anestezija-slowliving

Lokalna ili opća anestezija – koju odabrati ako možete birati

by Anđela Sabranović

Riječ anestezija znači „gubitak osjećaja“, a upravo je to ono što nam se događa kad ju primimo. Ovisno o tipu anestezije, gubimo osjećaj u dijelu tijela (manjem ili većem) ili gubimo svijest u potpunosti.

Anestetici, lijekovi koji se primjenjuju s ciljem anestezije, trebaju otkloniti bilo kakav osjećaj u određenom dijelu tijela kako bi se mogao izvršiti liječnički zahvat ili kako bi se pacijent uspavao. Iako se neprestano vode rasprave i vrše istraživanja, još uvijek nije u potpunosti razriješen misterij posljedica koje može donijeti anestezija, posebno opća.

Ipak, činjenica je da anestezija omogućava brojne zahvate koji bez nje ne bi bili mogući.

Dvije su osnovne vrste anestezije:

LOKALNA gdje se otkloni osjećaj u jednom dijelu tijela, a osoba ostane pri svijesti – najčešće kod manjih zahvata

OPĆA prilikom koje je osoba u potpunosti bez svijesti i nije svjesna zahvata – kod ozbiljnijih operacija

No, postoje i druge vrste anestezije koje se koriste uglavnom u uže određenim slučajevima.

REGIONALNA anestezija – slično što i lokalna, ali se njome obuhvaća veći dio tijela, kako bi se mogao izvršiti neki malo veći zahvat za koji je potrebno umrtviti veći dio tijela

EPIDURALNA anestezija – jedna vrsta regionalne anestezije kojom se umrtvi donja polovica tijela, na primjer tijekom porođaja

SPINALNA anestezija – regionalna anestezija koja omogućuje potpunu umrtvljenost donjeg dijela tijela na otprilike 3 sata, a koristi se uglavnom za operacije koje se provode u donjem dijelu leđa i kralježnice

SEDATIV – lijek koji se daje pacijentu da bi se pacijent opustio i lakše zaspao, a koristi se za vrijeme laganih, malih ili nelagodnih zahvata

Neke anestezije mogu se kombinirati. Na primjer, može se uz opću anesteziju dati i regionalna, kako bi se pacijentu olakšala bol nakon operacije. Sedativ se također koristi uz regionalnu anesteziju kako bi se pacijent opustio tijekom operacije.

Prije svakog zahvata, odnosno prije bilo kakve primjene anestezije, pacijent mora proći obradu anesteziologa, liječnika koji daje anesteziju. Kako bi se spriječile neželjene posljedice anestezije u što većoj mjeri, pacijent mora napraviti pretrage kako bi se vidjelo da je organizam spreman podnijeti anesteziju.

Neželjene posljedice

Anestetici se, realno gledano, sastoje od raznih lijekova koji mogu imati neželjene posljedice kod određenog broja ljudi. No, isto tako ima ih, kako volimo naglasiti, i svaki lijek protiv bolova. Prilikom obrade prije operacije ili zahvata anesteziolog će vam reći sve moguće neželjene posljedice anestezije koju ćete dobiti, poduzeti sve da se posljedice umanje, a na vama je da odlučite i potpišete pristanak.

Neke nuspojave opće anestezije koje se mogu javiti su:

  • Mučnina
  • Vrtoglavica
  • Groznica
  • Glavobolja
  • Svrbež
  • Modrice ili bolovi na dodir
  • Poteškoće s mokrenjem
  • Razni bolovi

Sve ove nuspojave ne traju dugo, a liječe se po potrebi.

S vremenom su anestezije postale sve sigurnije, posebno kako napredujemo u razvoju opreme, lijekova i obuke. Ipak, uvijek su moguće. Postoje i vrlo teške posljedice opće anestezije, ali one su jako rijetke. A one su sljedeće:

  • Oštećenje živca, odnosno paraliza dijela tijela – trajno oštećenje javlja se kod jednog od 1000 ljudi koji dobiju opću anesteziju
  • Alergijska reakcija na lijek – jaka, po život opasna reakcija javlja se također kod 1 od 10.000 ljudi
  • Smrt – izrazito rijetka, odnosno dogodi se jednom u 100.000 slučajeva

Koju odabrati?

U nekim slučajevima pacijent može birati želi li lokalnu ili opću anesteziju, a liječnik može dati svoje mišljenje. Neki su zahvati nelagodni, a u suštini ne izazivaju toliku bol da bi opća anestezija bila nužna. U takvim situacijama pacijent može birati. Ipak, usprkos činjenici da genrealno nisu bolni, to ne znači da se ne može javiti poprilična bol. Zato vam se ostavlja na izbor što želite.

Isto tako, neki su zahvati podnošljivi uz lokalnu anesteziju, ali su psihički teški, pa ih je ipak bolje izvesti uz opću anesteziju. Jedan od takkvih zahvata je kiretaža, odnosno čišćenje maternice nakon pobačaja. Osim tog, liječnik će vjerojatno preporučiti opću anesteziju ako zahvat:

  • traje predugo
  • može dovesti do prekomjernog gubitka krvi
  • utječe na disanje

U svakom slučaju, važno je liječniku dati svoju cjelokupnu medicinsku prošlost na uvid, odnosno sva stanja koja bi mogla utjecati na posljedice anestezije. I važno je slijediti strogo upute o postupanju prije anestezije – jelu, piću, uzimanju lijekova i slično.

Moglo bi vas zanimati i: Zašto bolovi u koljenima češće muče žene i kako im doskočiti?

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!