Na svakog nobelovca dolazi još jedan nobelovac s dijametralno suprotnim stavovima. Tako je i s brojem treninga potrebnih za mršavljenje. Dok se jedni kunu da treba stvoriti naviku svakodnevnog treniranja, drugi tvrde da je moguće mršaviti i uz dva dobra treninga tjedno. Kako smršaviti ako cijeli dan provedete ispred računala otkrio nam je naš suradnik Mario Vekić. Kakvi su njegovi stavovi i koliko brzo se može stići do rezultata, saznajte u nastavku.
Ja sam negdje na pola puta. Mislim da je sve između 3 do 5 treninga tjedno dovoljno da svi koji žele voditi računa o svom tijelu – ostvare željene rezultate.
Ajmo vidjeti kako to izgleda na primjeru.
Zdravko je software developer. Čitav radni dan provede sjedeći za uredskim stolom. Nakon posla, svoju pažnju poklanja trogodišnjem sinu, nešto ostane i za suprugu, manje za prijatelje, a najmanje za samog Zdravka. Kad dijete zaspe, Zdravko od umora padne na trosjed, bulji u televizor i sanja kako će za vikend konačno krenuti u teretanu riješiti se bolova u leđima od sjedenja i skinuti 10 kilograma viška. Međutim, vikend isčezne brže od jointa na koncertu Boba Marleya i u ponedjeljak kreće novi tjedan agonije.
Ima li nade za Zdravka?
Naravno.
Ako već ne može ugurati trening u neki termin tijekom tjedna, Zdravko treba iskoristiti vikende za sebe. Čak i dva treninga tjedno (subota i nedjelja) mogu biti dovoljna u početnoj fazi anatomske adaptacije (razdoblje kada navikavamo tijelo na opterećenje, pripremamo zglobove i tetive i postupno ulazimo u formu za pravi rad).
Naravno, to nije idealna situacija, ali Zdravko ne vidi način kako da se više posveti treningu. Uz takav tempo kilogrami će krenuti dolje, ali ne tako brzo kao što bi išli kad bi ubacio još jedan ili dva treninga.
Ono što može napraviti kako bi pojačao učinak vikend treninga jest početi paziti na prehranu. Zdravko je bistar pa zna da u mršavljenju nema prećice. Jednostavno treba početi jesti manje nego što troši i doprinijeti ubrzanju metabolizma jedući barem 3, idealno 5 manjih obroka dnevno. O prehrani ćemo malo više neki drugi put, vratimo se sad treningu.
Dakle, dva su treninga minimum uz koji možemo očekivati neki pomak.
Ali što je s maksimumom?
Recimo da Zdravko nakon mjesec dana primijeti vidljiv napredak, to ga ohrabri, u njemu se probudi natjecateljski duh i malo mršavljenja više mu nije dovoljno. Želi vratiti kilažu iz studentskih dana. Želi obući odijelo s vjenčanja. Zove osobnog trenera i želi trenirati svaki dan. Više ga nije briga za kućne poslove i jednostavno odlučuje oteti tih sat vremena za sebe jer izgleda bolje, osjeća se bolje, ima više energije, efikasniji je na poslu, riješio se bolova u leđima, ne sjeća se što je stres… želi još više tog dobrog osjećaja i napravit će sve da ga se dočepa.
Ima li to smisla?
Odgovor je – ne.
Za osobu u Zdravkovoj fazi treninga i osobu s njegovim ciljevima i potrebama, apsolutno ne postoji potreba svakodnevnog treniranja. Ne samo da neće brže ostvariti željene rezultate, nego se može dovesti u fazu pretreniranja, što može rezultirati ozljedama. A ono što ne treba zanemariti jest da je tijelu uz kvalitetan trening potreban i kvalitetan odmor.
Zato i uz svu želju i motivaciju, Zdravko ne treba trenirati više od 5 puta tjedno. Uz taj broj treninga moguće je kvalitetno rasporediti opterećenje na sve mišićne skupine, tako da svaka dobije dovoljno treninga, ali i dovoljno odmora za optimalne rezultate (i sve one super emocije).
Da zaključimo: dva treninga tjedno je minimum, dok je pet maksimum za osobe koje žele zdravo mršaviti i/ili zategnuti mišiće i izgledati bolje. Sve između je optimalno i rezultirat će ostvarenjem ciljeva.
Jedno ne smijemo zaboraviti: svi smo različiti i malo je pravila koja vrijede jednako za sve. Zato moramo slušati vlastito tijelo, pratiti pomake na tjednoj razini i sukladno tomu prilagođavati program treninga i prehrane.
Zdravko želi biti siguran da se drži pravog smjera, pa se oko toga konzultira s osobnim trenerom. On je već na dobrom putu. Ako mu se želite pridružiti – javite mi se
Moglo bi vas zanimati: Mitovi koje treba slomiti prije početka treniranja
Tekst: Mario Vekić
Foto: Unsplash, Canva