Znate li da samo jedna neprospavana noć ima mogućnost oslabiti vaš imunološki sustav? Imunitet se ljeti često zanemaruje , a istina je takva da o njemu trebamo voditi brigu kroz cijelu godinu. Donosimo vam neke činjenice o imunitetu koje možda niste znali, a na njima još uvijek stignete poraditi.
Dugotrajni stres je opasan za vaš imunitet
Bilo koji oblik dugotrajnog izlaganja stresu, bilo da je riječ o poslu, lošim obiteljskim odnosima, stalnom pritisku sa svih strana ili o nečem trećem, ostaviti će dubok trag na imunitetu. Vremenom će i to uzeti svoj danak te vas učiniti podložnijima za kronične bolesti poput dijabetesa i srčanih bolesti. Istraživanja su pokazala da stres uzrokuje brže starenje.
Vjerujemo da znate da se stres ne može izbjeći, no važno je naš imunitet naučiti kako da se sa stresom nosi. Kvalitetan odnos sa stresom i njegovo prihvaćanje zaštititi će vaš imunološki sustav i smanjiti negativne učinke stresa. Kada osjetite da vam stres kuca na vrata, probajte duboko disanje meditaciju ili jogu.
Ono si što jedeš – hrana utječe na vaš imunološki sustav
Iako ne postoji niti jedna namirnica koja će sama po sebi ojačati naš imunitet kao po nekoj čarobnoj formuli, loša prehrana itekako može loše utjecati na imunološki sustav. Važno je pridržavati se uravnotežene prehrane, a ljeti je dobro povećati unos voća i povrća koji obiluju mineralima i vitaminima.
Kada jedemo uravnoteženo i raznoliko, naš organizam se može opskrbiti svim nutrijenitma koji su mu potrebni za pravilno funkcioniranje, restriktivne dijete u tom slučaju nisu potrebne i količina stresa u vašem danu je samim time smanjena. Recept za jačanje imuniteta potražite ovdje.
Imunitet ovisi o kvaliteti vašeg sna
Za snažan i zdrav imunološki sustav ključan je dobar i kvalitetan san. On je presudan za zaštitu od prehlade, gripe i drugih bolesti, no ukoliko vam san nedostaje, imunološki sustav i njegova sposobnost neće se moći oduprijeti bolestima. Znate li da samo jedna neprospavana ili loše prospavana noć može oslabiti vaš imunološki sustav?
Crijevne bakterije ključne su za dobar imunitet
U ljudskom tijelu obitavaju razne bakterije koji je skoro i do 10 puta više nego tjelesnih stanica. U gastrointestinalnom traktu te bakterije i mikrobi su vrlo korisni jer našem probavnom procesu pomažu i sintetiziraju vitamin B i K. Istraživanja su pokazala da bakterije osim na taj način, i na druge načine pomažu našem imunološkom sustavu. Na primjer, dobre bakterije sprečavaju patogene (loše) bakterije da se ukorijene u našem tkivu i sluznici, a uz to i potiču naš imunološki sustav da bolje razlikuje patogene bakterije koje uzrokuju bolesti od neškodljivih antigena, što pomaže u kasnijoj prevenciji kod razvoja alergija.
Dobre bakterije isto tako mogu utjecati i na osjetljivost našeg imunološkog sustava na antigene te tako pomažu u prevenciji autoimunih bolesti, odnosno bolesti kod kojih imunološki sustav napada vlastita tjelesna tkiva. Danas pouzdano možemo reći da su želudac i crijeva najmoćniji imunološki organi jer sadrže najviše imunoloških stanica, ali jednako važnu ulogu imaju i milijarde bakterija u crijevima koje nas štite od drugih bakterija, virusa, gljivica, parazita i toksina koji svakodnevno uz hranu i vodu ulaze u naš probavni trakt. Isprobajte Imunoglukan koji ima cijelu lepezu proizvoda koja brine o pravilnom imunitetu za cijelu obitelj.
Prevelika higijena može omesti pravilan rad imunološkog sustava
Čišćenje i dezinfekcija mogu se činiti kao najbolji način za sprečavanje infekcije i zaraze (pogotovo u vrijeme epidemije), ali to može biti i kontraproduktivno. Kad jeprostor u koem boravite (pre)čist broj stranih patogena je smanjen na minimum, ali istovremeno je na minimum smanjena i mogućnost razvoja imunološkog sustava i obrane organizma od bakterija i zaraze. To je čest slučaj kod male djece. S obzirom na to da u takvom ambijentu ona nisu bila izližena nikakvim štetnim mikrobima, tijela im nisu sposobna razviti odgovarajuća antitijela za zaštitu od mikroba. Imajte na umu da treba živjeti normalno i u normalnim uvjetima koliko god je to moguće.
Vježbajte, ali ne probijajte svoje granice!
Tjelovježba niskog ili umjerenog intenziteta prirodno smanjuje razinu kortizola u tijelu i pomaže u održavanju pravilnih funkcija imunološkog sustava. Preporučuje se između 30 i 60 minuta svakodnevne tjelovježbe dnevno za održavanje optimalnog stanja našeg imunološkog. No, jako je važno ne forsirati se i ne pretjerivati s vježbanjem i pratiti svoj ritam. Kako vježbati za vrijeme mjesečnice, saznajte ovdje.
Moglo bi vas zanimati: Putna ljekarna: Popis stvari koje morate ponijeti sa sobom na odmor
Tekst: Vjera Pađen
Foto: Pexels