Kada čujete detoks vjerujem da vam je prva asocijacija čišćenje toksina iz organizma. Danas se puno priča i piše o važnosti ove teme i smatram s punim pravom jer zdravlje je ipak na prvom mjestu prioriteta ili bi barem tako trebalo biti. Međutim u većini slučajeva radi se o fizičkom detoksu kojem pridajemo puno veću pažnju od onog emocionalnog.
Naše mentalno zdravlje dapače nije ništa manje važno od onog fizičkog pogotovo kada postanemo svjesni da je ključ sretnog, uspješnog i ispunjenog života upravo u balansu uma, duha i tijela.
Kao što hranom i pićem unosimo u svoje fizičko tijelo štetne tvari isto tako negativnim emocijama štetno djelujemo na svoje emocionalno i mentalno zdravlje.
Emocije su naš najbolji vodič
Nije nikakva novost da je život svakoga od nas bez iznimke skup lijepih i manje lijepih trenutaka. Iz tog razloga potpuno je prirodno da su naše emocije ponekad pozitivne, a ponekad negativne. Važno je samo da znamo da je potpuno u redu u trenucima koji su teški i izazovni za nas osjećati se loše bez grižnje savjesti. Naime svaka emocija dana nam je s razlogom i najbolje što možemo učiniti za sebe je da je prihvatimo i proživimo bez opiranja. Emocije su naši najbolji vodiči najbolja moguća navigacija koju smo dobili na poklon. Kada se naučimo s njom služiti ona savršeno radi za nas, međutim isto tako radi protiv nas dok se njome ne znamo služiti.
Sjećam se kada sam na početku svog rada na sebi negdje pročitala rečenicu „Tvoj najvažniji zadatak je da pratiš kako se osjećaš.“ ništa mi tada nije bilo jasno. Danas upravo tako živim i u potpunosti shvaćam važnost te rečenice.
Naravno da emocije kao što su tuga, ljutnja, strah, krivnja, bijes, sram nisu nama nimalo drage i ugodne i upravo iz tog razloga skloni smo ih potisnuti, ignorirati te gurati pod tepih. Rezultat takvog ponašanja kroz neko vrijeme, na duže staze najčešće rezultira izazovima kako na fizičkom nivou tako i na emocionalnom. Neki od simptoma koji se najčešće manifestiraju na fizičkoj razini su glavobolje, plitko disanje, nedostatak zraka, nervoza želuca, znojenje dlanova, drhtanje ruku i slično.
Postoje li emocije koje biste mogli filtrirati?
Kada se na emocionalnom nivou osjećamo prazni, nezadovoljno, neispunjeno, nemirno, pod stresom, nemotivirano, bez energije i slično, to se sve odražava na naše odnose, poslove, financije, ciljeve i općenito na kvalitetu našeg života.
Zato je važno to osvijestiti na vrijeme i raditi na svojoj mentalnoj higijeni. Razmislite postoje li emocije koje bi mogli filtrirati? Jesu li vam stvarno sve te negativne emocije potrebne u životu ili ipak pridajete preveliku važnost nekim manje važnim stvarima kao što su što će drugi reći ili možda stvari shvaćate preosobno i uzimate sve srcu pa ste poznati kao drama queen? Je li je boravak na društvenim mrežama za vas motivirajući ili destruktivan, te kako gledanje televizije, slušanje vijesti za koje znamo kakvog su sadržaja čini zapravo s vama.
Sve te i slične situacije naša su odgovornost i potrebno je da ih postanemo svjesni te da ih uklonimo iz svog života ne bi li se osjećali bolje i zadovoljnije.
To je svakako jedan način detoksa negativnih emocija, a drugi način može biti ovaj:
1.Osvijestite koja ili koje su to emocije koje potiskujete( krivnja, tuga, strah, sram…)
2. Pronađite uzrok (triger) vaše emocije. Da li je okidač druga osoba, neko određeno mjesto ili situacija?
3. Pronađite koje misli stoje iza te emocije. Što mislite o sebi? Što mislite o drugoj osobi ili situaciji?
4. Razmislite na koji način, kojim ponašanjem, kojom promjenom navike ili uvjerenja možete promijeniti tu emociju.
5. Odlučite kako se želite osjećati umjesto toga. Koja pozitivna emocija će zamijeniti negativnu?
6. Zapišite. Koje misli trebate imati da vas podrže i dovedu do te pozitivne emocije?
7. Pitajte se tko ćete vi biti u svojoj predodžbi sebe kada ćete se tako osjećati? Koji će biti vaš novi identitet?
8. Ako ste zadovoljni onda vizualizirajte situaciju s početka (točka 2) sada s novim pozitivnim mislima i emocijom. Prođite mentalno kroz to iskustvo proživite ga(naš um ne zna, ne raspoznaje da li mi nešto zamišljamo ili stvarno proživljavamo).
9. Recite sebi da ćete od sada u takvim situacijama reagirati i osjećati se drugačije i da je ta negativna emocija vaša prošlost.
Ovo odradite za svaku emociju posebno i najbolje bi bilo da svaki ovaj korak zapišete rukom na papir (efekt je puno jači od onog kojeg samo odradimo u glavi).
Dozvolite sebi suočavanje s negativnim emocijama
Ovo su samo dva načina kako možemo raditi na svojim emocijama međutim postoji jako puno načina ovisno o kakvim se emocijama radi i koliko su one dugo dio našeg života te da li iza njih stoji neka trauma koju smo duboko potisnuli u svoju podsvijest pa su samim time i emocije jače. U svakom slučaju ne dozvolite sebi da se dovedete u loše psihofizičko stanje iz vlastitog straha od suočavanja s negativnim i toksičnim emocijama. Uvijek imajte na umu da su te sve emocije u vama te da one nisu nikuda isparile. Jedan od čestih primjera je ljutnja ili mržnja prema nekoj drugoj osobi koja zapravo tu našu emociju ne osjeća iz razloga jer je to naša emocija ona je pohranjena u nama ona je dio nas i jedinu štetu od nje imamo mi sami nikada ta druga osoba. Brinite o sebi tako da pratite svoje emocije i da se s njima odmah bavite bez odgađanja.
Podijelit ću s vama svoje vlastito iskustvo kada je potiskivanje emocija u pitanju. Godinama sam imala osjećaj da na svojim leđima nosim još jednu osobu, kao da sam vječito nosila ruksak koji mi je bio pretežak i vukao me prema dolje. Migrene su bile sastavni dio mog života kao i dugogodišnja anksioznost. Sve to promijenila sam preuzimanjem odgovornosti za vlastiti život i kontinuiranim radom na sebi i svojim emocijama. Zato ako ste zaglavili i ne možete sami izaći na kraj sa svojim emocijama bez imalo stida i krivnje potražite stručnu pomoć. Učinite to na vrijeme i ne čekajte fizičke manifestacije da bi shvatili da imate problem. Ne slijedite moj put, budite pametniji i reagirajte na vrijeme. Sretno!
Tekst: Marina Bruner, NLP coach
Foto: privatna arhiva, Pexels