Kako živjeti sretniju svakodnevicu? Dodajte ove navike u svoju rutinu

by Anđela Sabranović

Naše navike nas čine osobama kakve mi ustvari jesmo i zato su toliko važne. Ako ste se nekad pokušali riješiti loše navike sigurno dobro znate kako to zapravo nije jednostavan zadatak.

Potaknuti tim razmišljanjem odlučili smo napraviti popis navika koje često doprinose kreiranju sretnije svakodnevice. Ipak, ono što funkcionira za druge ne mora nužno funkcionirati i za vas. Zato prije usvajanja bilo koje navike najprije dobro razmislite uklapa li se u vaš stil života.

Tjelovježba

Znamo kako vjerojatno stalno slušate o tome koliko je tjelovježba važna za vas, ali istraživanja pokazuju kako može pomoći u borbi sa stresom, anksioznosti, depresijom. Uz to redovita tjelesna aktivnost doprinosi boljem samopouzdanju. Čak i male promjene mogu napraviti razliku. Dovoljno je početi od svakodnevne šetnje…

Prakticiranje zahvalnosti

Prakticiranje zahvalnosti može i te kako utjecati pozitivno na vaše raspoloženje. Istraživanja pokazuju kako vam ova navika može dugoročno stvoriti osjećaj nade i sreće.
Možete za početak početi dan s razmišljanjem o jednoj stvari na kojoj ste zahvalni. To može biti nešto veliko poput toga da imate ljude koje volite i koji vole vas, ali isto tako može biti i nešto naizgled sitno kao što je šalica kave.

Naučite davati komplimente

Činjenica je kako svima nama gode komplimenti. Kada drugoj osobi udijelite kompliment sigurno ćete joj uljepšati dan, a i vi ćete trenutno osjetiti sreću jer znate da ste napravili nešto pozitivno.

Prakticiranje vježbi disanja

Možda ste primijetili kako vam prirodno dođe da u nekoj izazovnoj situaciji duboko udahnete. Naše tijelo zna kako je duboko disanje korisno za suočavanje sa stresom. Zato pokušajte svaki dan pronaći vrijeme za svjesno disanje.
Ako ne znate kako početi, jednostavno zatvorite oči, zamislite da se nalazite na mjestu koje vas opušta i čini sretnim. Polako duboko udahnite kroz nos, a zatim polako izdahnite na usta. Ponovite to nekoliko puta i uvjereni smo da ćete se osjećati smirenije i sretnije.

Naučite prihvatiti i manje sretne trenutke

Nitko nije uvijek sretan i to jednostavno nije prirodno. Kada vam se dogodi nešto loše, kada napravite pogrešku, ne pokušavajte odmah pobjeći od loših emocija. Osvijestite ih, dozvolite si da ih osjetite, a zatim razmislite što bi vam moglo pomoći da se ipak osjećate malo bolje. To možda mogu biti upravo vježbe disanja, razgovor s dragom osobom ili šetnja.

Vođenje dnevnika

Vođenje dnevnika je navika koja može snažno utjecati na svaki segment života. To je najbolji način na koji se možete suočiti sa svojim strahovima, ali i snovima te nadama.

Prestanite se uspoređivati s drugima

Jedina osoba s kojom biste se trebali uspoređivati ste vi jučer. To je jedini način da konstantno idete naprijed prema svojoj sretnijoj verziji. Istraživanja pokazuju kako osobe koje se uspoređuju s drugima češće prolaze kroz anksioznost i depresiju što prati i nedostatak samopouzdanja.

Minimalizam

Jako puno pišemo o životu s manje stvari jer takav stil života dokazano doprinosi sretnijem životu. Naime, nitko od nas se ne može osjećati ugodno u domu koji je pretrpan nepotrebnim stvarima i u kojem doslovno jedva dišemo.

Vjerujemo da vas od raščišćavanja doma udaljava pomisao o satima i satima koje trebate uložiti, ali zašto ovaj put ne biste počeli s malim promjenama?! Zadajte si zadatak da svaki dan izdvojite 15 minuta za određeni dio ili određenu ladicu. Rezultati koje ćete uskoro vidjeti potaknut će vas da doista budete ustrajni.

Više vremena bez mobitela

Postoji sve više dokaza koji podupiru činjenicu da pretjerana upotreba mobitela može dovesti do promjena u mozgu i utjecati na vaše raspoloženje.

Pokušajte nekoliko sati tjedno biti offline. Mogli biste se iznenaditi razlikom koju će to napraviti u vašem životu. Pokušajte se potpuno opustiti uz čitanje, meditaciju, svjesnu šetnju ili jednostavno samo budite u trenutku u kojem se nalazite.

Provodite što više vremena u prirodi

Mi smo stvoreni za prirodu, ali to nažalost toliko često zaboravljamo. Istraživanja pokazuju kako svega 30 minuta u prirodi tjedno može doprinijeti regulaciji tlaka. Tu definiciju boravka u prirodi prilagodite svom stilu života. Dovoljan je boravak u vlastitom vrtu, gradskom parku, a ako ste toliko sretni da živite blizu šume, iskoristite je!

Želimo vam da doista razmislite koje navike bi mogle vaš život učiniti sretnijim te da budete ustrajni u njihovom uvođenju.

Moglo bi vas zanimati i: Vježbe disanja koje pomažu kod proljetnog umora

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!