Dok sunce prži iznad nas i temperature rastu, ljeto sa sobom donosi razne izazove. Iako je većini ovo najdraže godišnje doba, kao da nas svake godine iznenade ljetne vrućine, opekline, dehidracija ili toplotni udari koji se dogode kada ne brinemo dovoljno o sebi. Želimo svima da uživaju u ljetnim radostima, pa smo tako pripremili mali vodič koji može služiti kao podsjetnik ili ljetna checklista, na što sve treba paziti kako biste ostali sigurni i zdravi.
Zanemarivanje brige o sebi tijekom ovih vrućih ljetnih dana može dovesti do ozbiljnih posljedica, poput raznih problema uzrokovanih vrućinom i dehidraciju. Zato smo složili mali vodič u kojem ćemo istražiti bitne korake kako se zaštititi od ljetnih vrućina, održati optimalno zdravlje i posvetiti posebnu pozornost onima koji su ranjiviji, poput starijih osoba, djece i osjetljivih osoba.
Razumijevanje važnosti ljetne njege
Ljetna intenzivna vrućina i dugotrajno izlaganje suncu mogu utjecati na naše tijelo, uzrokujući dehidraciju, toplinsku iscrpljenost i toplinski udar. Kako bismo u potpunosti uživali u sezonskim radostima, moramo dati prednost svom zdravlju i dobrobiti poduzimanjem proaktivnih koraka kako bismo se zaštitili od vrućine.
-
Ostanite hidrirani
Hidratacija je najvažnija tijekom ljetnih mjeseci. Pijte puno vode tijekom dana i izbjegavajte pretjeranu konzumaciju kofeinskih ili alkoholnih pića jer mogu pridonijeti dehidraciji. Gdje god idete nosite sa sobom bocu vode (idealno višekratnu termo bocu koja će držati vodu hladnom).
-
Potražite hlad i ograničite aktivnosti na otvorenom
Kada je sunce na vrhuncu, obično između 10 i 16 sati, aktivnosti na otvorenom svedite na minimum. Ako morate biti vani, potražite sjenu kad god je to moguće i nosite šešir širokog oboda i laganu, prozračnu odjeću kako biste se zaštitili od sunčevih zraka.
-
Koristite kremu za sunčanje
Obilno nanesite kremu za sunčanje s najmanje SPF 30 ili više i ponovno je nanesite svaka dva sata ili češće ako plivate ili se znojite. Krema za sunčanje štiti vašu kožu od štetnih UV zraka i sprječava opekline.
-
Mudro planirajte aktivnosti na otvorenom
Ako se namjeravate baviti aktivnostima na otvorenom poput planinarenja, vožnje biciklom ili piknika, planirajte ih tijekom hladnijih dijelova dana, poput ranog jutra ili kasnog poslijepodneva.
-
Nosite sunčane naočale
Nosite sunčane naočale koje pružaju UV zaštitu kako biste zaštitili svoje oči od sunčevih zraka, smanjujući rizik od naprezanja očiju i potencijalnog dugotrajnog oštećenja.
-
Jedite laganu hranu
Laganiji, hladni obroci tijekom dana mogu poboljšati rad mozga i usporiti metabolizam, što može poboljšati vaše cjelokupno zdravlje. Poznato je da jogurt, sirovo povrće i lisnato zeleno povrće poput špinata, pa čak i paprene metvice imaju svojstva hlađenja i mogu učiniti da se osjećate ugodnije na visokim temperaturama.
-
Tuširajte se hladnom vodom
Hladni tuševi pomažu u snižavanju tjelesne temperature nakon izlaganja vrućini, pružajući trenutačno olakšanje i osvježenje.
-
Koristite proizvode za hlađenje
Koristite proizvode za hlađenje kao što su ručni ventilatori, rashladni ručnici ili boce za zamagljivanje kako biste održali svoju tjelesnu temperaturu reguliranom tijekom vrućih dana.
Mnoge osobe mogu biti dodatno osjetljive, bilo radi nekog zdravstvenog stanja ili nečeg drugog, a tu si i starije osobe te djeca koje treba dodatno zaštiti.
Starije osobe su osjetljivije na bolesti povezane s vrućinom, jer njihovo tijelo teže regulira temperaturu. Osigurajte im pristup klimatiziranim prostorima, održavajte ih hidriranima i redovito ih provjeravajte tijekom toplinskih valova.
Djeca su posebno osjetljiva na toplinu i možda neće moći komunicirati kada im je prevruće. Održavajte ih dobro hidriranima, obucite ih u laganu odjeću i osigurajte im pristup hladu i hladnim zatvorenim prostorima.
Pojedinci s određenim zdravstvenim stanjima, poput bolesti srca, respiratornih problema ili pretilosti, mogu biti osjetljiviji na toplinu. Trebali bi poduzeti dodatne mjere opreza, konzultirati se sa svojim liječnikom i izbjegavati naporne aktivnosti na ekstremnoj vrućini.
Ako imate kućne ljubimce ne zaboravite na njih. Izbjegavajte velike šetnje na jakom suncu, omogućite im da uvijek imaju dostupnu vodu i pazite da na plaži uvijek pronađete hlad za svog ljubimca.
Iako je ljeto većini najdraže godišnje doba, sa sobom svakako donosi mnoge izazove koje trebamo prihvatiti i kojima se trebamo prilagoditi. Slijedeći ove praktične korake da se zaštitimo od vrućine, ostanemo dobro hidrirani i potražimo sklonište kada je potrebno, možemo uživati u ljetnim radostima bez ugrožavanja zdravlja. Osim toga, proširimo našu brigu i pozornost na ranjivije članove obitelji, pazite na starije i pomognite im da imaju sve potrebno da ostanu sigurni na ljetnim vrućinama.
Tekst: Tina Sarajlić
Foto: Pexels