Kako se nositi s roditeljskim “novogodišnjim odlukama”?

by Petra Šafranko

Stigao nam je i siječanj, a s njim i onaj dobro poznati osjećaj početka. Za nas roditelje, novi kalendar znači još jedan pokušaj i planiranje da postanemo “bolja verzija sebe”. To je trenutak kada si iznova postavljamo zadatak da ostvarimo sve te ciljeve – više strpljenja, savršena ravnoteža između roditeljstva i karijere, a često i naše duše. Ovo je ta idealistička slika koju u realnosti rijetko koji roditelj uspijeva balansirati, jer, ruku na srce, kako se zapravo možemo nositi dobro u moru roditeljskih zadataka s dodatnim novogodišnjim odlukama?

Savršenstvo je mit – a roditeljstvo je stvarnost

Kao roditelji često težimo perfekcionizmu. Želimo biti najbolji u svemu – najbolji partneri, najbolji roditelji, najbolji kuhari, najbolji u svom poslu i najbolji organizatori.  A onda nam stignu stvarne godine roditeljstva – i oni sretniji među nama barem shvate da savršenstvo nije samo nedostižno već je i… dosadno! Roditeljstvo je često organizirani kaos, hrpa neplaniranih situacija i uspona i padova.

Zapravo je mnogo korisnije postaviti ciljeve koji su realni i dostižni. Umjesto “neću više nikada vikati na djecu”, postavite si manje specifične ciljeve poput “posvetit ću svojoj djeci barem 10 minuta kvalitetnog vremena svaki dan bez ometanja”. Kada postavljate sebi ciljeve, nemojte ciljati savršenstvo. Ciljajte na stvarnost. I ne zaboravite se nasmijati kad svi planovi padnu u vodu. A to se, priznajmo, dešava relativno često.

Krivnja – pratilja svakog roditelja

Često mislim kako roditeljstvo dolazi s nekom vrstom krivnje ugrađenom u paket. Uvijek se nađe netko to će vam izravno ili suptilno reći da niste dovoljno dobri, da niste dovoljno prisutni, dovoljno organizirani i da ne rješavate zadatak roditeljstva i odgoj onako kako to piše u milijun knjiga o odgoju. Znam da svi želimo biti roditelji koji imaju kontrolu, i oni roditelji koje gledamo na Instagramu kako s osmijehom na licu uspijevaju sve – ali stvarnost je takva da ponekad jednostavno trebate samo reći: “Ok, nisam savršena, ali dajem sve od sebe“. Krivnja samo troši energiju koju biste mogli iskoristiti za nešto daleko korisnije, poput uživanja u trenutku ili razmišljanja o idućem koraku.

Mali koraci vode daleko

Imate li osjećaj da stalno planirate, a nikako ne uspijevate ostvariti ciljeve? Razmislite o tome kao o malim koracima. Postavite si cilj koji je izvediv, ali ne i previše ambiciozan. Recimo, možda želite svakodnevno meditirati, ali to je izazov s dvoje djece koja trče po stanu. Što kažete na 5 minuta tišine u kupaonici uz šalicu kave? Možda ne zvuči kao joga na Himalaji, ali će vam sigurno pomoći da ostanete centrirani u divljem svijetu roditeljstva. I znate što? Možda ćete sljedeći tjedan uspjeti odraditi 10 minuta. E, to je napredak i razlog za slavlje.

Svi moraju biti na vašem “zdravom” putu – ali vi ste na prvom mjestu

Zaboravite na savjete o tome kako bi roditelji trebali u svakom trenutku biti posvećeni svojoj djeci. Možda su vas svi uvjeravali da je “zdravlje obitelji” na prvom mjestu. Ali, koliko god zvučalo paradoksalno, kad vi niste u dobrom stanju, fizički i mentalno, ni vaša obitelj neće biti. Svatko ima svoje granice, a vi ih morate postaviti i prema sebi. Nema ništa loše u tome da se povremeno povučete, uživate u tuširanju bez toga da netko kuca na vrata, i jednostavno budete vi. Jer kako biste mogli biti najbolji roditelj ako niste najbolje verzije sebe?

Fleksibilnost kao ključ preživljavanja

Kad ste roditelj, planiranje je vrlo slično pokušaju organiziranja obiteljske večere uz dvoje male djece koja misle da sve što nije hrana – je igra. I sve to može pasti u vodu čim netko odluči “igrati nogomet” u dnevnoj sobi ili kad netko jednostavno zatraži “još jedan sok”. Tako da, budite spremni na prilagodbe. Ako niste uspjeli u subotu pratiti plan za obiteljski izlet jer je netko imao groznu temperaturu, to je u redu. Prilagodite se, pronađite novi dan i novo rješenje. Fleksibilnost je zapravo najvažniji “plan” u životu.

Slavite male pobjede

Tko kaže da je slavlje rezervirano samo za velike stvari? U roditeljstvu je svaka sitnica vrijedna slavlja. Postigli ste cilj da tjedan dana ne zaboravite na večeru za obitelj? Slavite! Iako, tko sam ja da vam kažem kako ćete proslaviti? Možete se čak počastiti omiljenom serijom i čokoladom. Ali, slaviti je ključno. Uzmite sekundu i svake se večeri osvrnite na sve što ste postigli, bez obzira koliko to maleno bilo. Uključite i ostale članove obitelji i recite što je svakome od vas bilo najbolje toga dana. Na kraju krajeva, upravo te sitnice čine cijelu godinu posebnijom.

A za kraj, ali i za početak – zahvalnost je bitna, a sve ostalo može čekati

Novi je početak i pred vama je cijela godina da nastavite rasti kao roditelj, partner i osoba. Iako je lako zaboraviti na zahvalnost u ovom ludom tempu, prisjetite se svakog malog truda koji ste uložili u svoju obitelj. I svakog trenutka koji ste proveli uživajući u njihovom dru štvu. Možda niste uspjeli u svim ciljevima, ali ste sigurno stvorili nevjerojatne uspomene. I to je zapravo najveći uspjeh koji možete imati.

Moglo bi vas zanimati i: Kako predblagdansko vrijeme nudi priliku za svjesnije roditeljstvo? Odgovor smo pronašli u novom dječjem romanu.

Tekst: Tina Kolar

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!