Ples je odličan način da vaše tijelo ostane u formi. Može značajno poboljšati snagu mišića, izdržljivost i ravnotežu. Uz to što će vaše tijelo ostati u formi, ples će omogućiti i vašem umu da također ostane u formi. S obzirom na to da ples zahtijeva mentalne, fizičke, emocionalne i socijalne vještine koristan je za mozak i opće zdravlje. Budući da je ples aktivnost koja istovremeno iziskuje više zadataka mnoge studije pokazuju da može poboljšati kognitivne funkcije, pa čak i usporiti proces starenja. Dakle, ples vježba i tijelo i mozak!
Osim što je aktivno naše tijelo i um ne trebamo podcijeniti ni društvene aspekte plesa. Plesne grupe obično uključuju i druge ljude te na taj način poboljšavaju i našu emocionalnu i socijalnu dobrobit. Druge zdravstvene prednosti plesa su:
Kontrola stresa – ples smanjuje tjeskobu, a uključuje i glazbu koja je umirujuća i motivirajuća,
Motivacija – glazba i ples također mogu biti i motivirajući te nas i inspirirati,
Poboljšano raspoloženje – ples djeluje tako da povećava razinu hormona sreće,
Bolje držanje i ravnoteža – ples jača mišiće što dovodi do toga da se držimo uspravnije, ali i umanjuje mogućnost pada i ozljeda za vrijeme plesanja.
Kako ples djeluje na um?
Dugoročni i kratkoročni učinci plesa uvelike se razlikuju. Kratkoročni učinci plesa na um povezani su s raspoloženjem i zadovoljstvom dok su dugoročni učinci povezani s disciplinom i pamćenjem. Ples je izvrstan oblik tjelovježbe jer, ne samo da sagorijeva kalorije i gradi mišiće, već i doprinosi ukupnom osjećaju sreće. Ples također utječe na um tako što doprinosi osjećaju zadovoljstva. Iako nećete svaki dan dok plešete postići niz novih ciljeva, bit ćete zadovoljniji znajući pri tomu da ste naporno radili na postizanju tih ciljeva. Dugoročno ćete iz godine u godinu vidjeti plodove svojega napora, ali na dnevnoj bazi ćete se osjećati puno zadovoljnije. Ova promjena odrazit će se i na vaš privatni i poslovni život. Bit ćete poletniji, imati više energije te s lakoćom izvršavati obveze. Tjelesna aktivnost, poput plesa, pridonijet će i lakšem suočavanju sa stresnim situacijama i pritiskom.
Kako ples čuva kognitivne funkcije?
Studije pokazuju da je tjelesna aktivnost povezana s očuvanjem kognitivnih funkcija kod starijih osoba. Ples je jedna od najboljih vježbi, a studija objvaljena u časopisu Frontiers in Human Neuroscience navodi da ples može biti bolji oblik tjelovježbe, kada govorimo o usporavanju znakova starenja, od tradicionalnih kondicijskih treninga. Razlog tomu jesu mentalni izazovi poput prisjećanja plesnih koraka, držanja na ispravan način, prepoznavanja takta kao i osjećaja za ritam prema kojemu se plesači kreću te usklađivanja pokreta s glazbom. Sve navedene aktivnosti nazivaju se senzomotornim zahtjevima, a odnose se na tjelesnu aktivnost ili kretanje koje je izazvano osjetilnim, ali i motornim impulsima.
U usporedbi s drugim fizičkim aktivnostima, ples je povezan sa smanjenim rizikom od razvoja demencije. Jedna od studija objavljenih u New England Journal of Medicine pokazala je da ples može uvelike poboljšati zdravlje mozga. Istraživači su proučavali učinak 11 različitih aktivnosti na starije sudionike, a aktivnosti su uključivale i biciklizam, plivanje, tenis i golf. Dokazano je da je samo ples sudionicima istraživanja smanjio rizik od demencije. Druga studija svjedoči o poboljšanju pamćenja, pažnje i usredotočenosti te navodi da se nakon desetomjesečnog tečaja plesa razmišljanje i pamćenje sudionika pokazalo poprilično boljim.
Ples se povezuje i s terapeutskim učinkom za sve one koji žive s Parkinsonovom bolešću. Naime, ples može pomoći pri ublažavanju nekih motoričkih simptoma poput ukočenosti, podrhtavanja, loše ravnoteže i koordinacije. Postoje podaci koji pokazuju da ples može čak biti od pomoći i u poboljšanju hoda.
Moglo bi vas zanimati: Kako pronaći mir u trenutcima pritiska
Tekst: Ana Carević
Foto: Pexels