Velik broj ljudi zanemaruje stanje kose nakon ljetnih mjeseci i (pre)velikog izlaganja suncu. Treba imati na umu da je kosa podjednako osjetljiva na sunce kao i koža te joj je pri ulasku u hladnije godišnje doba potrebna detoksikacija. Izlaganje sunčevoj svjetlosti oštećuje kutikulu kose, ali i razgrađuje keratin – prirodni protein koji se nalazi u kosi. Posljedica toga jest dosadna, oštećena i lomljiva kosa, a kako biste bili sigurni u kakvom stanju je vaša kosa nakon ljeta donosimo jednostavan test od tri koraka pomoću kojega možete samostalno procijeniti stanje kose.
Je li vaša kosa suha?
Odlika kose koja je zdrava i nahranjena jest fleksibilnost. Kako biste provjerili čvrstoću kose, omotajte labavo kosu oko prsta i pokušajte ju rastegnuti koliko god vam ona to dopušta. U slučaju da se kosa lomi kosa šalje znakove da joj nedostaje vlage te da joj je potrebna dodatna njega. Sljedeći način na koji možete provjeriti je li vaša kosa suha i oštećenja od sunčevih zraka jest proučavanje vrhova. Ako su vrhovi bijeli najbolje bi bilo odlučiti se na njihovo skraćivanje kako biste obnovili kosu i održali je zdravom.
Je li tekstura vaše kose narušena?
Svilenkasta, glatka i meka kosa na dodir je ono čemu težimo. Stoga, u drugom koraku analize kose nježno prijeđite rukama po kosi. Kosa kroz koju teško prolazite povezuje se s procesom poroznosti. Pri tomu razlikujemo normalnu razinu poroznosti koja omogućuje da vlaga poprilično lako prodire i zadržava se u vlasima kose dok niska razina poroznosti označava stanje kose u kojemu je prodiranje vlage sasvim smanjeno. To dovodi do nakupljanja proizvoda za njegu na površini kose, ali i na tjemenu. Ako je vaša kosa suha na dodir, a njezina tekstura je grublja nego inače, ona je oštećena suncem i velika je vjerojatnost da će ona biti grublja prema vrhovima zbog izravnog izlaganja sunčevoj svjetlosti.
Je li vaša kosa promijenila boju?
Kosa koja je izložena UVA i UVB zrakama oksidira i reagira s melaninom u kosi što uzrokuje prirodnu pigmentaciju kose koja blijedi zbog čega nakon ljetnih mjeseci često znamo primijetiti da je naša kosa posvijetlila te da je čak postala i pomalo beživotna. Jednako kao i kod kože, UVA zrake prodiru duboko u dermis dok UVB zrake uzrokuju površinska oštećenja kose. U slučaju da ste primijetili ove promjene na svojoj kosi usredotočite se pozorno na njegu kako biste ju što uspješnije obnovili.
View this post on Instagram
Nakon što ste pregledali kosu vrijeme je da joj se detaljno posvetite i pružite joj obnovu nakon izravnog izlaganja suncu. Najprije valja naglasiti da biste se trebali usredotočiti na stavke obnove i dubinskog čišćenja. Ako je vaša kosa suha i oštećena od izlaganja suncu kreirajte tjednu rutinu koja će ju vratiti na pravi put. Ovisno o razini oštećenja rezultati se mogu razlikovati, ali hranjive maske rezultate mogu dati i već nakon jednog korištenja. Dakle, jednom tjedno izdvojite vrijeme i kosi pružite tretman njege zbog čega će vam biti zahvalna. Uz masku u njegu možete uključiti i neki od seruma koji će djelovati na teksturu kose. Ovu Aussie masku možete kupiti u obližnjoj dm prodavaonici.
View this post on Instagram
Kada kažemo dubinsko čišćenje kose pri tomu ne mislimo na učestalo pranje kose jer ono može dovesti do negativnih posljedica kao što je disbalans prirodnih ulja te prisiljavanje žlijezda na ubrzaniji rad kako bi proizvele što više prirodnih ulja, odnosno sebuma. Kosa će se na taj način brže mastiti, a vi ćete vrlo vjerojatno završiti u začaranom krugu učestalih pranja. Bavite li se sportom i ne možete zamisliti dan da ne operete kosu od znoja, pokušajte s metodom ispiranja. Pri svakom pranju nemojte se koristiti šamponom već ju tek lagano isperite.
Moglo bi vas zanimati: Kako napraviti detoks nakon godišnjeg odmora?
Tekst: Ana Carević
Foto: Pexels, Pinterest, Aussie