Koji su vitamini i minerali potrebni za zdravo starenje?

by Dalida Tomek

S godinama se mijenjaju i želje i potrebe vašega tijela. Vitamini i minerali postaju sve važniji za opće zdravlje i imunitet. Doktorica medicine iz Teksasa, Mary Claire Haver, na platformi TikTok je podijelila pet nutritivnih elemenata za kojima vaše tijelo žudi za vrijeme procesa zdravog starenja. Haver se također bavila i proučavanjem veze između prehrane i menopauze te na osnovi toga preporučuje sljedećih pet vitamina i minerala te probiotike koji su zdravi za crijeva.

Magnezij

Magnezij je mineral koji potiče čvrstoću kostiju i proizvodnju bjelančevina te pomaže u regulaciji razine šećera u krvi. Doktorica Haver navodi da stariji ljudi imaju tendenciju uzimati manje magnezija, a upravo su oni izloženi velikoj vjerojatnosti da lijekovi koje već konzumiraju snižavaju razinu magnezija. Magnezij je važan i za normalnu funkciju srca, a njegov manjak može negativno utjecati na zdravlje srca i srčane aritmije. Nedostatak magnezija može utjecati i na probavne smetnje pa je poželjno hranu bogatu magnezijem konzumirati svakodnevno. Riječ je o orašastim plodovima, algama, tamnoj čokoladi, sjemenkama, žitaricama, bananama, brokuli, grašku, a poželjno je uvesti i tofu. Kada pričamo o kapsulama, preporučujemo vam CHRONOBIANE LP, koje možete pronaći ovdje.

Probiotici

Probitoici su poznati i pod nazivom dobre bakterije, a uz to što utječu na cjelokupno zdravlje vrijeva štite i od alergija te mogu pomoći i kod smanjenja tjelesne težine. Iako probiotike možete kupiti i konzumirati ih kao dodatak prehrani, možete ih i dodati na svoj jelovnik. Ponajprije je riječ o jogurtu, kefiru, mekim sirevima, jabučnom octu, suhom pivskom kvascu te kiselom kupusu i kiselim krastavcima. Naša preporuka je Linex, probiotik koji može koristiti cijela obitelj.

Vitamin D

Tijelo upija i skladišti vitamin D od sunca, ali kako starimo ta sposobnost tijela slabi. Stoga je potrebno posegnuti za dodatnim dozama vitamina D koji štiti imunitet i utječe na zdravlje kostiju i zubi. Vitamin D u tijelo unosite konzumacijom ribe (tuna, skuša, srdela, bakalar, losos), rakova, plodova mora, kozjeg mlijeka, punomasnog mlijeka, žumanjka.

Kalcij

Doktorica Haver objašnjava da se s godinama gubi više ovoga minerala nego što ga se apsorbira, a naglašava i da bi žene starije od 50 godina trebale dobiti 20 % više kalcija od ostalih odraslih osoba. Istraživanja pokazuju da dovoljne količine kalcija unesenog hranom mogu smanjiti rizik od razvoja bubrežnih kamenaca. Ako ne konzumirate mliječne proizvode poput mlijeka, sira i jogurta, posegnite za namirnicama kao što su bijeli grah, zelje, smokve, grah, leća, amarant, zeleno lisnato povrće i bademi. Međutim, u obzir uzmite i to da mlijeka poput kokosovog, rižinog i bademovog također u sebi imaju određene količine kalcija.

Omega-3 masne kiseline

Omega-3 masne kiseline, odnosno dobre masti, utječu na zdravlje mozga, očiju, srca i zglobova te se preporučuju tijekom trudnoće i dojenja. Najbolji izvori ovih zdravih masti uključuju masnu ribu kao što su losos, inćuni, srdela, skuša, chia sjemenke, lanene sjemenke, maslinovo ulje te orašasti plodovi. S druge strane, odlučite li se na konzumaciju omega-3 masnih kiselina u obliku suplemenata obratite pozornost na EPA i DHA vrijednosti. Što je njihova vrijednost veća, to su kapsule kvalitetnije. Naša preporuka je da isprobate Skin Omegas + koji možete pronaći u svim DermaCare centrima.

Moglo bi vas zanimati:

Tekst: Ana Carević

Foto: pexels, privatna arhiva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!