Kardio trening – Sve što bi vas moglo zanimati

by Anđela Sabranović

Kada spomenemo kardio trening, vjerujemo kako vam od aktivnosti prvo padne na pamet trčanje. Ova popularna tjelesna aktivnost svakako pripada kardio ili aerobnim vježbama, međutim situacija je ipak malo složenija.

Kardio trening zapravo predstavlja bilo koju vrstu treninga koja traje minimalno oko 20 minuta i tijekom koje se aktiviraju velike mišićne grupe. Što se pulsa tiče, važno ga je zadržati u okvirima do 70% maksimalne frekvencije srca.

Takva vrsta treninga je važna za zdravlje kardiovaskularnog sustava i pluća, a njome postižemo bolju izdržljivost mišića i općenito organizam držimo u formi. Iako je mnogima kardio trening sinonim za mršavljenje i brzo dovođenje tijela u formu uz topljenje masnih naslaga, činjenica je kako to može biti u fokusu prilikom dostizanja takvih ciljeva, ali mršavljenje će biti uspješnije uz kombinaciju vježbi snage. Ono što je u cijeloj priči najvažnije je postaviti vlastite ciljeve koje želite dostići uz (kardio) trening, a onda prema tome odabrati konkretnu aktivnost i intenzitet. Važno je da prilikom postavljanja tih ciljeva budete realni i uzmete u obzir sve faktore, od vašeg zdravstvenog stanja, eventualnih tegoba i općenitog stanja što se forme tiče.

Aerobne vježbe možemo podijeliti na one nižeg intenziteta koji uključuje duže trajanje te vježbe visokog intenziteta uz kraće trajanje. Kardio trening niskog intenziteta idealan je za rekreativce, osobito početnike čija kondicija nije velika i koji tek uče o tome kako pravilno izvoditi koju vježbu. Zato je najbolje, ako pripadate ovoj skupini, krenuti s jednostavnijim kardio aktivnostima poput (bržeg) hodanja, vožnje bicikla ili plivanja. Kardio trening visokog intenziteta trebao bi trajati do 20 minuta zbog velikih napora i visoke razine pulsa. On je namijenjen naprednijim vježbačima kojima je cilj poboljšanje izdržljivosti, gubitak masnih naslaga i općenito bolje zdravstveno stanje. Ukoliko smatrate da ste kandidat za ovu grupu, možete isprobati brzo trčanje, plivanje, rolanje, aerobik ili vožnju biciklom uz veći intenzitet.

Važno je uzeti u obzir vaše zdravstveno stanje. Ukoliko imate bilo kakav teži oblik bolesti, osobito kardiovaskularne ili respiratorne, prije bilo kakve aktivnosti se obavezno savjetujte s vašim liječnikom. Pripazite i na to da se prije svakog treninga dobro zagrijete kako biste izbjegli potencijalne ozljede te ne propustite redovito kontrolirati puls i uz sebe uvijek imati vodu za pravilnu hidrataciju tijekom i nakon treninga!

Moglo bi vas zanimati i: Imamo idealan trening za povratak rutini tjelovježbe

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Unsplash, Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!