Kako uključiti održivu hranu u prehranu i zbog čega je ona važna?

by Dalida Tomek

Hrana i klimatske promjene usko su povezane, a globalna prehrambena industrija iziskuje velike količine energije za uzgoj, transport, skladištenje, pripremu i posluživanje hrane. Sve to dovodi do stakleničkih plinova pri čemu se ostavlja značajan trag na tlu, rijekama, oceanima i šumama. Zbog toga je tema održivosti posljednjih godina posebno aktualna, a brojne trgovine nude isključivo održive namirnice. Budući da promjene počinju od pojedinaca, donosimo najvažnije informacije koje trebate znati kako biste kupovali, kuhali i jeli održivu hranu.

Zašto je održiva hrana važna?

Organizacija za prehranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO) navodi da industrija proizvodnje hrane može pridonijeti zagađivanju zraka, onečišćivanju vode za piće te uzrokovanju erozije zemljišta. Prema Svjetskom fondu za divlje životinje (World Wildlife Fund), održivo upravljanje poljoprivredom ključno je za održavanje i revitalizaciju okoliša. Ne samo da je važno usredotočiti se na održive načine proizvodnje hrane, a jedan od njih jest regenerativna poljoprivreda, kako bi se očuvala zemlja na kojoj se uzgaja već održivost koristi i životinjama koje žive na zemlji te ljudima koji tom zemljom upravljaju i koji na njoj žive. Dakle, održivost obuhvaća cjelokupan proces, od održivog uzgoja preko navika kupovine pa sve do kuhanja.

Kako uključiti održivu hranu u svoju prehranu?

Svoje povjerenje povjerite lokalnim poljoprivrednicima koji se vode održivom poljoprivrednom praksom. Na taj način ćete kupovati organske proizvode, ali i imati kvalitetnu hranu za kuhanje. S obzirom na to da kupujete izvorno bit ćete sigurni i u to da namirnice nisu putovale danima ili tjednima do vas već da su svježe i iz provjerenog uzgoja. U slučaju da niste u mogućnosti kupovati izravno od poljoprivrednika raspitajte se koje lokalne trgovine s prehrambenim proizvodima prodaju sezonske namirnice lokalnih proizvođača.

Stočarska industrija drugi je najveći zagađivač na svijetu, a to pokazuje studija objavljena u Međunarodnom časopisu za istraživanje okoliša i javno zdravstvo (International Journal of Environmental Research and Public Health) 2019. U istoj studiji stoji da je uzgoj stoke glavni koji ugrožava životinje i biljke te dovodi do izumiranja. Ne morate u potpunosti izbaciti životinjske proizvode, dovoljno je da smanjite njihovu konzumaciju i u dnevni plan obroka dodate poneki recept koji će biti baziran na biljnoj prehrani.

Ono na što možete utjecati jest i bacanje hrane. Kupujte onoliko koliko vam je uistinu i potrebno te najprije iskoristite sve namirnice koje već imate. Kompostirajte kod kuće te pretvorite ostatke hrane kao organski materijal koji ćete iskoristiti u vrtu.

Ove namirnice su održive

Kruške

Izvrstan su dodatak održivom stilu prehrane jer, za razliku od brojnih drugih plodova, sazrijevaju nakon branja. Zbog toga nema potrebe za brzim transportom, a to je znak da je smanjena emisija stakleničkih plinova i potrošnja goriva. Često su dostupne i na lokalnim tržnicama pa uz to možete podržati lokalne proizvođače. Bogate su vitaminima C i K, dijetalnim vlaknima i bakrom, a možete ih dodati i u kolače ili smoothije.

Krumpir

Kao i neke vrste povrća, krumpir ima ugrađen sustav za suzbijanje štetočina koji proizvodi prirodne pesticide i fungicide te na taj način smanjuje potrebu za štetnim kemikalijama. Osim što ga možete čuvati dulji period, a da se ne pokvari moguće ga je i pripremati na razne načine. Sve to krumpir čini održivim prilogom uz vaš glavni obrok.

Grašak

Ova namirnica jedna je od najodrživijih namirnica na tržištu, a uz to je i izvrstan dodatak zdravoj i uravnoteženom prehrani. Naime, grašak prirodno proizvodi vlastiti dušik, a to eliminira potrebu za gnojivom i povećava sadržaj hranjivih sastojaka u tlu pa čak i nakon berbe. Izvor je proteina, vlakana, vitamina K, mangana i tiamina. Koristite ga u juhama, umacima te jelima od tjestenine.

Srdele

Osim srdela u kategoriju održivosti ulaze i druge male vrste riba te inćuni. Nisko su u prehrambenom lancu, a to znači da sami ne konzumiraju druge ribe te se mogu uloviti s minimalnim utjecajem na okoliš. Manja je vjerojatnost da akumuliraju štetne toksine kao što je živa i brzo se razmnožavaju što ih čini jako dobrim primjerom održive hrane. Srdele su jednostavne za pripremu te su nutritivno bogate.

Brokula

Posebna je po tomu što proizvodi vlastite prirodne pesticide pa nema potrebe za posezanjem za raznim štetnim kemikalijama i sintetičkim proizvodima. Osim što je niskokalorična, brokula ima niz hranjivih sastojaka te se može pripremiti na razne načine.

Leća

Ova mahunarka se lako uzgaja, ne zahtijeva veliku potrošnju vode i ima znatno manji ugljični otisak u usporedbi s drugim namirnicama. Bogata je vitaminima, mineralima i vlaknima te je poznata po tomu što snižava kolesterol i šećer u krvi te je kvalitetna zamjena za crveno meso.

Moglo bi vas zanimati: Lubenica: 5 razloga zašto biste ju trebali jesti ovo ljeto

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!