta (Balasana)
Sjednite na pete tako da se palčevi na nogama dodiruju, a ruke postavite uz tijelo. U udisaju podignite ruke. Prilikom izdisaja spustite tijelo na bedra, a čelo oslonite na tlo. Ruke nježno opustite na pod s dlanovima prema gore. Koncentrirajte se na disanje. Zadržite se u ovoj pozi također 30 do 60 sekundi.
Pas koji gleda gore (Urdhva Svanasana)
Lezite na trbuh i ispružite noge tako da gornjim dijelovima stopala dodirujete pod. Savijte laktove i smjestite dlanove pored grudi tako da su nadlaktice okomite s podom i s podlakticama tvore pravi kut. Udahnite, podignite koljena, opustite leđne mišiće. Rukama podignite gornji dio tijela uz izdah. Pod sada dodirujete samo gornjim dijelovima stopala i dlanovima. Ramena povucite lagano prema natrag. Stegnite mišiće trbuha. Pogled usmjerite ravno prema naprijed ili gore. Vrat ne bi smio biti ukočen. Zadržite se u ovom položaju 30-60 sekundi.
Polumjesečna varijacija (Anjaneyasana)
Stanite ravno, u osnovni stojeći položaj – planina (Tadasana) i opustite svoje tijelo. Polako savijte tijelo u položaju adho mukha svansana (prema dolje). Pažljivo počnite pomicati lijevu nogu naprijed tako da je postavljena između vaših ruku. Sada počnite spuštati desnu nogu, ali budite sigurni da je ravna. Izbjegavajte je savijati. Polako počnite podizati ruke u zrak. Protegnite se koliko god možete. Dok se istežete pokušajte rastegnuti ruke. Zadržite se u ovom položaju 30-60 sekundi.
I eto ga! Ne postoji bolji način da započnete svoj dan. Kako bi zaštitili ruke, koljena i zglobove od tvrdih površina, prakticirajte vježbe na podlozi namijenjenoj za jogu.
Moglo bi vas zanimati: Muče vas bolna leđa: Donosimo vam tridesetominutni joga tutorial!
Tekst: Vjera Pađen
Foto: Canva
Video: YouTube