Kako se zaštiti od prijateljice koja stalno prelazi vaše granice?

by Anđela Sabranović

Postoje razdoblja tijekom sazrijevanja kada fokus prebacujemo s roditelja na prijatelje. Tada s prijateljima dijelite sve, podsvjesno međusobno usvajate slična razmišljanja, slično se odijevate, slušate sličnu glazbu… Ipak, prirodni proces sazrijevanja u jednom trenutku podrazumijeva traženje svoje individualnosti. Ponekad se u prijateljstvima (često ženskim) zna dogoditi da jedna osoba i dalje želi znati apsolutno sve o vama i stalno ulazi u vaš osobni prostor. U nastavku teksta čitajte kako se zaštititi od prijateljice koja konstantno prelazi vaše osobne granice.

Možda najveći početni izazov s kojim ćete se suočiti je prihvaćanje činjenice da imate needy prijateljicu kojoj nikad nije dosta vremena s vama i koja vas konstantno guši. Zato smo u nastavku izdvojili nekoliko znakova po kojima možete znati da je vrijeme za promjene. Prema Verywellmind-u needy prijateljicu možete prepoznati po sljedećem:

  • Vaša prijateljica konstantno ima neke krizne situacije zbog kojih ste joj potrebni
  • Nikada ne pita kako ste vi i osjećate kako je ne zanima što se uopće događa u vašem životu
  • Njezini problemi su naizgled uvijek veći od vaših
  • Osjećate kako često manipulira vama i nabija vam osjećaj grižnje savjesti
  • Vaša prijateljica nije sretna kada vam se događa nešto lijepo
  • Ima nisko samopouzdanje
  • Osjećate kako vas to prijateljstvo emocionalno iscrpljuje
  • Sve manje se radujete druženjima, ali imate strah od otkazivanja susreta jer podsvjesno očekujete dramu zbog toga

Što možete poduzeti?

Svijetu trebaju empatične osobe koje će doista podržavati svoje prijatelje. Ipak, kada počnete osjećati da se u prijateljstvu gušite te da isto narušava vaše mentalno zdravlje krajnje je vrijeme za promjene.

Prema Verywellmind-u neki od načina za suočavanje s needy prijateljicom su sljedeći:

Prihvatite činjenicu da nije vaša uloga spašavati druge

Tako je lako upasti u tu zamku gdje počinjemo misliti kako je naša odgovornost rješavati nečije probleme. Uloga jedne prijateljice je saslušati drugu i biti joj podrška, ali bez suvišnog davanja savjeta. Vi možete biti sjajna podrška i ako drugoj osobi podarite kvalitetno vrijeme bez izigravanja psihoterapeuta. Najbolja strategija je vratiti drugoj osobi odgovornost te joj naglasiti kako je ona ta koja treba riješiti problem s kojim se suočava dok joj vi možete biti samo iskrena podrška.

Potaknite prijateljicu na traženje pomoći

Negativne osobe su sklone na svako vaše ponuđeno rješenje pronaći novi problem i nije na vama da trošite sate i dane svog života da pomognete kada u biti dugoročno ni ne možete pomoći. Ako ste primijetili da vašu prijateljicu muči anksioznost ili čak depresija ohrabrite je da potraži stručnu pomoć.

Osvijestite svoje granice

Nema ništa sebično u tome da najprije osvijestite svoje granice u prijateljstvima te da ih zatim jasno iskomunicirate drugima. Štoviše to je jedan od znakova emocionalne zrelosti i samopoštovanja. Možete i dalje biti dobra prijateljica bez da se žrtvujete. Jako je važno da u ovakvim prijateljstvima postavite i jasne vremenske granice te da ne pomjerate svoje obveze i planove zbog novog problema o kojem vaša prijateljica želi razgovarati.

Što ako prijateljica ne poštuje jasno postavljene granice?

Ne trebaju sva prijateljstva trajati do kraja života iako nam se ta ideja od malena plasira kao neki cilj kojem svi teže. Ponekad je najbolje što možemo napraviti za sebe neke odnose jednostavno pustiti.
Ako osjetite da niti jedna metoda ne djeluje te da prijateljica konstantno crpi vašu energiju polako se udaljite od nje. Sretno!

Moglo bi vas zanimati i: U potrazi za zanimljivim kućama za ljetovanje pronašli smo veganski etno Hotel Balatura

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!