Kako se stvarno “isključiti” na godišnjem odmoru i prestati s pretjeranim razmišljanjem?

by Dalia Žmegač-Kunić

Svjesno uživanje u trenutku neraskidivi je dio slow living filozofije, ali i glavni dio ljetne „to do“ liste, osobito ako govorimo o godišnjem odmoru. No, koliko god se željeli opustiti na ljetovanju i zaboraviti na svakodnevni stres, zbog puno slobodnog vremena često upadnemo u zamku zvanu pretjerano razmišljanje.

Kako i ovoga ljeta ne biste sami sebe sabotirali, donosimo savjete u obliku mini vodiča za opuštanje kojemu je glavni cilj potaknuti vas na manje analiziranja, a više istinskog uživanja.

Kako barem na godišnjem odmoru odbaciti pretjerano razmišljanje?

U knjizi „Kako manje misliti“* autorice Christel Petitcollin, govori se upravo o umornim umovima koji trebaju naučiti kako se isključiti i uživati u jednostavnosti trenutka. Petitcollin tako nudi zanimljivu perspektivu fokusiranja na prisutnost kroz jednostavne savjete kojima je u cilju smanjenje razmišljanja i analiziranja te postizanje unutarnje mirnoće, a upozorava i na činjenicu da sklonost pretjeranom analiziranju može dovesti do velikog stresa i paralize odlučivanja. Ona osobe koje previše misle naziva iznimnomislećim osobama i nudi savjete poput:

  • Važnosti prihvaćanja samih sebe
  • Shvaćanja da postavljanjem granica štitimo sebe od dodatnih mentalnih opterećenja
  • Prepoznavanja snage mindfulnessa u službi postizanja unutarnjeg mira i harmonije

Mini vodič za opuštanje

Iako je ovo sve primjenjivo na cijelu godinu, godišnji odmor je nekako najviše „na udaru“, traje relativno kratko i sve je puno intenzivnije za doživjeti. Stoga i rad na sebi treba biti aktivniji kako bismo naučili prestati misliti onda kada naš um (ali i tijelo) vape za istinskim odmorom.

Ukoliko ne prestanete istog trena s beskonačnim analiziranjem, ne kažnjavajte sami sebe. Zdrave navike poput ove ne mogu se usvojiti preko noći. Važno je da ne odustajete i da naučite razlikovati korisne od beskorisnih misli. Ove potonje jednostavno filtrirajte i nježno odbacite u prirodnom tijeku. Pustite ih da prođu vašim umom, kao brod koji nestane na pučini.

Pokušajte se zaista svjesno fokusirati na sadašnji trenutak i odbaciti sve krivnje iz prošlosti i strahove iz budućnosti. Prigrlite sebe kakvi jeste, sa svim svojim vrlinama i manama i prihvatite pozitivne misli. Ukoliko niste optimist po prirodi, pokušajte optimizmu barem dati priliku.

Odbacite potrebu za kontrolom i pokušajte shvatiti da sve što se događa nije u našim rukama. Mi možemo imati veliku želju i uložiti trud da se situacije kreću u smjeru u kojem bismo mi to željeli, ali ne možemo sto posto utjecati na ishod niti ga predvidjeti. Umjesto toga, prigrlite zahvalnost i odaberite načine na koje se najviše volite opuštati. Oni će vam ispuniti vrijeme kvalitetnim aktivnostima koje će vam činiti dobro i natjerati vas da odbacite zabrinutost i nepotrebne misli koje vas opterećuju.

*Knjiga u nakladi Poetike

Istražite dalje: Što možemo naučiti iz poraza u životu?

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!