Kada se god spomene kofein, većini prvo na pamet padne kava. Ona okrepljuje, razbuđuje, veseli i vraća u život. Već pet minuta nakon prvog gutljaja kave, zasigurno ste primijetili kako osjećate sve navedeno. To je zato što se kofein jako brzo apsorbira u organizam. Međutim, kava nije jedini izvor kofeina koji možemo unijeti u svoj organizam. Možemo ga pronaći i u energetskim pićima, (gaziranim) sokovima, čajevima, pa čak i u čokoladi! Iako u malim količinama može imati pozitivan utjecaj na tijelo, s kofeinom treba biti vrlo oprezan i znati u kojim količinama dnevno ga je dobro unijeti u organizam, a kada treba stati na loptu.
Koja količina kofeina je odgovarajuća za nečije zdravlje, teško je reći jer to uglavnom ovisi o brojnim faktorima, a najviše o općem stanju organizma svakog pojedinca. Nekima i vrlo mala količina kofeina može nanijeti ogromnu štetu kada su probava, san i nervoza u pitanju. Iz tog razloga, vrlo je važno slušati svoje tijelo i pratiti njegove potrebe i reakcije na tvari koje mu (ne) odgovaraju. Treba imati na umu i kako okvirna gornja granica unosa kofeina koju nitko ne bi trebao prelaziti iznosi oko 400 miligrama kofeina na dan. Jedan espresso sadrži 65 mg kofeina, dok šalica filter kave ima oko 50 mg kofeina.
Pozitivan utjecaj kofeina uključuje već poznato razbuđivanje i bolju koncentraciju zbog čega ga mnogi posebno vole. On omogućava bolji fokus i snagu kako bismo u zadanom roku odradili brojne zadatke koji se od nas očekuju. Osjećaj budnosti povezan je sa širenjem krvnih žila što dugoročno može utjecati na smanjenje rizika oboljenja od kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa, Alzheimerove i Parkinsonove bolesti. Kofein pozitivno djeluje i na probavu jer ubrzava metabolizam te uspješno sudjeluje u otklanjanju glavobolja.
Ono na što svakako treba pripaziti prilikom konzumacije napitaka koji sadrže kofein je prije svega količina. Zbog svih navedenih pozitivnih učinaka, mnogi imaju sklonost pretjerati s kavom ili drugim napitcima koji ga sadrže. Kako malo kofeina ima pozitivan učinak na zdravlje krvožilnog sustava, jednako tako velike količina dugoročno donose bolesti srca i krvnih žila, preopterećenje za probavu, veće stvaranje želučane kiseline i brojnih drugih želučanih tegoba, bolesti bubrega, razvoj anemije i slično.
Kako ovaj popularan, ali zbog svega navedenog i vrlo kontroverzan sastojak ne bi nanio štetu vašem organizmu ili postao prijetnja vašem zdravlju, vodite se poznatom izrekom da je ključ u umjerenosti. Kavu nemojte piti kasno navečer ili prije spavanja, ne uzimajte (previše) šećera, pripazite na količine i izbjegnite sve neželjene posljedice na zdravlje.
Moglo bi vas zanimati i: Uz ove namirnice vaš će mozak bolje raditi i biti zdraviji
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Pinterest