Iako peludne alergije vežemo uglavnom za proljeće i jesen, nije neobično da posljedice osjećamo već krajem siječnja, te početkom veljače. A onda kad pomislite do kad će trajati, padne vam mrak na oči.
A mrak na oči padne vam i kad one počnu suziti, peckati, mutiti se. Jer upravo su to neki od simptoma koji sa sobom nose peludne alergije. Pa onda curenje nosa, kihanje, kašalj… Samo birajte s popisa, koji vam je najmrskiji.
Ovaj članak, inače, zanimat će vrlo vjerojatno mnoge. Uvjereni smo u to jer statistike govore da je broj alergičnih sve veći. Štoviše, prema nekim proračunima do 2025. godine više od polovice populacije Europe patit će od neke vrste alergije.
Pratite koncentraciju
Peludne alergije mogu biti toliko naporne da će vam sama pomisao na proljeće izazvati svrbež, i to je sasvim razumljivo! Nije ih se lako riješiti, a nije lako niti uživati u danima u kojima je razina peludi najveća. A jeste li znali da to „proljeće“ može početi već krajem siječnja, odnosno početkom veljače?
Ovisi, naime, na koje peludi reagirate i u kojem području živite. U Zagrebu je, na primjer, već sa samim početkom veljače vrlo visoka koncentracija lijeske, što može izazvati sasvim klasične „proljetne“ simptome alergije. Pa ako pomislite da ste „pokupili“ omikron ili se prehladili, možda da probate sa svojom uobičajenom terapijom za alergije.
Nisu alergija pošteđene ne druge regije, pa je tako lijeska i u Slavoniji, uz čempres, a čempresi muče i Istrijane i Dalmatince. Dakle, ako ste mislili da nam pelud počinje raditi probleme tek s prvim daškom proljeća, prevarili ste se.
Kako razlikovati prehladu od alergije?
Simptomi su kod oboje vrlo slični, pa vam prvi pokazatelj može biti provjera koncentracije peludi u zraku u vašem području. Danas postoje aplikacije koje možete skinuti i provjeriti aktualnu koncentraciju u vašem gradu. Ako znate da ste alergičar, a ugledate visoku koncentraciju, zbrojit ćete dva i dva. Isto tako, ako simptomi potraju duže, velika je vjerojatnost da se radi o alergiji.
Osim tog, razlike su:
- Kod alergija se javlja svrbež nosa i očiju (nekad čak i ušne školjke), a kod prehlade tog nema
- Sluz koja curi iz nosa kod alergija je vodenasta, prozirna, a kod prehlada najčešće gusta i žuta ili zelena
- Alergijsko kihanje ne donosi nikakvo olakšanje i često se ponavlja više puta odjednom, dok kod prehlade ipak donese određeno olakšanje
Ima li lijeka
Što se tiče liječenja, za to je najbolje obratiti se liječniku ako ste spremni i odlučni uzimati lijekove, antihistaminike. Možete se odlučiti i za prirodnu varijantu pomoći o kojoj ćemo još pisati. Još je jedan savjet koji vrlo često čujete, a teško da možete lako poslušati – izbjegavajte alergene koji vam smetaju. No, ako ne namjeravate podrediti život alergenima tijekom gotovo pola godine, na ovaj savjet zaboravite. Jer ako ste alergični na brezu, a breza pod balkonom vam gotovo miluje prozore, teško da možete išta poduzeti – osim ako ne namjeravate držati prozore isključivo zatvorenima.
Moglo bi vas zanimati i: Boravak na moru tijekom zime značajno utječe na vaše zdravlje
Tekst: Nataša Krstičević
Foto: Canva