Kada čitamo kako izgleda jutarnja rutina drugih često ćemo naići na stroge strukture i pravila pa tako od ranog jutra mnogi odmah vježbaju, jedu, meditiraju, čitaju, vode dnevnike zahvalnosti. Budući da ti rituali djeluju za njih, ljudi će samouvjereno tvrditi da djeluju za sve, ali u tome zaboravljaju kako smo zapravo svi jedinstveni i svoji te je apsolutno nemoguće da nam svima odgovara potpuno jednak početak dana. Zato je našu pažnju privukla objava hipnoterapeutkinje Brigitte koja preporučuje osluškivanje svojih potreba. U nastavku donosimo njezine preporuke za jutarnju rutinu.
Brigitta je opisala 5 koraka od kojih se sastoji njezina rutina. Za nas su ovi koraci posebni jer zapravo potiču na nježnost prema sebi i dosta su prilagodljivi. Donosimo ih u nastavku.
-
Čemu se radujete u tom danu?
Ovo je prvo pitanje koje si trebate postaviti… Razmislite očekuje li vas danas možda kava s dragom osobom, planirate li neku šetnju, druženje ili jednostavno čitanje knjige/gledanje serije. Svakoga od nas raduju različite stvari i to je sasvim uredu. Kako Brigitta navodi već samo razmišljanje o toj aktivnosti učini joj početak dan ljepšim.
-
Kako se osjećate?
Kada ste posljednji put prije nego što uopće ustanete iz kreveta najprije malo razmislili kako ste? Kako se osjećate? Imate li energije? Što je to što vam treba? Brigitta navodi kako je važno prilagoditi svoj dan (onoliko koliko možete) svojoj energiji. Sasvim je uredu na dane kada niste baš raspoloženi dozvoliti si da obavite samo ono što morate dok ćete ostatak vremena prioritizirati odmor. Osjetit ćete i kako će doći dani kada ste jednostavno produktivniji i spremniji na više aktivnosti. Navodi kako je u radu s klijentima primijetila kako si ne ostavljaju prostor za odmor ni kada njihovo tijelo vapi za njim. Stalno se forsiraju i imaju negativan unutarnji govor na dane kada jednostavno ne mogu. Sve to im dugoročno jako šteti.
-
Pozitivne afirmacije
Svoje pozitivne afirmacije ova psihologinja ponavlja svaki dan dok pere zube. To je zapravo odlična taktika jer nećete trebati neko dodatno vrijeme, a i postat će dio vaše rutine. Ovdje smo pisali zašto su afirmacije dobre te primjere nekih.
-
Doručak u miru
Naš probavni sustav apsolutno ne voli i ne podnosi stres. Jeste li znali da se hormon sreće serotonin zapravo najviše formira u našim crijevima? Zato je jako važno jesti bez stresa, u miru i doista svjesno uživati u svakom zalogaju. Znamo da živimo u vremenu u kojem nije uvijek jednostavno imati vrijeme za lagani doručak, ali kada si to postavite kao prioritet puno su veće šanse da ćete uspjeti u nakani.
-
Uživanje u spremanju
Psihologinja navodi kako joj je odjeća koju nosi i make up zapravo jedan od načina na koje izražava sebe. Naglašava kako ta odjeća ne mora biti posebno moderna, ali se u njoj mora osjećati dobro. Kada se osjeća dobro u onome što nosi bolje je raspoložena i to se odražava pozitivno na sve oko nje. Svi mi to podsvjesno znamo, ali svejedno ujutro u brzini odaberemo nešto praktično u čemu se i ne osjećamo baš najbolje. Ovo može biti poticaj za promjenu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Tekst: Anđela Sabranović
Foto: Pexels, Instagram