Krenuti s promjenama prehrambenih navika možete već sada i to na dva načina

by Petra Šafranko

Studeni je savršen mjesec za uvesti promjene u prahranu ili osvijestiti prehrambene navike jer nas vodi prema završetku godine, razdoblju blagdanskih obroka i potencijalnih prehrambenih izazova. Motivacija za usvajanje zdravijih prehrambenih navika u ovom mjesecu donosi brojne koristi, od fizičkog zdravlja do emocionalne ravnoteže. Dvije su vrste motivacije na promjenu prehrambenih navika – ekstrinzična i intrinzična. Iako obje startaju s iste pozicije, jedna je funkcionalnija na kratkim stazama, dok druga na duljim.

Usvajanje zdravijih navika u studenom

Usvajanje zdravijih navika u studenom pomaže u izbjegavanju prejedanja i nezdravih izbora tijekom blagdana. Promjena prehrambenih navika proces je koji traje, a ključ uspjeha često leži u razumijevanju motivacije koja je svojevrsni pokretač, onaj vjetar u leđa tijekom procesa promjene.

Kada razmišljamo o motivaciji, zapravo odgovaramo na pitanje „Zašto nešto radim? Što mi znači određena navika? Kako mi ona pomaže da postanem odnosno da se učvrstim u osobi kakva želim biti?”

Odgovarajući na ova dva pitanja nailazimo na dvije vrste motivacije: ekstrinzičnu i intrinzičnu.

Ekstrinzična motivacija dolazi izvana, iz okoline. To su primjerice pohvale drugih zbog dobroga izgleda, želja za stati u određeni konfekcijski broj ili osvajanje nagrade na natjecanju. Ekstrinzična motivacija može biti dobar pokretač na početku promjene i za ostvarivanje kratkoročnih ciljeva, ali je dugoročno gledano slabija.

S druge strane, intrinzična je motivacija relativno stabilna tijekom vremena pa je ključna za nastavak pridržavanja poželjnih navika. Intrinzična motivacija dolazi iznutra, odnosno motivirani smo nečim što se nalazi u nama. To su primjerice želja za dobrim zdravljem, osjećaj zadovoljstva ili uspješnosti, osjećaj probijanja osobnih barijera. Jedan od načina poticanja intrinzične motivacije je postavljanje ciljeva.

Znanstvena istraživanja pokazuju da postavljanje realnih ciljeva, kontinuirano praćenje napretka i podrška okoline značajno povećavaju šanse za održavanje zdravih prehrambenih obrazaca.

Više o ovoj temi, kao i drugim temama iz područja nutricionizma, imat ćete priliku čuti na Međunarodnom kongresu nutricionista u Hotelu Westin u Zagrebu koji će se održati 21.-23. studenog 2024. 

Moglo bi vas zanimati i: Je li biohakiranje odgovor u potrazi koja ima za cilj dugovječnost i wellbeing?

Tekst: Iva Dorić

Foto: Unsplash

Iva Dorić magistra je nutricionizma s osječkom adresom. Članica je Hrvatskog saveza nutricionista koji već devetu godinu zaredom oganizira Međunarodni kongres nutricionista. Njezino područje rada su javno zdravstvo i sigurnost hrane, a zalaže se za širenje ispravnih i znanstveno utemeljenih informacija o pravilnoj prehrani u medijima i edukacijskim programima namijenjenima zdravoj populaciji. Odnedavno je vlasnica obrta Okreni žlicu za savjetovanje i edukaciju o pravilnoj prehrani.

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!