Kako se odmoriti zasluženo bez grižnje savjesti – vodimo vas kroz ovih 5 koraka

by Petra Šafranko

U ovom užurbanom načinu života te dostupnosti svega i svugdje, možemo lako potpasti pod iluziju da možemo sve i svašta. Da možemo biti svugdje istovremeno, multitaskati bez problema i konzumirati ogromne količine informacija. Pa si tako namećemo previše obaveza, ulazeći u modus u kojem se jednostavno ne znamo zaustaviti. Ali, to nas čini umornima, iscrpljuje naše unutarnje rezerve, a kada osjećamo da bismo mogli „puknuti“ jer nam je previše, opet imamo osjećaj krivnje. Nije tajna da smo postali društvo koje glorificira neumoran rad i konstantnu produktivnost, a odmor se često doživljava kao slabost ili luksuz. No, istina je potpuno drugačija.

Uspjeh i osobna vrijednost mjere se količinom aktivnosti

U mnogim se društvima osobna vrijednost i uspjeh često mjere razinom aktivnosti ili učinka. Drugim riječima, što smo više zauzeti, to smo uspješniji. U takvom načinu razmišljanja, odmor se izjednačava s lijenošću ili neproduktivnošću, objašnjava Brittany Hunt, klinička terapeutkinja na klinici Les Alpes.

“Uspon kulture užurbanosti koja veliča zauzetost i produktivnost značajno je pridonio osjećaju krivnje koji je povezan s nečinjenjem“.

Ako se borite s grižnjom savjesti svaki put kada zastanete, vrijeme je da preoblikujete svoj pogled na odmor i prihvatite ga kao zasluženi dio svog života. Odmor nije samo potreban, već je i ključan za naše zdravlje, kreativnost i dugoročnu uspješnost. I zapamtite, što god vam vaš um govori, vaše tijelo će reći istinu. Drugim riječima, mnoge bolesti poput autoimunih bolesti posljedica su nedostatka odmora i ignoriranja signala koje nam tijelo pokušavalo dati.

Slijedite ovih jednostavnih pet koraka na putu koje će vas odvesti u zaslužen i istinski odmor. I iskoristite ovo zimsko razdoblje za prirodno usporavanje, kontemplaciju i punjenje unutarnjih baterija.

1. Prvo je potrebno razumjeti vrijednost odmora

Promijenite perspektivu i osvijestite da odmor nije gubljenje vremena – to je vrijeme za obnavljanje energije i vraćanje fokusa. Umjesto da ga doživljavate kao gubitak vremena, shvatite ga kao ulaganje u svoju produktivnost. Odmarajući se, obnavljate energiju, kreativnost i produktivnost.

2. Planirajte odmor i zapišite ga u rokovnik

Možda zvuči ludo, ali svakako zapišite odmor u svoj raspored „obaveza“. Na taj način će ono postati dio vašeg rasporeda. I dat ćete mu prioritet, baš kao što biste dali nekoj svojoj obavezi ili aktivnosti. Kada planirate svoj odmor, lakše ćete se osloboditi osjećaja krivnje jer ćete znati da je to dio vašeg plana.

3. Odredite granice i prioritete – i držite ih se

(Ne)postavljanje jasnih granica između rada i slobodnog vremena je jedan od najčešćih razloga zašto ne uzimamo vrijeme za kvalitetan odmor. Jednostavno, isključite notifikacije i izbjegavajte aktivnosti koje vas crpe jednom kada odredite vrijeme za odmor. Možda ćete u početku morati vježbati postavljanje tih granica, ali budite dosljedni.

4. Pronađite vrstu odmora koja vama odgovara

Odmor može doći u raznim oblicima i veličinama. Može biti opuštanje na kauču uz omiljeni film ili knjigu – što je sasvim legitimno. A može biti u krugu dragih ljudi i ugodnom druženju. Trik je u tome da ako ste pod povišenim adrenalinom i kortizolom, i teško vam je prijeći netom iz aktivnog u opušteno stanje, upravo trčanje ili ples mogu prevariti vaš mozak da i dalje obavljate aktivnost „bori se ili bježi“. Tako dajete vremena sebi i svom tijelu da postepeno prijeđete iz ciklusa stresa u sporiji ritam.

5. Uživajte u malim stvarima

Odmor ne mora značiti putovanje ili dugotrajne pauze. Uživajte u malim trenucima, poput kave s prijateljima, planiranju novih putovanja ili šetnjama u prirodi.

Moglo bi vas zanimati i: Umijeće uzimanja pauze: važnost dnevnih odmora.

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!