Kada je o emocionalnoj sigurnosti u partnerskim odnosima riječ, to je zapravo ono što bi većina nas okarakterizirala kao nešto što se podrazumijeva i čemu zasigurno teži svaki pojedinac.
U svakom odnosu, a naročito onom ljubavnom, vrlo je važno osjećati se sigurno, zaštićeno, prihvaćeno i emocionalno stabilno. Ipak, u mnogim se odnosima upravo ta važna stavka izgubi uz razne izazove koji nas znaju odvući na neke sporedne staze, kroz šumovite terene i brdovite krajeve. Ukoliko niste sigurni o čemu se konkretno radi, za vas smo popisali kako bi trebala izgledati emocionalna sigurnost u vezama.
Mogućnost za svoje pravo „ja“
Kako bismo mogli nekome drugome pružiti djeliće sebe, važno je da se osjećamo dovoljno sigurno i imamo povjerenja svojoj odabranoj osobi pokazati svoje pravo „ja“. Pritom ne bismo smjeli osjećati kočnice, nedoumice ili sputavanja. Moramo se osjećati slobodnima izraziti sebe bez straha da budemo ismijani, osuđivani ili marginalizirani na bilo koji način.
Vrednovanje tuđih emocija
Bez obzira slagali se s njima ili ne, osobi s kojom smo u vezi moramo dopustiti da izrazi svoje emocije. U slučaju da se ne slažemo s nečime, ne treba vrijeđati ili sputavati tuđe osjećaje i želje, nego biti podrška, međusobno se nadopunjavati i prihvaćati razlike s kojima jedni druge dotičemo i poput paunovog pera pokazujemo po čemu smo posebni.
Isprika
Svi mi griješimo i ako je isprika iskrena, važno ju je prihvatiti u smjeru zacjeljenja naših vlastitih emocija, ali i kompletnog odnosa. Ispriku je važno znati prihvatiti bez obzira na razinu povrijeđenosti, isto kao i uputiti partneru svoju vlastitu ispriku onda kada situacija to zahtijeva. Iskrenost i suosjećanje su važni u pokušaju ispravljanja bilo kakve pogreške..
Prihvaćanje granica
Svatko od nas ima svoje granice koje postavljamo tijekom razvijanja svakog odnosa. Neki od nas to vole jasno i glasno iskomunicirati, dok ih drugi pokazuju svojim ponašanjem i neprihvaćanjem nečega što je za njih neprihvatljivo. Bilo da se radi o našim vlastitim granicama ili onima koje je postavio naš partner, važno je znati ih prihvatiti bez osuđivanja, pretjeranog propitivanja ili željom za bilo kakvom vrstom osvećivanja.
Važnost razgovora
U vezama nije važno voditi računa isključivo o dobroj komunikaciji i jasnom verbaliziranju svega što volimo i što nam smeta. Važno je znati razgovarati, a svaka konverzacija uključuje i govor i slušanje. Za emocionalnu sigurnost je od velike važnosti znati slušati što nam partner želi reći. Na taj način odnos će moći rasti zdravo, opušteno i sretnije…
Moglo bi vas zanimati i: Granice u odnosima su individualne, a ovo je 5 mitova koji ih prate
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Pinterest