Prije nego se upustite u ovaj razgovor, obećajte sami sebi da to neće biti stresan razgovor niti za vas niti za vaše dijete. Bez obzira na to o čemu najviše volite pričati sa svojom djecom, razgovor o seksu najčešće je za njih, ali i za vas zbunjujuće iskustvo, iako to ne bi trebalo biti. Ali, kao što i sami znate, seks i istraživanje seksualnosti posve su prirodni, a kako bi razgovor o tome bio uspješniji – neka on bude iskren, otvoren i bez filtera.
Možda će vas ova informacija začuditi, ali znate li da djeca koja otvoreno razgovaraju sa svojim roditeljima o spolnosti zaista prakticiraju odgovorno spolno ponašanje? Na stranici spolnozdravlje.hr naišli smo na zanimljive savjete, a neke od najvažnijih izdvojili smo u nastavku.
Činjenica jest da današnji tinejdžeri sve ranije stupaju u seksualne odnose (u to se ubraja i oralni seks) pa je edukacija o seksualnim odnosima jako bitna od ranijih dana. Baš zato, nemojte nemojte odgađati razgovor, već se naoružajte korisnim informacijama i educirajte dijete o seksu.
Kako i kada razgovarati s djecom o seksu?
Razgovor o seksu, ali i općenito o seksualnosti s djetetom ne mora biti neki odabrani trenutak i ne sasvim je jasno da se ne može realizirati u samo jednom razgovoru. To bi trebao biti proces kontinuiranog razgovora, odgoja i edukacije primjeren djetetovoj dobi. Kada je roditelj otvoren za sve teme, dijete će češće biti potaknuto da se obrati u vezi svih svojih briga i nedoumica. Osjećati će se sigurnije i slobodnije i za teme spolnog i reproduktivnog zdravlja. Otvorenost o navedenim temama možda zvuči izazovno, ali potrebna je baš zato jer je seksualnost važan dio našeg života, a postat će i njihovog. Roditelji i djeca razgovorom će oblikovati zdrav i odgovoran pristup seksualnosti, te će roditelji djetetu pomoći stvoriti sliku o njoj – seksualnost ponekad donosi i probleme i kratkotrajne brige, ali i mnogo užitaka i zadovoljstva!
Nemojte čekati da vam se dijete obrati prvo!
Djeci često nije ugodno prilikom razgovora o seksualnosti, koliko god roditelji mislili da su otvoreni prema svojoj djeci. Vi kao roditelj biste trebali pružiti im dozu ohrabrenja i potaknuti na razgovor o tim temama. Sa djecom nije loše početi još u vrtićkoj dobi razgovarati o seksu i odgovarati na njihova brojna pitanja, no, ulaskom u pubertet ta potreba se povećava. Djeca ulaskom u puberteti doživljavaju brojne tjelesne promjene, kao što su rast, pojačano znojenje i rast dlačica u oba spola, širenje bokova i rast grudi kod djevojaka, širenje ramena i rast penisa kod mladića, ali i psihičke promjene. Nikako se ne smije izostaviti važnost pojave prve menstruacije kod djevojaka ili polucije kod mladića.
Zbog tih promjena mladi se ponekad osjećaju zbunjeno pa čak i posramljeno. Objasniti im da su te promjene normalne i da ih trebaju prihvatiti olakšati će im odrastanje. Roditeljska je uloga pružiti razumijevanje i podršku, a ako roditelj primijeti da dijete nešto muči, to je dobra prilika za razgovor. „Čini mi se da prilično burno reagiraš kad netko primijeti da su ti počeli rasti brkovi. Zbog čega te to smeta, ima li nešto čega se bojiš?“može biti dobar uvod u razgovor.
Ovo je samo jedan od primjera kako započeti razgovor o seksualnosti, vjerujemo da ste se vi čitajući ovaj tekst sjetili njih još nekoliko. Svako je dijete drugačije i podnosi proces sazrijevanja na svoj način. Teme mogu biti različite, ali je važno da roditelji dosljedno šalju djeci poruke da ih bezuvjetno vole i da im se mogu obratiti za bilo koji problem i da ne postoji problem koji se ne može riješiti.
Vi kao roditelj biste trebali prihvatiti seksualnost vašeg djeteta
Prihvatiti seksualnost možda zvuči jednostavno, ali znači mnogo stvari. za početak, roditelji trebaju prihvatiti da je njihovo dijete seksualno biće koje ima svoje osjećaje, misli, fantazije, ideje, nade, brige i probleme vezane za svoju seksualnost. Djeca već u dobi od dvije do četiri godine razvijaju interes za istraživanjem vlastitog tijela. S drugom djecom mogu se igrati „doktora“, mogu se osjećati posramljeno ako su goli i žele istražiti koje su razlike između dječaka i djevojčica. To je normalan proces odrastanja i svako dijete će proći kroz njega.
Djeca i mladi počinju masturbirati i ranije nego što to njihovi roditelji očekuju. Ponekad se zna dogoditi da roditelji uhvate dijete dok masturbira, ali tada je bitno pokazati razumijevanje i ne produbljivati problem. Dijete će vam sigurno priči i razgovarati sa vama kada je spremno. Također, vrlo je važno da roditelji trebaju prihvatiti da njihovo dijete ima svoju spolnu orijentaciju. Ponekad to nije lako. Često djeca neheteroseksualne orijentacije osjećaju tugu i strah jer misle da ih roditelji ni prijatelji neće prihvatiti onakvima kakvi jesu. Ponekad misle da zbog svoje seksualne orijentacije nemaju pravo na ljubav. Istraživanja pokazuju da djeca roditelja koji su prihvatili njihovu neheteroseksualnu orijentaciju imaju manje psihičkih problema poput depresije i anksioznosti, te ostvaruju dugotrajnije i zdravije veze.
Vi kao roditelj sasvim legitimno možete imati različite stavive, ali gotovo svi roditelji žele svojoj djeci najbolje. Baš zbog toga, neka roditeljstvo bude vaša prilika za preispitivanje stavova. Budite jako oprezni sa izjavama koje govorite i stavovima koje iznosite. Djeca čuju, pamte i pretvaraju rečenice svojih roditelja u realnost i svoja temeljna vjerovanja. Ako kao roditelj sumnjate da je vaše dijete neheteroseksualne orijentacije, a dijete vam se još nije izjasnilo porazgovarajte sa psihologom ili se javite na pitaj@huhiv.hr gdje ćete zasigurno dobiti podršku i savjet što i kako učiniti, te kako olakšati proces prilagodbe Vama i Vašem djetetu.
Razgovor o spolnosti treba početi rano
Takve teme trebaju biti dozirane i primjerene dobi djeteta. Razvojem spolnosti djeca razvijaju i veliki interes o njoj. Zadovoljenje tog interesa zasigurno će potražiti među vršnjacima ili na internetu. Na internetu, u potrazi za informacijama, mogu naići na nepouzdane i neprikladne sadržaje, a u nedostatku provjerenih i točnih informacija, mogu posegnuti za ranim rizičnim ponašanjima kojima nisu emocionalno dorasli. Ranije edukacije povezane su s kasnijim iskustvom prvog spolnog odnosa
Pripremite se -razgovor o spolnosti nije lak!
Obje strane mogle bi osjećati nelagodu prilikom početka samog razgovora i to je u redu. Ipak, vodite se time da je taj razgovor bitan i da bi se trebao odraditi. Važno je otvoreno i prijateljski razgovarati o ovim temama, ali pritom zadržati svoj autoritet i znati postaviti granice. Ponekad je teško uspostaviti razinu otvorene komunikacije s djetetom, a zadržati autoritet, pogotovo u temama o kojima i sami dok ste bili mladi niste nikome ništa govorili ili ste se bojali o njima pričati. No, postoje načini da doznate što vaše dijete misli, što osjeća i u kakvom se društvu kreće. Najbolje je da edukacija kreće iz obitelji, u čemu roditelji imaju jako važnu ulogu, a nadogradnja su vrtić, škola, vršnjaci, liječnici i drugi stručnjaci.
Razgovor o seksualnosti te o prevenciji i usvajanju zdravih stilova života trebao bi postati dio svakodnevice. Isto tako, taj razgovor trebao bi biti širi od same seksualnosti jer prevencija ovisnosti, promicanje mentalnog zdravlja i zdravih stilova života pozitivno utječe i na zaštitu spolnog i reproduktivnog zdravlja. Roditelji trebaju nastojati razgovarati sa svojom djecom o tim temama na način koji je primjeren njihovoj dobi, posebno u situacijama kada mladi sami pokazuju interes za određenim pitanjima. Stručnjaci vam uvijek mogu pomoći u osnaživanju vještina komunikacije s mladima.
Moglo bi vas zanimati:Tumorski markeri: što su, kako nastaju i po čemu su specifični?
Tekst: Vjera Pađen
Foto: Canva, Pexels