Dobro je poznato da sve što stavljamo na kožu ulazi u krvotok i cijeli organizam. Jedan je to od razloga zbog kojih se ljudi okreću izradi prirodne kozmetike, a kod dezodoransa su sastojci osobito važni jer se oni nanose u blizini limfnih čvorova i dojki. U slučaju da već duže vrijeme pokušavate naći dezodorans koji će vam odgovarati, a pri tome biti i siguran donosimo recept koji možete pripremiti kod kuće u svega desetak minuta.
Jedni od proizvoda iz kozmetičke torbice kojima smo uvijek vjerni jesu dezodoransi jer su oni ti koji nas štite od neugodnih mirisa, posebice u ljetnim mjesecima. Između dezodoransa i antiperspiranta postoji razlika. Naime, dezodoransi su zaslužni za neutraliziranje neugodnih mirisa dok antiperspiranti imaju zadatak sprječavanja znojenja. Kemikalije koje se u njima nalaze zaustavljaju znojenje, a danas je na tržištu najčešće riječ o aluminiju. Zbog aluminija i parabena, koji se nalaze u većini dezodoransa, korištenje dezodoransa povezuje se i s nekim zdravstvenim problemima. Posljedice mogu biti narušavanje hormonalne ravnoteže, razvoj Alzheimerove bolesti, ali i promjene u estorgenima što dovodi do mogućnosti razvijanja raka dojke.
Kategorija parfemi posebno je zanimljiva jer tvrtke koje na tržište postavljaju dezodoranse pod tim nazivom mogu sakriti sve vrste kemikalija koje nisu zdrave za ljudski organizam. U istraživanju koje je provedeno u Americi, a koje je provela Environmental Working Group, podaci pokazuju da gotovo polovica sastojaka u kategoriji parfema koje su testirali nije bila navedena na ambalaži. Mnogi od tih sastojaka su ftalati koji mogu potaknuti alergijske reakcije, a povezuju se i s dijabetesom, pretilošću, rakom te problemima s plodnošću. Imajte na umu da i oni proizvodi na kojima stoji da u sebi ne sadržavaju parfeme također mogu sadržavati kemikalije koje se koriste za prikrivanje mirisa drugih kemikalija. S obzirom na to da koža sve pamti vrijeme je da se okrenemo zdravijim varijantama.
Kako napraviti svoj dezodorans?
Sastojci:
- 3 žlice sode bikarbone
- 5 žlica kukuruznog škroba
- 6 žlica kokosovog ulja
- 30 – 60 kapi aromatičnog ulja (čajevac, tamjan, lavanda)
Zadatak sode bikarbone jest alkalizirati kožu, kukuruzni škrob će ukloniti znoj, kokosovo ulje koži će omogućiti hidrataciju dok će aromatično ulje djelovati na bakterije i samim time na neugodne mirise. Dobro je spomenuti da kokosovo ulje možete zamijeniti i s nekim drugim uljem koje odgovara vašem tijelu.
Sve sastojke dobro pomiješajte u zdjeli dok se ne sjedine, a produkt će biti krema koja naizgled podsjeća na losion. U slučaju da je smjesa prerijetka slobodno dodajte više škroba ili u samom početku smanjite količinu kokosovog ulja. Smjesu je potrebno premjestiti u staklenku koju ste prethodno sterilizirali ili u plastičnu posudu.
Vrhovima prstiju izvadite vrlo malu količinu dezodoransa i utrljajte ga na područje ispod pazuha, sve dok se dezodorans sasvim ne upije i postane nevidljiv. Dezodorans će se brzo upiti, a vašu kožu će održavati svježom.
Moglo bi vas zanimati: Njega lica: koji su sastojci sigurni za ljeto, a koji ne?
Tekst: Ana Carević
Foto: Pinterest