Prošli vikend prisustvovala sam u Opatiji na Prvom jadranskom simpoziju o debljini organiziranom od strane Hrvatskog društva za debljinu unutar kojeg je bio organiziran i edukacijski tečaj Europske asocijacije za debljinu (EASO) „Debljina: od dijagnoze do liječenja“. Simpoziju su prisustvovali liječnici različitih specijalizacija od endokrinologa, gastroenterologa, kardiologa, liječnika obiteljske medicine, pedijatara, ginekologa, ortopeda što govori o raširenosti problema debljine u svim populacijama.
Prvog dana simpozija prof. Davor Štimac i prof. Sanja Musić Milanović su pričali o problemu debljine u Hrvatskoj i u našoj regiji. Prikazani su poražavajući statistički podaci koji pokazuju da u Hrvatskoj čak 65% odraslih ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu. Po ovim podacima smo najdeblja nacija u Europi, a naša djeca su na petom mjestu u Europi s 35% djece s viškom kilograma u dobi od 8 do 9 godina. Istaknuto je ako nastavimo ovako živjeti procjenjuje se da ćemo 2060. godine imati oko 90% odraslih muškaraca s prekomjernom tjelesnom masom i debljinom. Prof. Musić Milanović je predstavila i akcijski plan Ministarstva zdravstva za liječenje debljine u Hrvatskoj od 2023. do 2027. godine.
Sljedećeg dana održan je EASO tečaj na kojem su najugledniji europski stručnjaci iz područja debljine predvođeni predsjednikom i tajnikom Europske asocijacije za debljinu održali predavanja o najnovijim smjernicama za liječenje debljine, uzrocima i genetskim istraživanjima iz područja debljine te nutricijskim intervencijama, farmakoterapiji, endoskopskim i kirurškim metodama liječenja debljine. Zanimljivo je da je trenutni predsjednik EASO prof. James Halford po struci psiholog te je održao zanimljivo predavanje o bihevioralnoj terapiju u liječenju debljine što nam govori o važnosti mijenjanja životnih navika za uspješno liječenje debljine. Kroz ostala predavanja te kroz održane okrugle stolove pričalo se i o debljini od djetinjstva do starije dobi, ulozi liječnika obiteljske medicine te o važnosti multidisciplinarnog liječenja. Na kraju skupa organizirano je nordijsko hodanje za sudionike skupa.
S obzirom da je debljina vodeći javnozdravstveni problem ovakvi tečajevi omogućuju nam kvalitetnu edukaciju te razmjenu iskustava s kolegama iz različitih područja koji se također susreću s liječenjem debljine. Zaključak je da u borbi protiv debljine moramo djelovati zajednički te o debljini otvoreno razgovarati i motivirati ljude da debljinu shvate ozbiljno i potraže pomoć.
Tekst: dr. Tanja Ilić Begović
Foto: Privatna arhiva