Koliko su teflonske tave štetne i koja je alternativa?

by Anđela Sabranović

U posljednje vrijeme film “Mutne vode” je opet podigao prašinu oko teflonskih tava. Naime u filmu se detaljno obrađuje slučaj zagađenja okoliša koji je uzrokovala američka kompanija koja je prva proizvodila teflonske tave.
U okolne rijeke je ispuštena tvar PFOA koja je dokazano izuzetno kancerogena. Nećemo vam otkrivati više detalja o filmu jer vam svakako preporučujemo da ga i sami pogledate. Film nas podsjeća kako pojedinac doista može promijeniti svijet, ali samo ako i kada to istinski i želi.

No, vratimo se na teflonske tave. Ta opasna tvar PFOA je sastavni dio teflonskog premaza koji se koristio u ratovima za zaštitu tenkova.
Tako je 1950-tih rođena ideja da se njime oblože tave i nastao je doslovno svjetski hit. Svi su poludjeli za tavama na koje se ništa ne lijepi. Ipak, sreća nije dugo trajala jer su se jako brzo pojavile tvrdnje kako teflonske tave uzrokuju različite bolesti među kojima je čak i rak.
Uskoro je objavljeno istraživanje koje tvrdi kako čak 95% Amerikanaca već u krvi ima PFOA.
Ipak, nikad nije dokazano kako je to baš od teflonskih tava jer tu tvar sadrži i mnogo drugih stvari koje svakodnevno koristimo.

Danas postoje tave koje su također neljepljive, ali ni one nisu rješenje jer sadrže PFOA. Ta tvar narušava hormonsku ravnotežu u organizmu, može uzrokovati mnoge vrste karcinoma, oštećuje imunološki sustav i sprečava normalni razvoj fetusa.

Trebamo li baciti teflonske tave?

Znamo koliko se teško pozdraviti s teflonskim tava jer smo i sami pokušali i odmah smo se suočili s zagorjelim jelima. 

Teflonske tave možete koristiti, ali ako ćete se strogo pridržavati određenih pravila. Prvo pravilo vam je sigurno poznato, ali isto tako mnogi ga ignoriraju. Teflonska tava ne smije imati ni najmanju ogrebotinu jer se u suprotnom štetne tvari mogu naći u hrani, a to sigurno ne želite. Drugo pravilo jeste da temperatura na kojoj se kuha ne smije prelaziti određeni broj stupnjeva. To ćete izbjeći tako što nikad nećete na štednjaku držati praznu tavu.

 

Koje su nam alternative?

Najzdravije alternative su tave od nehrđajućeg čelika, emajla stakla ili gline.

U posljednje vrijeme su popularne i keramičke tave, ali oko njih ima dosta nepoznanica koje stvaraju nedoumice tako da je bolje držati se starih, provjerenih materijala uz koje ćete biti sigurni.

Moglo bi vas zanimati: Alkalna voda – Najzdraviji napitak na svijetu?

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!