Razmišljajući o novoj književnoj preporuci, pogled mi je pao na dragu i važnu knjigu u vlastitoj kućnoj biblioteci i time je dilema oko ovotjedne čitateljske inspiracije bila riješena.
Knjiga “Kako ste?” Barbare Matejčić jednostavno nije mogla ostati nepreporučena. Pitanje kojim je naslovljena knjiga jedno je od onih konvencionalnih upitnika kojima sugovornici održavaju small talk i zapravo je retoričko jer ni ne očekuju odgovor na njega, niti ih on zanima. No, autorica knjige, slobodna novinarka i urednica, čiji rad promiče mirotvorstvo, nenasilje i ljudska prava, za što je dobila i priznanja, postavlja ga istinski zainteresirano, na što dobiva autentične odgovore, glasove jakih individualaca vrijedne slušanja…
Angažirano pitanje
Kada nezainteresirano i pro forma osobu pred sobom pitamo kako je, tada i sami namećemo odgovor koji se temelji na našim predodžbama, obično pogrešnim. Ova knjiga čini upravo suprotno – ona se angažirano pita što zapravo znamo o drugima, i to onima od kojih društvo zbog “predrasuda, osuđivanja, nepravdi, institucionalnih barijera” ni ne traži odgovor.
Autorica, koja se u svojem radu “susretala s ljudima koji su prošli razne muke, koji su bili obespravljeni, neuklopljeni, unesrećeni, obilježeni, poniženi” itekako dobro zna “da ni ono što su prošli ne utječe nužno na to kakvi su, a kamoli da bi išta o njima mogla reći njihova pojavnost.” I stoga nam ona, koristeći svoju profesiju – novinarstvo – posreduje šest priča, šest snažnih portreta, šest različitih iskustava.
Taj ulazak u živote drugih i onih koje nose stigmu “drukčiji” Barbara je narativno uobličila, ali “vjerodostojno prenoseći ono čemu je svjedočila”. Njezin stil i dinamika pripovijedanja čine faktografiju uzbudljivijom, a ionako životne likove opipljivijima. Nakon što osjetite kako je biti u koži djevojke koja je nakon prometne nesreće ostala oduzeta od vrata naniže, zatim žene koja vodi dugogodišnji rat sa shizofrenijom, romske djevojčice koja se bori protiv predrasuda o romskoj zajednici učenjem i odličnim ocjenama…
Naučite o drugima
Kada provedete “običan” dan sa slijepim čovjekom, kada vas priča jedne osječke obitelji podsjeti na “pogrešnu” nacionalnost u osjetljivim ratnim godinama ili vas sa strahovima upoznaju dvije mlade žene čija ljubav drugima smeta – dakle, kada zatvorite zadnju stranicu knjige, naučit ćete ponešto o sebi i društvu u kojem dijelimo svakodnevicu sa svim tim “drugima”. Njihovi životi, “njihova krhkost i bol, ali i inat i ustrajnost bit će nam manja nepoznanica”, a mi ćemo ih, nadajmo se, idući put malo angažiranije i empatičnije upitati “kako ste?”
Moglo bi vas zanimati i: Majin izbor: “2020.” zapisi iz svakodnevice šestero regionalnih autora
Tekst i foto: Maja Janković, profesorica hrvatskog i češkog jezika i književnosti, te pasionirana čitateljica koja na Facebooku ima svoj kutak – Majin izbor