Zdravlje je tema koja nas uvijek zanima i uvijek ćemo rado pročitati nešto što bi nas se moglo ticati. Zdravlje je nešto što nas čini osjetljivima i često ćemo napraviti sve za dobrobit našeg organizma. Povjerovat ćemo tako u svaku preporuku koja nam garantira dobro zdravlje. No, što ako su to što slušamo – mitovi o zdravlju?
Naravno, nisu sve teorije i preporuke tek mitovi o zdravlju. Većina preporuka koje doznamo iz pravih izbora uistinu stoji.
No, da vidimo koji su to mitovi o zdravlju koji se već dugo provlače kroz preporuke.
Pijte 8 čaša vode na dan
Nema smisla brojati čaše. Istraživanja su pokazala da osobe koje piju vodu onda kad su žedne, i to onoliko koliko im odgovara, zdravi su i hidrirani. Hrana bogata vodom kao što su voće, juhe i povrće, pa ostale tekućine koje pijemo kao što je čaj, kava, sok pomoći će vam dobiti vodu koja vam treba. Ako primijetite da vam je urin previše taman, popijte vode, ali osim u tom slučaju – slušajte organizam.
Jaja su loša za srce
Ljubitelji jaja, odahnite. Jedno ili dva jaja na dan neće povećati vaš rizik od bolesti srca kod zdravih ljudi. Da, žumanjci imaju kolesterola, ali za većinu nas količina koja se može naći u jednoj vrsti hrane nije toliko loša kao mješavina masnoća od svega što jedemo. Štoviše, jaja sadrže, na primjer, omega-3 masne kiseline koje mogu smanjiti rizik od bolesti srca.
Antiperspiranti uzrokuju rak dojke
Nemojte se previše brinuti. Neki znanstvenici vjeruju da se kemikalije koje se nalaze u antiperspirantima i dezodoransima mogu prodrijeti kroz pazuh. Nakon tog završe u tkivu dojke i mogu uzrokovati tumore. No, američki Nacionalni institut za rak tvrdi da nema dokaza da koji bi bilo koji takav proizvod povezali s rakom dojke.
Ako vam je hladno, prehladit ćete se
Ovo je mišljenje posebno uvriježeno na Balkanu. „Propuh ubija“, a nije daleko niti ono „obuci se, prehladit ćeš se“. No, bez obzira na to što nam govorile bake, nećemo se razboljeti ako smo predugo vani na hladnom. Tijekom jedne studije znanstvenici su ustanovili da je kod zdravih muškaraca koji su proveli nekoliko sati vani na temperaturama oko nule pojačana aktivnost imunosnog sustava. Zapravo, veća je vjerojatnost da ćete se razboljeti na zatvorenom, gdje se lako prenose bakterije i virusi.
Trebaju vam multivitamini
Možda ste čuli da vam multivitamini mogu pomoći nadoknaditi sve ono što ne dobivate u hrani. E, sad, znanstvenici se ne slažu u potpunosti oko ovog. ako vam liječnik preporuči neke, naravno da ćete ih uzeti. Ako ste trudni, svakako pijte folnu kiselinu. Ipak, najbolji način unosa hranjivih tvari u organizam je – hrana.
Jedite doručak da biste smršavjeli
Da, jedenje doručka može nekima pomoći u mršavljenju tako što će malo odgoditi glad, te spriječiti jedenje kasnije u danu. No, ako ne volite doručak, ne brinite. Studija provedena na Sveučilištu Cornell pokazala je da osobe koje nisu jele doručak nisu previše pojele ni za ručak i večeru. Pojeli su oko 400 kalorija manje na dan. Dakle, sve u svemu, izostavljanje doručka može pomoći nekim (zdravim) ljudima izgubiti nešto kilograma s vremenom.
Zelene šmrklje znače infekciju
Sadržaj maramice ne može se odnijeti na testiranje, ali neke studije pokazale su da je žuta ili zelena sluz iz nosa češća kod bakterijskih infekcija. No nikako nije isključivi pokazatelj da vam trebaju antibiotici. Infekcija sinusa može za posljedicu imati prozirnu sluz, a zbog obične prehlade sluz može postati zelena.
Zbog šećera će djeca postati „nabrijana“
Šećer nije dobar za djecu, u to nema sumnje. No, brojna istraživanja provedena na ovu temu pokazala su da zbog šećera neće imati ispade, neće biti posljedica na uspjeh u školi, niti će se teže usredotočiti. No, kako mnogi roditelji vjeruju da povezanost postoji, oni već unaprijed očekuju da će tako i biti, da će se nakon šećera loše ponašati. Stoga lakše primjećuju i uočavaju baš takva ponašanja i pripisuju ih šećeru. To ne znači, naravno, da im možete dati šećer i biti mirni.
Razboljet ćete se od tuđe wc daske
Ako na wc-u koji nije vaš ne možete prekriti dasku, nemojte se previše brinuti. Wc daske su obično čišće nego mislimo. Najveći problem su vrata, kvake i podovi – koji su prekriveni bakterijama kao što je E.coli, norovirus i virus gripe. Kvake i slavine dodirujte papirom i nakon izlaska svakako koristite dezinficijens nakon izlaska.
Pucanje zglobova prstima uzrokuje artritis
Možda idete na živce svima oko sebe, ali to je jedina šteta koju vam pucanje zglobovima nanosi. Prva pomisao bit će vam da se kod takvog pucanja mimoilaze zglobovi i to puca. Ali to nije istina. Između zglobova se stvori nešto kao mjehurić, a to je ono što pukne. Ako vam se sviđa to raditi (iako se mnogi toga groze), slobodno nastavite. To ne igra nikakvu ulogu u artritisu.
Eto, ako ima nekih stvari koje su vas iznenadile – drago nam je! Možda smo nekima olakšali, nekima otežali, ali istina se mora reći, kako god.
Moglo bi vas zanimati i: 8 (realnih) trikova kako jesti što manje obrađene hrane
Tekst: Nataša Krstičević
Foto: Canva