Ljeto je rezervirano za opuštanje, avanture i nova poznanstva. U svemu tomu ne smijemo zaboraviti i na zdravlje. Neželjena trudnoća te razvoj spolnih bolesti neki su od najčešćih simptoma s kojima se pacijenti javljaju liječnicima nakon ljeta. Iako na raspolaganju imamo bespuće informacija na internetskim stranicama, ovi problemi iz godine u godinu su sve veći posebno kod mladih osoba koje stupaju u spolne odnose bez previše razmišljanja i informiranja. Zbog toga su edukacije jedan od najvažnijih faktora kako bi se sve mlade, ali i one starije podsjetilo na važnost zaštite i promišljenih spolnih odnosa.
Zašto smo ljeti raspoloženiji za seksulane odnose?
Pojavom toplijih dana naša seksualna želja je sve veća. To razdoblje počinje od proljeća i proteže se za vrijeme ljetnih mjeseci. Istraživanja pokazuju da muškarci koji imaju više vitamina D u krvi imaju i mnogo više glavnog muškog spolnog hormona, testosterona, što utječe na njihov libido. To nije slučaj samo kod muškaraca, već nedostatak vitamina D kod žena može dovesti do niske razine estrogena što podrazumijeva i niži libido. Dakle, izlaganje suncu pozitivno utječe na libido koji svoj vrhunac doseže tijekom ljetnih mjeseci. Uz to, ljeto je i vrijeme godišnjih odmora te se u to vrijeme znatno manje osjeća pritisak i stres što također pomaže libidu. Aktivniji način života podiže samopouzdanje. Vježbanje, duge večernje šetnje te uravnotežena prehrana sezonskim namirnicama također pozitivno utječu na želju za seksualnim odnosima. Stoga, opustite se i uživajte te pri tomu nemojte zaboraviti zaštititi svoje zdravlje.
Preskočite seks u moru, bazenu ili jacuzziju
Zvuči filmski i primamljivo, ali stručnjaci savjetuju preskakanje seksualnih odnosa u moru, bazenu ili jacuzziju. Razlog je taj što mnoge bakterije mogu doći do najosjetljivijih dijelova genitalija te dovesti do neželjenih infekcija. Sol i trenje faktori su koji mogu iziritirati intimne dijelove tijela. Žene mogu doživjeti iritaciju vagine u pogledu uvlačenja mora tijekom orgazma što može uvesti i mnoge bakterije u tijelo. S druge strane, seks u bazenu ili jacuzziju, sa sobom nosi i znatno veći rizik zbog kemikalija koje se koriste za održavanje vode.
Seks u moru vrlo je rizičan i zbog povreda koje ga mogu pratiti te padova zbog valova, gubljenja ravnoteže kao i ulaska kamenčića ili pijeska na nezgodna mjesta dok je seks u bazenu ili jacuzziju riskantan zbog mogućnosti podsklizavanja ili udarca u rubove, pumpe ili motore što može uzrokovati ozljede leđa. Važno je naglasiti da je i rizik od spolno prenosivih bolesti ili neželjene trudnoće vrlo visok, a učinkovitost kondoma značajno je umanjena zbog mora, vode, soli, kemikalija i temperature.
Spolni odnosi u morima, bazenima ili nekim drugim vodenim površinama može povećati rizik od gljivične infekcije, a tu veliku ulogu ima klor koji može iziritirati vaginu i poremetiti njezin, već osjetljivi, pH. Ako je pH poremećen on dovodi do infekcije što se može prepoznati po simptomima kao što su vaginalni svrbež, bol tijekom seksa te iscjedak neugodnog mirisa.
Moglo bi vas zanimati: Plivanjem do boljeg zdravlja i kvalitetnijeg seksualnog života
Tekst: Ana Carević
Foto: Pexels