Kasno ljeto je po kineskoj medicini vrijeme za usporavanje

by Anđela Sabranović

Često čujemo kako suvremeni čovjek ne živi u skladu s prirodom. Kada pogledate naše pretke vidjet ćete da su oni sve radili u skladu s godišnjim dobima. Tako su im proljeće i ljeto bili izuzetno dinamični, dok bi kraj ljeta polako pozivao na usporavanje. Kod nas se ovih dana sve više priča o produktivnosti, stresu i povratku na posao i u školske klupe. Prije nego doista zaronimo u sve to, bilo bi idealno dati si vrijeme. Kao što ni priroda ne može preko noći odbaciti zelenu boju i prigrliti zlatnu, tako ni mi ne možemo u trenutku iz ljeta uskočiti u jesen. Tim načelima se vodi i kineska medicina po kojoj je kasno ljeto peto godišnje doba.

U tradicionalnoj kineskoj medicini kasno ljeto je prijelazno razdoblje između aktivne energije ljeta i smirujuće energije jeseni. Ovo vrijeme povezano je s elementom Zemlje, a glavni organi koji su u fokusu su slezena i želudac.

Živjeti u skladu s kasnim ljetom prema kineskoj medicini znači prilagoditi se energetskim promjenama ovog godišnjeg doba kroz prehranu, aktivnosti i emocionalnu njegu. Fokusirajući se na podršku probavnom sustavu te održavanju emocionalne ravnoteže, možete poboljšati svoje cjelokupno zdravlje i pripremiti se za nadolazeću jesen. U nastavku smo izdvojili nekoliko stavki koje kineska medicina naglašava.

Prema tradicionalnoj kineskoj medicini kasno ljeto je vrijeme stabilnosti, prijelaza i sklada.

Evo na što obratiti pozornost.

Prehrana

Kako biste podržali probavu jedite tople obroke. Preporučuje se konzumirati tople, kuhane obroke poput juha, variva i lagano pirjanog povrća. Umjesto hladnih pića, pijte tople čajeve ili vodu s malo đumbira kako biste potaknuli probavu.
Birajte sezonske namirnice poput bundeve, tikvica, kukuruza, graha, batata i jabuka. Hrana poput riže, prosa i kvinoje pomaže u jačanju slezene.

Mentalno i emocionalno zdravlje

U kineskoj medicini emocije igraju važnu ulogu u zdravlju. Tijekom kasnog ljeta često dolazi do prekomjerne brige i tjeskobe. Kako biste se toga oslobodili pokušajte se povezati sa svojim tijelom kroz meditacije, vježbe disanja, šetnje u prirodi… Ostanite povezani sa sobom i izbjegavajte prekomjerni stres. Prakticiranje zahvalnosti i osjećaja zadovoljstva može pomoći u jačanju unutarnje stabilnosti.

Fizička aktivnost i masaža

Praksa poput tai chija, qigonga ili joge može pomoći u jačanju vitalne energije bez prevelikog opterećenja. Idealno bi bilo uz te lagane vježbe češće si priuštiti i masažu koja će potaknuti cirkulaciju i opustiti tijelo.

Rutine i rituali

Kasno ljeto je idealno vrijeme za stvaranje stabilnosti u svakodnevnom životu. Održavanje redovitih rutina može pomoći tijelu da se pripremi za promjene u nadolazećim mjesecima. Pokušajte svom tijelu pružiti što više odmora. Pokušajte i imati redovite obroke u približno jednako vrijeme.

Kineska medicina ima doista holistički pristup zdravlju i moramo priznati kako nam već sama pomisao na njegovanje stila života u skladu s godišnjim dobima zvuči logično. Dani pred nama su idealni za brigu o sebi, a na svima nama je da razmislimo na koje si sve načine možemo ugoditi. Predivan zadatak, zar ne?!

Moglo bi vas zanimati i: Body awareness – kako produbiti povezanost s vlastitim tijelom?

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Unsplash, Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!