U vremenu kada nam stalno stižu notifikacije, kada nas društvene mreže čine ovisnicima i kada su mobiteli doslovno uvijek uz nas, postalo je gotovo nemoguće znati kako umiriti um i imati duboki fokus. Upravo duboki fokus bi nam trebao biti prioritet jer samo tada možemo stvarati istinsku vrijednost. Potaknuti takvim razmišljanjima istraživali smo knjige koje nam mogu pomoći vratiti unutarnji mir, te smo naišli na knjigu “Kako umiriti um” u izdanju Planetopije.
Ono što knjigu čini posebno zanimljivom je činjenica da je njezin autor Chris Bailey doživio burnout na pozornici dok je držao predavanje. Inače, on je i autor uspješnice Hyperfocus i predmet njegovog zanimanja je oduvijek bila produktivnost. Osim što se uvijek trudio zaštititi svoj fokus i raditi produktivno smatrao je kako nije zanemario ni svoje mentalno zdravlje jer je primjerice svaki dan meditirao, opuštao se, ali ovaj burnout na pozornici mu je pokazao kako ipak nešto radi krivo.
Put prema traženju spokoja i mira
Tako je krenuo njegov put prema traženju spokoja i mira. U knjizi ćete primijetiti kako autor potpuno otvoreno i ogoljeno dijeli svoju priču. Možda se zbog toga i tako jednostavno poistovjetiti s njim.
Naime, u knjizi opisuje kako je shvatio koliko ga društvene mreže zapravo potiču na uspoređivanje s drugima, kako ga druženje s određenim ljudima iscrpljuje, kako praćenje vijesti kroz cijeli dan unosi nemir i slično… Odlučio se na korjenite promjene, a odmah na početku je shvatio da je ovisnost o dopaminu koja ga potiče da stalno gleda društvene mreže, provjerava vijesti i slično jedan od osnovnih uzroka njegovog burnouta.
Uvođenje promjena i kako umiriti um
Polako je uvodio promjene, ali se na kraju odlučio za veliki korak te je na mjesec dana ukinuo gotovo sve aktivnosti koje potiču nezdravo lučenje dopamina. U nastavku smo izdvojili koje su to aktivnosti bile te što je autor knjige primijetio po završetku svog eksperimenta.
Aktivnosti koje je autor knjige ukinuo tijekom trajanja podražajnog posta:
- konzumiranje alkohola
- naručivanje hrane
- informativne vijesti
- društvene mreže (Instagram, Twitter, YouTube, Reddit)
- ograničio je provjeravanje poruka na 3 puta dnevno
- 3 provjere e-maila dnevno
Što je autor knjige zaključio poslije dopaminskog posta?
Prvi zaključak je taj da je dopaminski post doista najbrži način da se uravnotežite, pa čak i da restartate svoj um.
Drugi zaključak se odnosio na shvaćanje koliko zapravo se vremena troši na nepotrebnu žurbu: kompulzivno provjeravanje vijesti i poruka i bezumno skrolanje. Kada je izbacio sve to imao je više vremena za aktivnosti koje su mu pomogle pronaći ravnotežu.
Autor knjige ističe i kako je dobio puno više vremena za aktivnosti u kojima stvarno uživa. Provodio je više vremena u prirodi, češće je vježbao, kuhao je zabavna jela, počeo je više meditirati, čitati, pohađati više tečajeva putem interneta.
Osim navedenog, primijetio je i više povezivanja s drugima kroz volontiranje i druženje.
Upisao je i tečaj improvizacijske glume, slikao te učio svirati klavir.
Autor naglašava kako je podražajni post sjajan način da se natjerate da budete strpljivi, da živite na nižoj razini podraženosti.
Osim što je tijekom posta autor knjige imao više vremena, primijetio je kako je i na poslu više fokusiran i produktivan, a počeo se više posvećivati i onom što je istinski važno.
Ako vas je sve ovo potaknulo da i sami u život uvedete jedan podražajni post, sve detaljne upute možete pronaći u knjizi Kako umiriti um.
Knjigu možete naručiti na web shopu Planetopije.
Moglo bi vas zanimati i: Odabrali smo 5 knjiga o roditeljstvu koje treba pročitati svaki roditelj
Tekst: Anđela Sabranović
Foto: Anđela Sabranović