Kontracepcija kao takva još uvijek je kontroverzna tema u spolnoj zaštiti žena, pogotovo zbog i dalje velike neinformiranosti u mladim danima, ali i većeg broja dezinformacija i fake newsa. U današnje vrijeme ženama je omogućena cijela paleta zaštita od trudnoće i spolno prenosivih bolesti. Od samih početaka kontracepcije i kondoma rađenih od životinjskih crijeva, medicina je evoluirala do te mjere da si svaka žena može sama, prema svojoj potrebi izabrati kontracepciju kakvu želi. Mislite li za sebe da znate sve o kontracepciji? Saznajte istinu o najčešćim mitovima vezanim za to kako bi odabrali pravu metodu zaštite od trudnoće, kao i njihovim nuspojavama.
Većina mladih i dalje ne zna kako kontracepcija funkcionira, kako se prestanak njihovog konzumiranja odražava na organizam i koji simptomi dolaze zajedno sa kontracepcijom.
Ako vas zanima kako ubrzati ili odgoditi mjesečnicu, više o tome pročitajte ovdje.
Uzimanje kontracepcije deblja
To je čest uzrok straha kod većine žena i razlog izbjegavanja kontracepcije. Istina je da svaka žena reagira drugačije na određen kontraceptiv, ali Cochraneova analiza iz 2011 godine pokazala je da tablete zapravo nisu uzrok dobivanja na težini.
Dojenje zaustavlja trudnoću
Ovaj mit naravno nije istina. Poznato je da dojenje stopira ovulaciju u gotovo 95% slučajeva, ali to svakako nije dovoljno kako bismo ga mogli proglasiti potpunom zaštitom. Zbog toga je preporuka da uz dojenje u dogovoru sa svojim partnerom počnete koristiti neku drugu metodu zaštite.
Ne može se zatrudnjeti za vrijeme mjesečnice
Netočno. Žensko tijelo može otpustiti jajnu stanicu u bilo koje doba ciklusa (pa i u vrijeme mjesečnice). Brojni čimbenici, kao što su stres, težina, godine ili lijekovi koje konzumirate mogu utjecati na razinu spolnih hormona koji određuju vrijeme ovulacije. Osim toga, spermij u idealnim uvjetima može živjeti u vagini ili maternici i do 5 dana.
Prezervativi smanjuju užitak vašeg partnera
Odmah zaboravite da ste ikad čuli išta o tome. Činjenica, koja je potvrđena u istraživanju Journal of Sexual Medicine je ta da je osjećaj kod oba partnera isti sa ili bez prezervativa. Zato, ako niste ljubiteljica hormonskih pripravaka smatrajte ovo jednim od najboljih načina prevencije trudnoće. Naposlijetku, vrlo je učinkovit u sprečavanju spolno prenosivih bolesti.
Žene starije od 35. godina ne bi smjele koristiti oralnu kontracepciju
Ovo je učestalo mišljenje među ženama, ali u tome baš nema puno istine. Zdrave žene bez zdravstvenih smetnji, ali i sa zdravim načinom života slobodne su koristiti kontracepcijske pilule sa niskim udjelom hormona sve do početka menopauze. Oralna kontracepcija korisna je naročito ženama koje u predmenopauzi imaju neredovite ili pak obilne mjesečnice.može biti posebno korisna za žene u predmenopauzi koje imaju obilne ili neredovite mjesečnice. Više o menopauzi pročitajte ovdje. Ipak pripazite, jer ova vrta zaštite ne preporučuje se ženama pušačicama starijim od 35 godina, zbog povećanih zdravstvenih rizika.
Ako se ipak želite savjetovati sa stručnjakom vezano za kontracepciju, kontaktirajte svog ginekologa ili se možete javiti u Polikliniku Mazalin.
Moglo bi vas zanimati: Većim brojem koraka do zdravlja i kvalitetnijeg seksualnog života
Tekst: Slowliving.hr
Foto: Unsplash