Manjak željeza u krvi je ono s čime se mnogi bore još od djetinjstva.
Iako je to dosta čest problem, jako je važno prepoznati na vrijeme jer željezo prenosi kisik kroz tijelo.Ono također sudjeluje u posebnom procesu kada se u stanici proizvodi energija za rad i aktivnosti. Zato je jedan od prvih znakova niskog željeza umor i manjak energije. Neki od simptoma su: opća slabost, blijeda koža, listanje noktiju, opadanje kose, vrtoglavica… U nastavku donosimo 5 načina na koje možete znatno povećati razinu željeza u krvi.
1. Kopriva
Ova biljka smatra se jednom od najvažnijih u borbi protiv anemije.Možete je osušiti i spremati kao čaj, a još bolja opcija je svježu pripremiti kao varivo.
Ako vam se ta opcija ne sviđa, možete napraviti smoothie od koprive tako što ćete je u blenderu pomiješati s bananom, biljnim mlijekom i medom.
2. Kakao
Kako ima snažno djeluje na naš organizam te osim što će podići razinu željeza, bogat je i magnezijem, kalcijem te cinkom.
Možete primjerice dodati žlicu svako jutro u zobenu kašu ili eventualno uvesti večernji ritual uz toplo mlijeko s kakaom.
3. Sok od cikle, mrkve i jabuke
Nedavno smo pisali o doslovno čarobnom djelovanju cikle na naš organizam. Još od djetinjstva znamo da ovaj sok i već tada su nam roditelji govorili kako je to najzdraviji napitak.
On je stekao i svjetsku slavu zahvaljujući snažnom utjecaju na zdravlje. Snažno će djelovati na željezo, a uz to je odličan i za probavu, čišćenje organizma, pomaže koži te štiti vid.
4. Med, limun i ocat
Znamo da ova kombinacija ne zvuči privlačno, ali također je odlična za željezo.
Jednostavno pomiješajte žlicu meda, sa žlicom limuna i žlicom meda te konzumirajte jednom dnevno.
5. Pasta od sezama i meda
Sjemenke sezama spadaju u namirnice koje dokazano pomažu kod anemije.
Pomiješajte 1 čajnu žlicu sjemenki sezama, s jušnom žlicom meda i dodajte malo vode. Sjemenke ostavite u vodi 2 h, procijedite, sameljite i dodajte med.
Pola smjese uzimajte ujutro, a pola navečer.
Tekst: Anđela Sabranović
Foto: Unsplash, iStock