Neprestano ste umorni, a ne možete raspoznati koji bi tome bio razlog jer odradite preporučenih sedam sati sna i nemate stresnu svakodnevicu? U zadnje vrijeme često osjećate vrtoglavicu i slabost? Razmislite i provjerite je li možda uzrok svega nedostatak željeza u krvi.
Taj dragocjeni mineral pomaže našem organizmu da radi kao urica i zaustavi ove, ali i druge simptome poput lupanja srca i malaksalosti koji nas često znaju i ozbiljno zabrinuti. Primjerice, od ključne je važnosti za održavanje imuniteta jakim i nepobjedivim, sudjeluje u brojnim procesima poput prijenosa kisika iz pluća u krv ili stvaranja energije.
Kratak dah
Zvuči nevjerojatno, ali kratak dah prilikom tjelovježbe ili svakodnevnih aktivnosti poput penjanja stepenicama ili šetnje mogu upućivati upravo na nedostatak željeza u organizmu. To je dodatno izraženo kod trudnica koje često pate od nedostatka ovog važnog minerala.
Bljedilo kože
Budući da željezo doprinosi normalnom stvaranju crvenih krvnih stanica, često susretanje s bljedilom kože može biti znak za uzbunu kada je razina željeza u krvi u pitanju.
Glavobolja
Česte glavobolje također mogu biti povezane s nedostatkom željeza u organizmu. Taj nedostatak najprije će se očitovati tako da putovanje kisika stiže najprije do mozga, a tek onda na ostale organe.
Problem s koncentracijom
Ukoliko se baš jako teško koncentrirate na dnevne zadatke, oči vam se sklapaju same od sebe i teško vam je zapamtiti brojne obaveze, razmislite kada ste zadnji put provjerili razine željeza u krvi.
Krhki nokti
Iako su nokti ponajprije povezani s vitaminom B, željezo također doprinosi njihovoj čvrstoći. Vrijeme je da posumnjate u nedostatak željeza ako na njima primijetite neobične promjene poput listanja ili udubljenja.
Osim direktnog utjecaja na povećanje razine željeza kroz ciljani dodatak prehrani, najprije je važno uravnotežiti prehrambene navike i birati namirnice koje će donijeti odgovarajuće željene promjene. Prilikom sljedeće kupnje, potražite namirnice poput jaja, orašastih plodova, zelenog lisnatog povrća, nemasnog crvenog mesa, bučinih sjemenki ili mahunarki.
Moglo bi vas zanimati i: Sok od aronije – Je li vas zanimalo ikad zašto je zapravo zdrav?
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Pinterest